• سه شنبه ۴ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-1387-5
  • خبرنگار : 1149
  • منبع خبر : ----

استاد بطحایی:

هنرم را مدیون قرآن هستم


استاد محمد بطحایی، استاد برجسته نقاشی کشور بوده که چندین نمایشگاه کشوری و استانی را دایر کرده است. وی هنر خود را مدیون قرآن کریم دانست و گفت: هر زمان که قرآن می‌خوانم روح نقاشی کردن در من قویتر می‌شود، بنده در هر نقشی که می کشم از آیه آیه های قرآن بهره می گیرم، به همین دلیل توانسته ام حافظ نصف قرآن شوم.
 
بطحایی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی اظهار کرد: در طول زندگی هنری خود،  ۷۶نمایشگاه نقاشی در هشترود، استان و کشور بر پاکرده‌ام و از من برای برگزاری نمایشگاه در کشور آذربایجان نیز دعوت به عمل ولی به دلیل نبود منابع مالی کافی، موفق به برگزاری نمایشگاه در آن کشور نشدم.
 
وی افزود: علاوه بر نقاشی در نمایشنامه نویسی و کارگردانی هم سر رشته دارم و تا به حال از شش عنوان فیلمنامه من، پنج عنوان مقام دوم استان و یک عنوان فیلمنامه نیز مقام اول کشور را کسب کرده است.
 
وی اظهار کرد: اکنون در کارگاهم بیش از ۲۰۰تابلو آماده دارم که فقط  ۱۲۰تابلو نقاشی شده من از صخره و سنگ اطراف قلعه ضحاک است.
 
بطحایی گفت: من نقاشی کردن را بدون استفاده از محضر استاد یاد گرفتم، از پنج سالگی نقاشی می‌کنم و با نگاه کردن به سوژه های مورد نظرم و تداعی کردن آن در ذهنم، تصاویر را روی بوم می آورم.
 
وی ادامه داد: از مسئولین ارشد شهرستان به کرات خواسته ام نقاشی‌های من را به صورت کتابچه دربیاورند و از آن برای شناساندن هشترود در سایر شهرها و حتی کشورها بهره بگیرند، اما تا به حال هیچ اقدامی در این مورد انجام نشده است.
 
بطحایی خاطر نشان کرد: آرزو دارم جوانان وطنم به خصوص جوانان هشترودی از حمایت‌های مسئولان در پیشبرد اهداف هشتگانه هنر بی بهره نباشند و مسئولان هنرمند را دریابند، زیرا هنرمندان وضع مالی خوبی ندارند.
 
وی گفت: در طول عمر ۵۰ ساله هنری من، تا به حال توجه جدی از طرف مسئولان به هنر را ندیدم و تنها اقدام آنها به کف زدن و به به گفتن خلاصه شده است.
 
وی اشاره کرد: جوانان شهرستان هشترود از پتانسیل بالایی در جهت یادگیری هنر برخوردار هستند و باید از شور و شوق جوانان استقبال کرد و آنها را به سوی هنر سوق داد.

وی افزود: مشکل اصلی هنرمندان عدم توجه و تشویق نشدن است، اگر این مشکل بر طرف گردد می‌توان استعدادهای منطقه را به سوی هنرستان‌ها و آکادمی ها منتقل کرد.
گفتنی است، استاد بطحائی به عنوان هنرمند بازنشسته هشترودی از بین ۳۹بازنشسته نمونه استان موفق به کسب مقام برتر شد.
 
انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: