• چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-4184-5
  • خبرنگار : 1154
  • منبع خبر : ----

گزارش ایسنا از آخرین وضعیت بزرگراه‌ها و جاده‌های در حال احداث آذربایجان‌شرقی


بزرگراه‌های ایمن یکی از شاخص‌ها و زیرساخت‌های توسعه‌ی هر استانی به شمار می‌رود، به طوری که یکی از نیازهای اولیه توسعه‌ی صنعت درآمدزای توریسم همین جاده‌های ایمن برای تردد گردشگران است . 
  
در جای جای استان آذربایجان‌شرقی نیز همچون سایر نقاط کشور پروژه‌های راهسازی در حال اجراست که البته به دلیل کمبود اعتبارات و مشکلات اقتصادی دولت برخی به کندی پیش می‌روند. آنچه در این گزارش می‌خوانید بررسی پروژه‌های استان در خصوص راهسازی است . 
مدیر ساخت و توسعه راه‌های اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی با اشاره به بزرگراه های در حال احداث استان اظهار کرد: جاده تبریز- اهر یکی از مهمترین و اولویت دار ترین طرح های عمرانی آذربایجان‌شرقی در بخش راه است که به دلیل بروز سوانح رانندگی زیاد در این مسیر، اداره کل راه و شهرسازی در راستای مرتفع کردن این موضوع دغدغه زیادی دارد . 
  
وی ادامه داد: این پروژه بنا به دلایل متعددی تاکنون بسیار کند پیش رفته و تنها 30 کیلومتر از 90 کیلومتر آن زیر بار ترافیک قرار گرفته و امیدواریم در فصل کاری جدید 30 کیلومتر از این بزرگراه را نیز زیربار ترافیک ببریم . 
  
رستمی مهر در خصوص احداث بزرگراه مرند-جلفا نیز تصریح کرد: این پروژه حدود 60 کیلومتر است که مقرر شده 30  کیلومتر باقیمانده از مسیر جلفا تا مرند به صورت مشارکتی توسط سازمان منطقه آزاد ارس و اداره کل راه و شهرسازی استان اجرا شود؛ همچنین تاکنون 15 کیلومتر این پروژه زیر بارترافیک رفته، چهار کیلومتر به حد روسازی رسیده و 10 کیلومتر نیز به علت محدودیت اعتبارات دست نخورده باقی مانده است.

مدیر ساخت و توسعه راه‌های اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی با اشاره به آخرین وضعیت بزرگراه مرند- ایواوغلی ادامه داد: کل این طرح 62 کیلومتر است که قطعه اول به طول 15 کیلومتر از مرند به کشکسرا و ادامه آن از سمت کشکسرا به ایواوغلی به طول 22 کیلومتر در دست احداث است . 

وی در خصوص عملیات احداث بزرگراه صوفیان – شبستر- سلماس گفت: عملیات احداث جاده حد فاصل صوفیان و شبستر به اتمام رسیده ولی این پروژه با نواقصاتی از جمله مشکلات دور برگردان و تقاطع غیر همسطح سیس مواجه است و در کل پروژه به علت محدودیت اعتبار کند پیش می‌رود . 

وی ادامه داد: فاز بعدی این پروژه از سمت شبستر به سمت سلماس در دست ساخت است و حدود 10 کیلومتر این پروژه آماده آسفالت است .  
رستمی مهر با اشاره به عملیات اجرایی پروژه جاده سراب – بستان آباد اظهار کرد: این پروژه شامل سه قطعه است که قطعه سوم آن به طول 15 کیلومتر بر عهده اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی بوده که 12 کیلومتر از این پروژه به بهره برداری رسیده و سه کیلومتر آن نیز به لحاظ منابع مالی با مشکل مواجه بوده که اخیرا با تخصیص اعتبار مربوطه فعالیت این پروژه آغاز شد، پیش بینی می شود درسال جاری این پروژه به اتمام بر سد .
  
مدیر ساخت و توسعه راه های اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی توضیح داد: بزرگراه تبریز - بستان آباد حدفاصل یوسف آباد تا بستان آباد تقریبا به طول 14 کیلومتر در دست ساخت است، و با اینکه این پروژه به موازات آزاد راه تبریز- زنجان بوده ولی به دلیل ترافیک سنگین از اولویت برخوردار است . 
  
وی با انتقاد از عملکرد پیمانکاران گفت: این بزرگراه با مشکلاتی هم چون جابجائی برق، فیبر نوری، آب و فاضلاب روستایی و مخابرات مواجه بوده که کندی همکاری ارگان‌های مربوطه در این زمینه به پروژه آسیب می‌رساند .  
  
رستمی مهر در خصوص بزرگراه میانه – سرچم نیز تصریح کرد: این پروژه به طول 11 کیلومتر از سمت میانه در حال ساخت بوده و متاسفانه این پروژه نیز به دلیل محدودیت اعتبارات کند پیش می‌رود . 
  
وی با بیان اینکه تکمیل پروژه ها بستگی به تامین اعتبار دارد، افزود: محدودیت اعتبارات در استان باعث میشود  تکمیل پروژه ها طولانی شود .
رستمی مهر با بیان اینکه پرونده بزرگراه تبریز- سهند به شهر جدید سهند سپرده  شده است، خاطرنشان کرد: این پروژه عظیم به شرکت عمران شهرجدید سهند واگذار شده و این شرکت از درآمدها و منابع غیر نقدی خود اقدامات لازم را برای تکمیل این پروژه آغاز کرده است . 

به گفته وی، علت عقب ماندن آذربایجان شرقی در بخش راه نسبت به سایر استان ها مشکلات تملک اراضی و کمبود تخصیص اعتبارات برای پرداخت خسارات زمینی است . 
  
رئیس اداره نظارت بر راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص  عملیات احداث کنارگذر ایلخچی اظهار کرد: این پروژه به طول هشت کیلومتر با مشخصات بزرگراه در حال اجراست، به طوریکه عملیات خاکی ابنیه فنی و اجرای لایه های زیرین در شش کیلومتر اجرا شده و دو کیلومتر مابقی مسیر نیز با تخصیص اعتبار برای تملک اراضی انشاءالله اجرائی خواهد شد . 
  
         انوشیروان  بهبودی با بیان اینکه عملیات خاکی کنارگذر شرقی اهر به طول سه کیلومتر اجرا شده است، افزود: این پروژه به طول شش کیلومتر با مشخصات راه اصلی می باشد که این پروژه با منبع برآورد اولیه 220 میلیارد ریال بر اساس فهرست بهای راه و باند در سال 93 به پیمانکار واگذار شده و در حال حاضر با 50 درصد پیشرفت فیزیکی به علت کمبود اعتبارات به خصوص برای تملک اراضی، بسیار کند پیش میرود . 
وی ادامه داد: خرید اراضی بستگی به تخصیص 50 میلیارد ریال اعتبار دارد . 
  
        بهبودی با اشاره به عملیات احداث بزرگراه بستان آباد-سراب گفت: احداث باند دوم بزرگراه سراب- بستان آباد به طول 62 کیلومتر شامل سه قطعه است و قطعات اول و دوم از سمت سراب به طول 47 کیلومتر با پیشرفت فیزیکی 60 درصدی توسط شرکت ساخت و توسعه زیربنای حمل و نقل کشور در حال اجرا است . 
  
        وی افزود: از این مقدار، 29 کیلومتر از سمت سراب زیر بار ترافیک رفته و قطعه سوم به طول 15 کیلومتر از سمت بستان آباد توسط اداره کل راه و شهرسازی با پیشرفت فیزیکی 93 درصد در حال اجرا است، که 13 کیلومتر از این سمت زیر بار ترافیک می باشد، همچنین دو کیلومتر باقی مانده به علت مشکلات تملک اراضی با تاخیر مواجه بوده که امید است با تامین اعتبار در سال جاری به اتمام برسد . 
  
رییس اداره نظارت بر راه اصلی و فرعی آذربایجان شرقی با اشاره به پیشرفت 76 درصدی تقاطع غیرهمسطح میدان معلم بناب تصریح کرد: این پروژه به طول 680 متر با 14 دهنه از سال 1390 در حال اجرا است .  
  
وی با بیان اینکه کمبود اعتبارات باعث کندی اجرای این پروژه شده است، افزود: ۱۸۰ مورد شمع، ۳۰ مورد سرشمع ، ۳۰ مورد پایه و هفت مورد عرشه توسط پیمانکاران طرف قرارداد ( این پروژه دارای دوپیمانکار می‌باشد ) انجام شده است . 
  
بهبودی در خصوص آخرین وضعیت بزرگراه اهر- تبریز اضافه کرد: طول این پروژه 90 کیلومتر با مشخصات احداث باند دوم بزرگراه می باشد که از سال 86 آغاز شده و اکنون 23 کیلومتر از سمت اهر و هشت کیلومتر از سمت تبریز زیر ترافیک رفته  و مورد بهره برداری قرار گرفته است . 
  
وی با بیان اینکه تا سال جاری 30 کیلومتر نیز از این مسیر مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت، ادامه داد: در سال گذشته، حدود 520 میلیارد ریال اعتبار به این پروژه تخصیص یافته و مطالبات پیمانکار پرداخت شده است . 
  
رئیس اداره نظارت بر راه و شهرسازی آذربایجان شرقی با بیان اینکه تکمیل این پروژه نیازمند تخصیص اعتبار  یک هزار و 200 میلیارد ریال است، متذکر شد: باقی مانده بزررگراه اهر- تبریز توسط چهار پیمانکار با سرعت و کیفیت مطلوب در حال اجرا است . 
  
بهبودی با اشاره به عمده مشکلات این پروژه خاطرنشان کرد: جابجایی تاسیسات زیربنایی، کمبود مصالح و مشکلات تملک اراضی از جمله موانع بر سر راه این پروژه است که با پیگیریهای مداوم مسئولین  استانی این مشکلات بتدریج مرتفع گردیده وپروژه در حال حاضر الحمدالله از پیشرفت مناسبی برخوردار است .

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: