• سه شنبه ۱۷ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 965-13714-5
  • خبرنگار : 1179
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان‌شرقی:

هدفمان آموزش و بروزرسانی دانش فنی مهندسان است


رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی گفت: قبل از دهه‌ی 70 سازمانی مقتدر و دارای ساختار كه برعملكرد وفعالیت مهندسین ساختمان نظارت داشته باشد وجود نداشت و خلا وجودی چنین تشكیلاتی كه متولی امر ساخت‌وساز و مسایل مربوط به سازندگان و ارایه دهندگان خدمات مهندسی باشد كاملا احساس می شد.به همین دلیل مقرر شد تا تشكیلاتی با ساختارمشخص برای ساماندهی به مشکلات ساخت‌وساز کشور تاسیس شود . در این راستا در سال 74 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در مجلس شورای اسلامی تصویب و به دنبال آن آیین نامه های مربوطه تدوین شدند.
علی طوماری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، افزود: قبل از تصویب و اجرایی شدن این قانون، سازه‌های ساخته شده دارای کیفیت پایین‌تری بودند و پس از آن ما در توسعه واجرایی شدن مقررات ملی و آیین نامه ها واجرای ساختمان هایی با كیفیت مناسب، توفیقات زیادی داشتیم ولی تا رسیدن به مطلوبمان فاصله زیادی داریم .
وی اظهارکرد:  ازآنجاییكه قسمت عمده ای از منابع مادی و معنوی كشور صرف احداث ساختمان می‌شود،  ساختمان به عنوان ثروت ملی محسوب می‌شود و ضرورت دارد آگاهی عمومی و فرهنگ مردم در این زمینه ارتقا یافته و سازندگان ومهندسان و بهره برداران، هم در دوران ساخت و هم در دوران بهره برداری توجه و نگاه ویژه ای به آن داشته باشندو تمهیدات لازم برای اجرایی شدن مبحث ٢٢ مقرارت ملی جهت عملیاتی شدن حفاظت و تعمیرو نگهداری اندیشیده شود. ازطرفی معتقدیم باید ساز و كاری دیده شود تا كیفیت و مخصوصا مساله انرژی پارامتر اصلی بهره بردار بهنگام خرید مسكن بوده وكیفیت، تاثیر مستقیم بر قیمت ساختمانها داشته باشد.
وی خاطرنشان كرد: ظرف ٥٠ سال گذشته تحقیقات زیادی در مهندسی زلزله به عمل آمده و حاصل این تحقیقات متحول شدن آیین نامه ها و افزایش اطلاعات در زمینه استحكام لرزه ای بوده است نتیجتا ما باید ارزیابی دقیق تری از وضعیت لرزه ای و بهسازی ساختمان هایی كه قبلا بدون اعمال آیین نامه های جدید ساخته شده اند داشته باشیم كه كنفرانس ملی "ساخت و ساز در مناطق لرزه خیز" به مناسبت گرامیداشت جانباختگان حادثه‌ی ناگوار زلزله‌ی ارسباران و جهت ارایه آخرین یافته های علمی توسط اساتید فن برگزار می‌شود و در نظر است بررسی‌ها و نتایج فنی کارشناسان فنی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و كشور و سایر محققین در این مناطق  ارائه ‌شود و دانش حرفه مندان و مهندسین در زمینه بهسازی و مقاوم سازی بروز شود.
 وی یادآور شد: با توجه به اینکه زلزله یک پدیده‌ی طبیعی به شمار می‌رود و همانند سایر پدیده‌ها نادیده گرفتن زلزله ، پاک کردن صورت مسئله است، بنابراین در این کنفرانس سعی بر ارایه یافته‌های جدید علمی خواهیم داشت تا براساس این یافته‌ها ساختمان‌هایی با مقاومت بالایی احداث شده و ساختمان‌های ساخته شده هم مورد ارزیابی ومقاوم سازی قرار گیرد و اطلاعات جدید و بروزی را در این زمینه به دانش مهندسان افزوده شود.
وی گفت: مسائل اخلاقی و رفتارهای انسان دوستانه توسط مردم ارسباران در زلزله قابل تقدیر بود و مردم در این حادثه با تمام وجود هم نوع دوستی خود را نشان دادند. این نوع رفتارها بیانگر پای بندی مردم ایران و آذربایجان به مسائل اخلاقی است و باید این نوع رفتارهای فداكارانه در سطح کشور گسترش یابد و برای این كار مسئولان و رسانه ها باید همت و تلاش بیشتری برای اعتلای فرهنگ عمومی به خرج دهند.
طوماری اظهار کرد: این رفتار ایثارگرانه موجب سهولت امدادرسانی به آسیب دیدگان شده و كاهش تلفات جانی و مالی هم شد و تمیدواریم با برگزاری مستمر و برنامه دار این گونه کنفرانس‌ها علاوه بر ارتقای سطح پژوهش در کشور و آشنایی پژوهشگران با سایر فعالیت‌های تحقیقاتی در عرصه ملی، بخش های اجرایی کشور نیز از حضور در این رویدادهای تخصصی بهره برده و با همکاری محققان برنامه ریزی مناسب تر و مبتنی بر پژوهش را بمنظور ارتقاء سطح کیفی ساختمان ها در کشور در دستور کار خود قرار دهند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: