• دوشنبه ۳ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۳
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 967-1190-5
  • خبرنگار : 1164
  • منبع خبر : ----

آخرین وضعیت معادن ورزقان از زبان فرماندار

فرماندار ورزقان گفت: شهرک صنعتی ورزقان آماده واگذاری زمین و تسهیلات ویژه با معافیت 20 ساله مالیاتی است.


حسن یحیوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: ورزقان یکی از شهرهای مهم و اقتصادی استان  است که به شهر طلای سرخ و شهر معدنی ایران مشهور است و نام شهر ورزقان با معدن و مس عجین شده است. اما در کنار معدن مس، معادن طلا و زغال سنگ و ... نیز در این شهرستان وجود دارد که عملیات اکتشاف و سرمایه گذاری در این زمینه ها نیز آغاز شده است.

 
 وی یکی از اولویت های مسئولان ارشد شهرستان را توجه به معادن غنی مس منطقه برشمرد و افزود: در این راستا با پیگیری های انجام شده، راه اندازی و ایجاد شهرک اختصاصی مس به تصویب رسیده و زمین مورد نیاز این شهرک نیز مشخص و کارهای اولیه استعلامات از مراجع ذیربط در مرحله انجام می‌باشد که با عملیاتی شدن این پروژه مهم و اقتصادی، شاهد رونق اقتصادی منطقه و اشتغال پایدار برای جمع قابل توجهی از اهالی این منطقه خواهیم بود.

 
وی همچنین به معدن تولید مس کاتدی و معادن طلای ورزقان نیز اشاره کرد و گفت: مجوزهای لازم برای تولید یکصدهزار تن مس کاتدی در ورزقان از سوی وزارت صنعت و معدن به صورت شمش، اخذ شده و با تحقق این امر مهم شاهد توسعه و رشد در راستای طرح های اقتصاد مقاومتی خواهیم بود.


وی ادامه داد: در این راستا و به منظور بهره مندی از فناوری های روز دنیا در ساخت این کارخانه، نمایندگان هفت کشور اروپایی و آسیایی فعال در عرصه ساخت تجهیزات و ماشین الات معدنی از منطقه بازدید کردند که با مشخص شدن برنده مناقصه شاهد آغاز عملیات اجرایی این پروژه مهم و حیاتی در منطقه ورزقان خواهیم بود و در مورد معادن طلای این شهرستان نیز با سرمایه گذاری شرکت های داخلی و خارجی عملیات اجرایی آنها آغاز شده است که معدن طلای آندریان با سرمایه گذاری شرکت های ایرانی و روسیه با پیشرفت فیزیکی 90 درصد در حال اجراست.


وی گفت: ان شا الله به زودی شاهد آغاز بهره برداری از این پروژه خواهیم بود و با فعالیت این معدن و صنایع پائین دستی، زمینه اشتغال بیش از 200 نفر فراهم خواهد شد.


وی افزود: همچنین معدن طلای مزرعه شادی دومین معدن این شهرستان  با سرمایه گذاری مشترک ایران و چین می‌باشد که عملیات اجرایی این معدن نیز آغاز شده و در مرحله نصب تجهیزات و ماشین آلات کنسانتره است که امیدواریم با آغاز فعالیت های عملی این معادن شاهد اشتغال جمعی از جوانان منطقه در این معادن باشیم.
 
فرماندار ورزقان در ادامه به پروژه های در دست اجرای راه‌های ارتباطی خواجه - ورزقان و ورزقان-خاروانا نیز اشاره کرد و افزود: جاده خواجه – ورزقان نقطه اتصال این شهرستان به مرکز استان بطول 45 کیلومتر ااست که هم اکنون در اجرای این پروژه سه پیمانکار مشارکت دارند و نزدیک به 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تاکنون برای آغاز این پروژه اعتبارات لازم از سوی شرکت مس  تامین شده  و محدودیت و مشکلی در تأمین هزینه اجرایی این پروژه نداریم و امیدواریم این پروژه ارتباطی شهرستان در سال 97 به بهره برداری برسد.


وی گفت: اجرای آسفالت خاوانا به ورزقان از سال گذشته آغاز شده و امسال نیز تکمیل آسفالت این جاده ادامه خواهد یافت، همچنین 10 کیلومتر خاروانا به سمت جلفا در حال اجرا می باشد که این پروژه نیز در رونق گردشگری و توسعه ارتباطات جاده ای منطقه نقش مهمی را ایفاء خواهد کرد .

 
وی کشاورزی و دامداری را از دیگر پتانسیل های شهرستان ورزقان عنوان کرد و افزود: کشاورزی و دامداری عمده منبع تأمین معاش اهالی منطقه به خصوص مناطق روستایی می باشد که با برنامه ریزی انجام شده در کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی تلاش شده با برنامه های تشویقی، آموزشی و حمایتی بتوانیم در جهت ارتقای کمی و کیفی کشاورزی و دامداری منطقه گام‌های اساسی برداریم که در این راستا حمایت از سرمایه گذاران بخش کشاورزی از اولویت های اساسی شهرستان است.


وی تاکید کرد: از سرمایه گذارانی که بخواهند در ایجاد مجتمع های کشاورزی و کشت و صنعت و صنایع تبدیلی فراورده های لبنی و گوشتی و سایر زمینه های سرمایه گذاری مشارکت کنند حمایت می کنیم و در سالجاری اولین مجتمع بزرگ کشت و صنعت با سرمایه گذاری بخش خصوصی ایجاد شد که در مرحله نخست در این مجتمع علاوه بر کشت و زرع، بزرگترین مرکز پرورش ماهی راه اندازی کرده و بزودی احداث صنایع جنبی تبدیلی نیز آغاز می شود.

 
یحیوی ادامه داد: یکی از خواسته های اصلی و مهم اهالی ورزقان راه اندازی و تجهیز بیمارستان تازه تأسیس است که به امکانات پیشرفته مجهز بوده و دارای کادر پزشکی متخصص می باشد که خوشبختانه با حمایت‌ها و پیگیری های نماینده و سایر مسئولین راه اندازی و تجهیز این بیمارستان آغاز شده و به زودی راه اندازی کامل خواهد شد. این بیمارستان 32 تختخوابی بودهر که با فعالیت آن از اعزام بیماران به تبریز و اهر جلوگیری خواهد شد.


وی اضافه کرد: همچنین امداد جاده ای نیز در اکثر مسیرها مستقر بوده و پیگیر هستیم یک مجتمع خدماتی در جهت استقرار اکیپ های امدادی، اورژانسی برای مسیر خواجه – ورزقان احداث کنیم .
 
وی در خصوص نقش باشگاه مس سونگون در توسعه ورزش شهرستان نیز گفت: باشگاه مس سونگون یکی از باشگاه های مهم کشوری است که قبلاً دفتر این باشگاه در تبریز مستقر بود که با پیگیری انجام شده و در جهت کمک به رشد و شکوفایی ورزش منطقه و استعدادیابی جوانان ورزشکار در رشته های مختلف این باشگاه کلاً به شهرستان ورزقان منتقل شده و فعالیت های این باشگاه در شهرستان ورزقان گامی عملی در ارتقای ورزش منطقه خواهد بود.


وی ادامه داد: با توجه به اینکه هم اکنون تیم فوتسال این باشگاه در لیگ برتر کشور حضور دارد فرصتی مغتنم و افتخاری برای منطقه به عنوان نماینده شهرستان بوده و این باشگاه هم اکنون در جهت کمک به ورزش منطقه برنامه های مختلف فرهنگی آموزشی در حوزه ورزشی به خصوص در فصل تابستان در جهت پرکردن اوقات فراغت جوانان فراهم کرده است و در طول حضور این باشگاه در ورزقان منشاء خدمات ارزشمند برای منطقه شده است. 
 
فرماندار ورزقان همچنین گردشگری را یکی از پتانسیل شهرستان ورزقان و منطقه ارسباران برشمرد و افزود: شهرستان ورزقان با دارا بودن جاذبه های بکر گردشگری، آثار تاریخی و ارتباط با مناطق مرزی اسیای میانه و طبیعتی زیبا و دل انگیز یکی از شاهراه های گردشگری و محل حضور علاقه مندان طبیعت در این منطقه می باشد.


وی گفت: این شهرستان دارای آثار متعدد و منحصر به فرد تاریخی از جمله خانه امیر ارشد، سنگ نوشته سغندل، قلعه جوشین، سنگ نگاره سونگون، آغچه قلعه، کاروانسرای ایری علیا، مسجد جامع خاروانا، گنبد الله الله، برج کیقال و مناطق گردشگری چیچکلو، آبشار گل آخیر، روستای گردشگری کرینگان، کمپ گردشگری زرآباد، هفت چشمه، حماملو، یخچال کرویق و دهها جاذبه طبیعی و زندگی عشایری و جنگل های ارسباران است.


وی اظهار کرد: جشنواره های متعددی نیز از جمله جشنواره عاشیقلار، جشنواره های ورزشی بومی و محلی، مسابقات ماهیگیری در سدها و سایر برنامه های متنوع فرهنگی در این شهرستان  اجرا می‌شود که می تواند در صورت حمایت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و برنامه ریزی مناسب، این منطقه را به یک منطقه مهم گردشگری استان تبدیل کند و ما نیز در عملیاتی کردن این طرح تلاش مضاعف داریم و هر سرمایه گذاری که در طرح های گردشگری شهرستان ورزقان مشارکت کند در حد وسع و توان فرمانداری از حمایت ویژه و تسهیلات لازم برخوردار می شود.وی زلزله ارسباران را یکی از حادثه های تلخ منطقه ارسباران برشمرد و افزود: با وجود این ناملایمات خوشبختانه با گذشت چند سال از این حادثه اکثر خانه های روستایی به نحو شایسته ای بازسازی شده اند اما مشکلی که عزیزان روستایی دامنگیر آن بودند ناتوانی در پرداخت اقساط می باشد که خوشبختانه با تمدید این وام ها برخی مشکلات این عزیزان مرتفع شده است.
 
فرماندار ورزقان در پایان شهرستان ورزقان و بخش خاروانا را با دارا بودن قابلیت های ویژه در حوزه معدن، کشاورزی و گردشگری یکی از شهرستانهای مهم استان آذربایجان شرقی عنوان کرد و افزود: فرمانداری ورزقان آمادگی دارد از سرمایه گذاران در این زمینه حمایت کند.
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: