• شنبه ۴ شهریور ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 966-487-5
  • خبرنگار : 1177
  • منبع خبر : ----

/گزارش/

تصویری که حاشیه‌ساز شد


انتشار تصویری از نمایشگاه صنایع دستی در بازار تبریز که تنها غرفه‌ی فروش سوغات اصفهان در آن خودنمایی می‌کند، واکنش‌های زیادی را از سوی شهروندان به دنبال داشت که چرا غرفه آذربایجان شرقی به چشم نمی‌خورد و این موضوع به سوژه داغ شبکه‌های اجتماعی و جمعی تبدیل شد. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان ‌شرقی، بازار تاریخی تبریز به عنوان ویترین و پنجره‌ی فرهنگ و هویت آذربایجان محسوب می‌شود و گردشگران داخلی و خارجی با حضور در قسمت های مختلف آن، گویی وارد تونل تاریخی می‌شوند که تک تک بخش‌هایش حرف‌های زیادی برای مشتاقان هنر و فرهنگ آذربایجان دارد. 
  
این روزها خبر از برگزاری نمایشگاه صنایع‌دستی در حیاط امیر بازار تبریز به گوش می‌رسد و بی‌توجهی به غرفه‌ی سوغات و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی در مرکز شهر و قلب بازار تاریخی شهر، این سوال را در ذهنمان ایجاد می‌کند که چه سازمانی متولی اصلی برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی در بازار تاریخی تبریز است؟ نظارت بر محتویات و کیفیت برگزاری این گونه نمایشگاه‌ها بر عهده چه دستگاهی است؟ آیا غرفه‌ی فروش صنایع‌دستی و سوغاتی آذربایجان‌ شرقی در سایت‌های ثبت جهانی سایر استان‌های کشور وجود دارد؟ 
  
شهردار منطقه هشت تبریز در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص برپایی غرفه‌ی سوغاتی اصفهان در بازار تبریز، گفت: قبل از آغاز کار، با اداره کل میراث فرهنگی و آقای آبدار برای برپایی نمایشگاه صنایع‌دستی استان‌های مختلف کشور هماهنگی‌های لازم انجام و نحوه چیدمان نمایشگاه مشخص شد. 
  
محبوب تیزپاز ادامه داد: در روزهای اخیر عوامل اجرایی در حال نصب و راه‌اندازی غرفه‌ها بودند که متاسفانه در تصویر منتشر شده، تنها غرفه اصفهان دیده می‌شد و خبری از دیگر غرفه ها نبود، در حالیکه نمایشگاه به طور کامل تجهیز و راه‌اندازی نشده بود. 
  
معاون فرهنگی، هنری و اجتماعی شهرداری منطقه هشت تبریز در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه معرفی و فروش سوغات آذربایجان‌ شرقی از بخش‌های مهم این نمایشگاه است، خاطرنشان کرد: برگزاری جشنواره آیین‌های بومی و فروشگاه صنایع‌دستی طبق هماهنگی با اداره کل میراث در حیاط امیر از چهارم تا اواخر شهریور ماه سال جاری در قالب 16 غرفه برگزار می‌شود. 
  
حسین حسین‌پور افرود: در این مراسم، اجرای موسیقی زنده آذری و عاشیقلار در دو نوبت برگزار می‌شود و برنامه‌های جنبی برای کودکان با هدف معرفی زیبایی‌های تبریز نیز در دستور کار قرار دارد. 
  
وی با تاکید بر اینکه این نمایشگاه درآمدی برای شهرداری ندارد، ادامه داد: تمامی غرفه‌ها به طور رایگان در اختیار مسئول برگزاری نمایشگاه قرار گرفته است و شهرداری هیچ هزینه‌ای بابت آن دریافت نمی‌کند. 
  
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تلاش اداره کل میراث فرهنگی در آماده‌سازی تبریز برای میزبانی از گردشگران در سال 2018، گفت: بازار تاریخی تبریز به لحاظ تاریخی، فرهنگی و اقتصادی نقش موثری در منطقه دارد و بر این اساس با شهرداری تبریز هماهنگی‌های لازم را داریم. 
  
مرتضی آبدار در خصوص برنامه‌های سخت افزاری و نرم افزاری در خصوص بازار تاریخی تبریز گفت: در آینده نزدیک شاهد فعال بودن بیشتر  بازار تبریز از نظر اقتصادی، صنعتی و بازرگانی خواهیم بود  و در قسمت سخت‌افزاری اقداماتی از قبیل کفسازی، تاسیسات آب، برق و مخابرات و در قسمت نرم افزاری برنامه‌هایی همچون برپایی نمایشگاه‌های فرهنگی، عکس، فیلم و نقشه‌های فرش تبریز را در این بازار در دستور کار قرار دارد. 
  
وی در رابطه با انتشار عکس غرفه سوغات اصفهان در بازار تاریخی تبریز، تاکید کرد: شهرداری تنها از بابت برگزاری این نمایشگاه با میراث فرهنگی هماهنگ شده بود و البته اطلاع داشتیم که نمایشگاه صنایع‌دستی در این محل برگزار می‌شود و حتما تاکید می‌کنیم که صنایع‌دستی آذربایجان شرقی نیز در این نمایشگاه باشد و اگر در محتوای نمایشگاه هم مشکلی ایجاد شود می‌توانیم از طریق معاونت صنایع‌دستی استان این موضوع را بررسی کنیم. 
  
وی با اشاره به بازدیدی که امروز چهارم شهریور سال جاری از این نمایشگاه داشت، خاطر نشان کرد: بعد از بازدید امروز مقرر شد که غرفه صنایع‌دستی و سوغاتی آذربایجان‌ شرقی در آن برپا شود. 
  
آبدار تاکید کرد: مدیریت مشاغل بازار با شهرداری است و عوارض را شهرداری دریافت می‌کند و میراث فرهنگی هم برای برگزاری نمایشگاه‌ها در این محوطه نظارت دارد تا مسئله‌ای ایجاد نشود. 
  
وی با اشاره به وجود برخی انتقادات در خصوص غرفه اصفهان، یاد آور شد: امروزه عصر گفت وگوی ملل و اقوام است و  صحیح نیست که بگوییم اصفهان، شیراز و دیگر استان‌ها به تبریز نیایند در حالیکه ما صنایع دستی استان خودمان را در استان های مختلف و آنان نیز محصولات خود را در آذربایجان‌شرقی به فروش می‌رسانند و معرفی می کنند. 
  
وی بیان کرد: جشنواره نوروز اقوام با حضور اقوام کشورهای همسایه برگزار می‌شود و  تبریز به عنوان پایتخت گردشگری اسلامی در سال 2018 انتخاب شده است و حضور و رفت و آمد اقوام ملت‌های مختلف در آن باعث رونق گردشگری و کسب‌وکارهای مربوط به آن می شود. 
  
وی افزود: امکان ندارد که نمایشگاه صنایع‌دستی در استان های مختلف برگزار شود و آذربایجان‌شرقی در آن حضور نداشته باشد. 
  
آبدار یادآور شد: طی چند ماه اخیر عملیات بهسازی بازار تاریخی تبریز آغاز شده است که نیازمند صبر و شکیبایی مردم و گردشگران است تا در پایان کار، نظاره گر نتایج کار باشند.

گزارش از پریا توفیقی خبرنگار ایسنا در آذربایجان شرقی

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: