• دوشنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-7587-5
  • خبرنگار : 1177
  • منبع خبر : ----

در بازدید از کارگاه چاپ باتیک در تبریز مطرح شد:

خرید کالاهای گران قیمت وارداتی به جای هنر دست هنرمندان ایرانی


خرید کالاهای گران قیمت وارداتی به جای هنر دست هنرمندان ایرانی از جمله مشکلات پیش روی هنرمندان به شمار می آید و از طرفی  مکان‌یابی درست و دقیق بازارچه‌های صنایع دستی در شهر، برای توسعه و حفظ صنایع‌دستی از ضرویات است. 
  
هنرمند چاپ باتیک در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، در بازدید اعضای انجمن صنفی راهنمایان گردشگری آذربایجان‌شرقی، با اشاره به اهمیت نگاه فرهنگی خریدار و توجه به اصالت هنر در صنایع دستی، خاطر نشان کرد: متاسفانه گروهی از افراد جامعه برای جلب توجه، از کالاهای لوکس و گران قیمت وارداتی استفاده می‌کنند و به هنر دست هنرمندان بومی و محلی کشور خود ارزشی قائل نیستند و معتقدم که این موضوع نسبت به ساماندهی مراکز فروش، در اولویت قرار دارد. 
  
علی نوری زاده در خصوص مزیت استفاده از روسری‌های ابریشمی چاپ باباتیک، گفت: سازگاری ابریشم با بدن انسان و نیز دستی بودن مراحل تولید و چاپ بر روی روسری‌ها، خود دلیل بر خاص و منحصر بفرد بودن آن است و من خود موقع کار روسری را مانند یک بوم نقاشی تصور می‌کنم که بر روی سر می‌رود. 

  
وی تاکید کرد: برای به دست گرفتن بازار جهانی، هنرمندان باید شیوه‌های سنتی را با زندگی مدرن هماهنگ کنند؛ چرا که نیازهای انسان امروزی با گذشته متفاوت است. 
  
وی با بیان اینکه مرکز اصلی چاپ باتیک شهرستان اسکو است، افزود: در حال حاضر تعداد انگشت شماری از کارگاه‌های چاپ باتیک در اسکو قرار دارد که به دلیل رقابت بر سر قیمت، به ناچار گاهی کیفیت کار خود را پایین می‌آورند و در واقع با دست خود، هنرشان را نابود کرده و به فرهنگ آن منطقه آسیب می‌زنند. 
  
رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری آذربایجان‌شرقی نیز در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر اینکه بخش فروش صنایع دستی در استان نیاز به توجه بیشتر دارد، گفت: بهتر است مراکز فروش صنایع دستی در کنار جاذبه‌های گردشگری، احداث شود تا مسافران و راهنمایان گردشگری بتوانند به راحتی به این مراکز دسترسی داشته باشند و وسایط نقلیه خود را در محل مناسب و بدون دغدغه پارک کنند. 
 
  
آیدین نظافت با اشاره به اینکه انجمن صنفی راهنمایان آماده همکاری با تولیدکنندگان صنایع دستی استان است، گفت: در راستای حمایت از صنایع‌دستی و افزایش بازار فروش، باید راهنمایان گردشگری و هنرمندان صنایع دستی همکاری مستمری را باهم داشته باشند و اعضای انجمن ما می‌تواند از کارگاه‌های آنان بازدید کند. 
  
بر اساس این گزارش، با توجه به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری اسلامی در سال 2018 از سوی سازمان همکاری کشورهای اسلامی و از سویی وجود بیش از 80 رشته صنایع‌دستی در آذربایجان‌شرقی، می‌توان با احداث و ساماندهی بازارچه‌های صنایع دستی در کنار اماکن گردشگری و بازاریابی هدفمند برای فروش این محصولات به گردشگران داخلی و خارجی، زمینه حفظ و نشر هنرهای صنایع‌دستی استان را به نقاط مختلف جهان فراهم کرد. 
   
لازم به ذکر است، چاپ و رنگرزی غیر مستقیم طرح‌ها و نقش‌ها با مهر و ماده مقاوم برای تزئین پارچه ابریشمی و یا دیگر پارچه‌های نازک و ظریف را چاپ کلاقه‌ای یا باتیک می‌گویند که منطقه اسکو در آذربایجان‌شرقی مرکز عمده تولید آن محسوب می‌شود و از جمله محصولات تولیدی با این پارچه‌ها میتوان به انواع پوشاک مانند لباس، روسری، شال و همچنین کیف، چراغ رومیزی، تابلوهای دیواری  اشاره کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: