• سه شنبه ۴ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-1687-5
  • خبرنگار : 1179
  • منبع خبر : ----

ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران در سال 2018 در صورت تصویب یونسکو


دبیرشورای ثبت اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: پرونده ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران در حال بررسی بوده و بعد از تأیید، جنگل‌های ارسباران در سال 2018 ثبت جهانی می شود . 
  
محمد رحمت‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، آذربایجان شرقی با بیان اینکه ایران هر ساله یک سهمیه‌ی ثیت جهانی دارد، اظهار کرد: پرونده‌ی جنگل‌های ارسباران به یونسکو ارسال شده که بعد از تایید پرونده، مقرر شده در مهرماه سال جاری نماینده یونسکو برای بررسی منطقه به اذربایجان شرقی سفر کند . 
  
وی افزود: بعد از تایید پرونده، جنگل های ارسباران در سال 2018 در فهرست جهانی ثبت می‌شود.
  
دبیر شورای ثبت اداره‌ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی بیان کرد: روستای کندوان نیز برای ثبت در فهرست آثار جهانی در سال های آتی نامزد شده است . 
  
وی خاطرنشان کرد: در سال جاری سازهای عاشیقی، مسگری، آهنگری و خراطی بازار تبریز ثبت ملی می شود و تاکنون برای امسال 10 پرونده مطرح شده که اگر اعضای شورای ثبت استان تایید کنند به تهران وصول خواهد شد . 
  
رحمت پور یادآور شد: برای احیای مشاغل قدیمی بازار تبریز، در سال 2018 سوغاتی های تبریز و هنرهای سنتی و مشاغل قدیمی ثبت ملی می شود .
  
وی با اشاره به اینکه استان جزء رتبه‌های برتر کشوری از لحاظ تعداد ثبت آثار ملی است، اظهار کرد: تاکنون یک هزار و 900 اثر تاریخی و 46 اثر معنوی و 18 اثر طبیعی استان در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است و مقرر شده اموال موزه‌های استان نیز ثبت شود .

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: