• سه شنبه ۴ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۱
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 967-2888-5
  • خبرنگار : 1142
  • منبع خبر : ----

گزارش ایسنا از شهرآورد فوتبال تبریز


شاگردان لوکا بوناچیچ و یحیی گل‌محمدی، روز پنجشنبه در دربی فوتبال تبریز به مصاف هم می‌روند.
 
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، دو تیم فوتبال گسترش فولاد و تراکتورسازی، در حالی روز پنجشنبه (شش شهریور) در چارچوب هفته هشتم مسابقات لیگ برتر، به مصاف هم می‌روند که هم‌امتیاز هستند و تنها به دلیل اختلاف در تفاضل گل، سه رده در جدول با یکدیگر فاصله دارند.
 
*یکی مغلوب مشهد، یکی پیروز بر مشهد!
تراکتورسازی تبریز که بعد از گذراندن چند هفته سخت و کسب چند نتیجه نامطلوب در همان گام‌های ابتدایی لیگ هفدهم، دو برد پیاپی مقابل نفت و سایپا کسب کرد و توانست وضعیت خود را سروسامان دهد، اما باز هم دو هفته‌ای است که در خانه مقابل تیم‌های مشهدی نتایج خوبی نمی‌گیرد و بعد از تساوی یک بر یک هفته ششم مقابل سیاه‌جامگان، هفته گذشته هم با نتیجه دو بر یک مغلوب پدیده شد تا باز هم دچار مشکل شود.
 
در سوی مقابل، گسترش فولادی قرار گرفته که تاکنون موفق به شکست دادن سپیدرود رشت و سیاه‌جامگان شده و بقیه بازی‌های خود را با یک تساوی و چهار شکست پشت سر گذاشته است. این تیم، هفته گذشته در مشهد موفق شد کار ناتمام تراکتورسازی در تبریز را به فرجام برساند و سیاه‌جامگان را با یک گل از پیش رو بردارد.
 
نکته جالب دیدار روز پنجشنبه دو تیم، این است که تراکتورسازی با شکست مقابل یک تیم مشهدی گام در شهرآورد تبریز می‌گذارد و گسترش فولاد با پیروزی خارج از خانه مقابل حریف‌ مشهدی‌اش، به مصاف تراکتورسازی خواهد رفت.
 
*هر دو هفت امتیازی؛ یکی دهم جدول، دیگری سیزدهم جدول!
سرخپوشان تبریزی در پنج بازی گذشته، دو برد، دو شکست و یک تساوی داشته و هم اکنون با هفت امتیاز از هفت بازی، در رده دهم ایستاده‌اند و برای دور نشدن از بالای جدول، نیاز زیادی به کسب سه امتیاز بازی دارند.
 
گسترش فولاد نیز در پنج هفته گذشته، دو برد، دو شکست و یک تساوی داشته و در پایان هفته هفتم، همچون تراکتورسازی هفت امتیازی است، اما به دلیل تفاضل گل کمتر نسبت به این تیم و چهار تیم دیگر هفت امتیازی لیگ، در رده سیزدهم قرار دارد.
 
*گسترش فولاد؛ و ضعیف‌ترین خط دفاعی لیگ هفدهم
آبی‌پوشان تبریزی، عنوان ضعیف‌ترین خط دفاعی لیگ هفدهم را به یدک می‌کشند، چرا که در هفت بازی گذشته، 12 گل خورده‌اند و تنها چهار گل به ثمر رسانده‌اند و تفاضل گل منفی هشت دارند.
 
تراکتورسازی نیز هفت گل زده و هشت گل دریافت کرده و با تفاضل گل منفی یک، به کار خود ادامه می‌دهد.
 

*شکست‌ناپذیری تراکتورسازی در رویارویی‌های قبلی
این دو تیم، در چهار فصل گذشته و در چارچوب رقابت‌های لیگ برتر، هشت بار به مصاف هم رفته‌اند که چهار بار تراکتورسازی به برتری رسیده و چهار بازی نیز با تساوی به پایان رسیده و بنابراین؛ تراکتورسازی تا کنون شکستی مقابل حریف آبی‌پوش خود در چارچوب مصاف‌های لیگ برتری نداشته است و به دنبال ادامه این روند است.
 
نکته دیگر در خصوص رویارویی‌های لیگ برتری دو تیم، این است که تا کنون هیچ بازی با تساوی بدون گل به پایان نرسیده و همه مصاف‌های دو تیم، حداقل دو گل را در برداشته است.
 
نتایج کامل رویارویی‌های تراکتورسازی و گسترش فولاد در چهار دوره گذشته لیگ:
 
لیگ سیزدهم: گسترش فولاد 1 - 1 تراکتورسازی / تراکتورسازی 2 - 1 گسترش فولاد
لیگ چهاردهم: تراکتورسازی 3 - 1 گسترش فولاد / گسترش فولاد 1 - 1 تراکتورسازی
لیگ پانزدهم: گسترش فولاد 1 - 3 تراکتورسازی / تراکتورسازی 1 - 1 گسترش فولاد
لیگ شانزدهم: گسترش فولاد 0 - 2 تراکتورسازی / تراکتورسازی 1 - 1 گسترش فولاد
 
*محرومیت دو بازیکن تراکتور و پزشک گسترش فولاد از دربی تبریز
دو تیم گسترش فولاد و تراکتورسازی در حالی مقابل هم صف‌آرایی خواهند کرد که تراکتورسازی علی طاهران و محمد نادری را در این بازی به علت محرومیت در اختیار نخواهد داشت و داریوش خلیل‌پور آذر، پزشک گسترش فولاد نیز تنها محروم تیم آبی‌پوش است.
 
*چرندابی: تساوی نه به نفع تراکتور است، نه به نفع گسترش فولاد
پیشکسوت روزنامه‌نگاری ورزشی آذربایجان شرقی در خصوص این بازی اظهار کرد: دو تیم تبریزی همچون سال‌های گذشته، بدون حاشیه قبل بازی برابر هم صف آرایی می‌کنند که امتیازات این دیدار بی‌خطر، با حاصل صعود وضرر همراه خواهد بود.
 
حبیب جرندابی افزود: پیش‌بینی نتیجه یا آن که تلاش برای بردن یک طرف یا آن دیگری در حیطه وظایف یک رسانه نیست و اساساً توجه به بردن یک طرف یا پیروزی آن دیگری نیز در همین زمینه خارج از محدوده کار خبری - تحلیلی است؛ اما بی‌شک آنچه از شرایط این دیدار بیرون می تراود بیانگر آن است که نتیجه مساوی در آوردگاه دربی تبریز نه به نفع گسترش خواهد بود نه به سود تیم تراکتور.
 
وی خاطرنشان کرد: هر دو تیم در جایگاه مناسبی قرار ندارند و هردو با انجام هفت مسابقه هنوز امتیازات خودرا دورقمی نکرده‌اند و در این مسابقه نیز تقسیم امتیازات در دیدار رو در رو به عینه این وضعیت را بهبود نخواهد بخشید، از این لحاظ باید بگوییم بهتر خواهد بود که از دیدار دربی اول شهر تبریز یکی برنده بیرون بیاید تا با کسب سه امتیاز به وضعیت خود سروسامان ببخشد.
 
چرندابی خاطرنشان کرد: اگر گسترش در این بازی به برتری برسد، می‌تواند شرایط منفی‌اش در انتهای جدول را بهبود بخشد و با دستیابی به سومین برد می‌تواند آن‌ها را 10 امتیازی کرده و به فرار از پایین جدول کمک شایان توجهی را بکند.
 
وی گفت: در آن سوی میدان، تیم هفت امتیازی تراکتورسازی قرار دارد که در رتبه دهم جدول دیده می‌شود و با پیروزی می‌تواند امتیازاتش را دو رقمی کرده و براساس نتایج بازی‌های این هفته سه چهار پله‌ای در جدول بالا بیاید.
 
پیشکسوت روزنامه‌نگاری ورزشی بیان کرد: برخلاف دربی‌های شهرهای دیگر، در مسابقه تیم‌های همشهری تبریز دو تیم با آشنایی کمتری نسبت با همدیگر به میدان می‌آیند، این وضعیت را باید ناشی از تغییر 100 درصدی کادر فنی هر دو تیم عنوان کرد که از یک طرف بوناچیچ و در طرف مقابل گل‌محمدی که برای اولین باربعنوان مربی به تبریز آمده‌اند و البته یحیی گل‌محمدی، سابقه بازی در تیم تراکتورسازی را در رده جوانان و یک‌ سالی هم با بزرگسالان را در دهه 70 را دارد.
 
چرندابی اظهار کرد: تراکتور در بازی مقابل تیم‌هایی که بسته بازی می‌کنند، بی‌برنامه نشان می‌دهد یا آن که شیوه تهاجمی هدفدار خود را به خوبی اجرا نکرده و گرفتار مشکل در گلزنی می‌شود، موضوعی که این تیم در بازی با سیاه جامگان گرفتار آن شد و به تساوی در دقایق پایانی رضایت داد، چرا که سیاه جامگان بسته و تدافعی کار می‌کرد و تراکتور در برابر چنین تیم‌هایی ضعیف عمل می‌کند.
 
وی گفت: گسترش نه تنها در دفاع مشکل دارد، بلکه در زمینه تهاجمی نیز یکی از ضعیف‌ترین فصولش را سپری می‌کند و پر بیراه نیست که بگوییم آنها منهای مقابله با توانایی تهاجمی حریف همچنین باید تلاش زیادی را به خرج دهند تا موفق به گلزنی شوند.
 

*تغییر زمان سه‌باره شهرآورد فوتبال تبریز
دیدار تیم‌های تراکتورسازی و گسترش فولاد، ابتدا قرار بود روز سه‌شنبه برگزار شود که با درخواست دو تیم و موافقت سازمان لیگ، به ساعت 16 روز پنجشنبه موکول شد؛ اما کمیته مسابقات اعلام کرد پیرو ‏درخواست رئیس هیات فوتبال استان آذربایجان‌شرقی در خصوص تغییر ‏گسترش فولاد و تراکتورسازی تبریز از هفته هشتم مسابقات لیگ برتر به دلیل ‏برگزاری اجتماع عزاداران حسینی و موافقت دو تیم، این دیدار به جای ساعت ‏‏16 در ساعت 14 روز پنجشنبه (6 مهرماه 96) در ورزشگاه بنیان دیزل برگزار ‏می‌شود.‏
 
*حسین‌زاده: برنامه‌ریزی‌های فدراسیون فوتبال باید دقیق باشد
یک کارشناس فوتبال با انتقاد از تغییر زمان این بازی، اظهار کرد: در کشوری که توجه ویژه‌ای به مقدسات می‌شود، باید از قبل فکر این موضوع را می‌کردند تا با تغییر چندباره زمان بازی، مردم را دچار سردرگمی‌ نکنند؛ از اشکالات فدراسیون فوتبال این است که باید برنامه‌ریزی‌ها دقیق باشد.
 
سجاد حسین‌زاده در خصوص وضعیت دو تیم اظهار کرد: تیم گسترش فولاد، بازی قبلی خود را با پیروزی به پایان رسانده و با حاشیه امنیت خوبی به مصاف تیم تراکتور می‌رود، اما در مقابل، هنوز مصدومان تراکتور آماده بازی نشده‌اند و با بضاعت قبلی با تیم گسترش فولاد بازی می‌کند.
 
وی افزود: تیم تراکتورسازی با وجود این‌که هفته گذشته مقابل پدیده شکست خورد، اما بازی بسیار خوبی به نمایش گذاشت و بر خلاف سال‌های گذشته، تیم امسال تراکتور، حتی اگر دقیقه 90 هم گل بخورد، تلاش این تیم برای جبران گل خورده، ستودنی است.
 
این کارشناس فوتبال خاطرنشان کرد: ضعف تیم گسترش فولاد این است که بازیکنان این تیم میانگین سنی بالایی دارند و کارشان در گرمای هوای ظهر تبریز سخت خواهد بود؛ اما جوانان تراکتور می‌توانند بازی راحت‌تری در این شرایط به نمایش بگذارند.
 
حسین‌زاده گفت: با توجه به گرمای هوا و زمان بد بازی، ممکن است استقبال خوبی از مسابقه به عمل نیاید و معتقدم اگر تراکتورسازی بتواند از پتانسیل‌های خود به خوبی استفاده کند، می‌تواند به راحتی پیروز میدان شود.
 
*خورشیدی، قاضی دربی
بر اساس اعلام کمیته داوران فدراسیون فوتبال، اشکان خورشیدی داور این دیدار خواهد بود و هادی طوسی، عسگر محمدی و سعید رحیمی مقدم، وی را در امر قضاوت یاری می‌کنند و محمدرضا فلاح نیز ناظر بر کار داوری خواهد بود.
 
گزارش از: فرشید رئوفی  - خبرنگار ایسنا در آذربایجان شرقی
انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: