• چهارشنبه ۱۵ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 966-2384-5
  • خبرنگار : 1128
  • منبع خبر : ----

تولید محصولات زراعی و باغی یک اندازه و یک شکل، با استفاده از بیوتکنولوژی

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات وآموزش  کشاورزی و منایع طبیعی استان آذربایجان شرقی گفت: تولید محصولات زراعی و باغی یک اندازه و یک شکل، مناسب برای بسته بندی و فرآوری صنعتی پس از برداشت را می توانیم از دستاوردهای بیوتکنولوژی قلمداد کنیم.


علیرضا دهناد در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، اظهار کرد: بیوتکنولوژی نوین با کمک علم ژنتیک در حال ایجاد تحول در زندگی بشر است و در حال حاضر، بیوتکنولوژی نوین رو به توسعه بوده و روز به روز دامنه و  وسعت بیشتری می یابد .


وی خاطرنشان کرد: این تکنولوژی در افزایش تولید محصولات غذایی، شیر و گوشت دام دارای توانمندی‌های فراوانی است و می تواند نقش مهمی در توسعه­ پایدار و جلوگیری از تهدیدات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و آلودگی محیط زیست داشته باشد.

دهناد ادامه داد: تلفیق بیوتکنولوژی با روش‌های سنتی اصلاح گیاه، در واقع فرصتی برای بهبود کمیت و کیفیت غذایی گیاهان تولید شده ایجاد می‌کند.
 
متخصص بیوتکنولوژی میکروبی یادآور شد: با توجه به افزایش بی رویه جمعیت جهان و نیاز به تامین موادغذایی، بیوتکنولوژی کشاورزی مورد توجه قرار گرفته است.

وی از افزایش درصد روغن در محصولاتی مانند کلزا در پی کاربرد بیوتکنولوژی گفت و افزود: افزایش درصد روغن و کیفیت آن در محصولاتی مانند سویا و کلزا، بازیافت ضایعات کشاورزی و صنایع غذایی برای تولید پروتئین های تک یاخته، خوراک دام، کود زیستی و آنزیم های مورد استفاده در صنایع غذایی و نوشابه سازی و تولید افزودنی‌های غذایی درپی کاربرد این فناری محقق می‌شود.


دهناد با اشاره به سود اقتصادی حاصل از فرآورده های تغییریافته ژنتیکی تاکید کرد: سود اقتصادی حاصل از فرآورده های تغییریافته ژنتیکی تنها شامل افزایش عملکرد وکیفیت محصول نمی شود، کاهش هزینه های کشاورزی و بهبود شرایط کشت و کار نیز از جنبه های مثبت استفاده از این محصولات است.
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: