• یکشنبه ۱۵ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-3284-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز خبر داد

تولید سالانه 5.5 میلیون تن فرآورده نفتی/افزوده شدن حدود ۳۵ درصد محصولات تولیدی به خانواده یورو


مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز از تولید سالانه 5.5 میلیون تن فرآورده نفتی توسط این شرکت خبر داد. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، غلامرضا باقری دیزج در نشست خبری اظهار کرد: شرکت پالایش نفت تبریز در سال 53 طراحی شده و سال 57 هم نصب و اجرای آن توسط شرکت ایتالیایی انجام گرفت و بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی توسط نیروهای ایرانی راه‌اندازی شد. 
  
وی افزود: طراحی اولیه این پالایشگاه 80 هزار بشکه بود که در سال 1371 ظرفیت قسمت بالادستی پالایشگاه به 110 هزار بشکه افزایش یافت ولی هیچ تغییری در ظرفیت بخش پایین دستی رخ نداد. 
  
وی با بیان اینکه باتوجه به مطالبات مردمی و استانداردهای جهانی، الزامات زیست محیطی با گذشت زمان بیشتر می‌شود، اعلام کرد: برای رعایت الزامات زیست‌ محیطی جهانی و ابلاغی از سوی وزارت نفت، تمامی پالایشگاه‌های کشور باید کیفیت فرآورده‌ها را افزایش داده و به سمت تولید محصولات یورو 4 و یورو 5 حرکت کنند. 
  
باقری دیزج با اعلام این خبر که شرکت پالایش نفت تبریز سهم هفت درصدی صنایع پالایش کشور را برعهده دارد، خاطرنشان کرد: باتوجه به وظیفه‌ی تأمین سوخت مناطق سردسیر به ویژه در فصل زمستان، شرکت پالایش نفت تبریز اهمیت ویژه‌ای دارد؛ همچنین به دلیل همسایگی آذربایجان‌شرقی با چندین کشور، این امکان وجود دارد که در آینده و به شرط اینکه تولیدات دیگر پالایشگاه‌ها نیاز داخلی را رفع کند، ما محصولات‌مان را صادر کنیم که برای رسیدن به این هدف، ضروریست تمامی الزامات جهانی را رعایت کرده و کیفیت محصولات را افزایش دهیم. 
  
وی با اشاره به تولید 5.5 میلیون تن فرآورده نفتی در سال، اظهار کرد: 90 درصد این محصولات به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تحویل داده می‌شود که عمدتاً به عنوان سوخت استفاده می‌کنند و بخش آخر نیز مازوت است که به خاطر غیر قابل مصرف بودن در شهرها به دلیل استانداردهای زیست محیطی، صادر می‌شود. 
  
وی با بیان اینکه مازوت از اصلی‌ترین چالش‌های ما در سال‌های اخیر بوده است، اعلام کرد: جا دارد از مجموعه‌ی استانداری به ویژه دکتر جبارزاده قدردانی کنم که چندین بار به موضوع ورود کرده و برای جلوگیری از کاهش ظرفیت شرکت پالایش نفت تبریز و تبعات اقتصادی و امنیتی آن، شرکت‌هایی را معرفی کردند که البته سر مکانیزم قیمت، توافقی با آن‌ها حاصل نشد و در نهایت از طریق وزارت نفت، صادرات مازوت انجام می‌شود. 
  
مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز با بیان اینکه همچون سایر پالایشگاه‌ها مکلف به ارتقای تکنولوژی و کیفی محصولات هستیم، گفت: برنامه‌ای برای افزایش ظرفیت نداریم، بلکه ارتقای کیفیت محصولات، به صفر رساندن تولید نفت کوره و رساندن کیفیت فرآورده‌های تولیدی حاصل از کاهش نفت کوره به استانداردهای یورو 5 را هدف‌گذاری کرده‌ایم. 
  
وی با اعلام اینکه هزینه‌ی ارتقای کیفی فرآورده‌های شرکت پالایش نفت تبریز 1.6 میلیارد یورو تخمین زده شده است، خاطرنشان کرد: با چند شرکت خارجی در این خصوص رایزنی کرده و گزارش یک شرکت کره‌ای در این بخش آماده بود و روز گذشته تفاهم‌نامه اخذ منابع فاینانس از بانک‌های کره‌ای به امضاء رسید که استاندار آذربایجان‌شرقی با حضورش در این مراسم اهمیت این تفاهم‌نامه را به همگان از جمله وزارت نفت، وزارت اقتصاد و شرکت کره‌ای نشان داد. 
  
وی افزود: بانک‌های بین‌المللی تنها در صورتی حاضر به سرمایه‌گذاری می‌شوند که در پروژه‌ی مورد نظر تمامی الزامات زیست محیطی رعایت شده باشد؛ بنابر این مطالعات لازم در خصوص رعایت استانداردهای زیست محیطی انجام می‌شود. 
  
باقری دیزج در پاسخ به این سئوال که چند نوع محصول در شرکت پالایش نفت تبریز تولید می‌شود؟ گفت: 90 درصد محصولات تولیدی در اختیار  شرکت پخش قرار داده می‌شود و 10 درصد نیز صرف امرار معاش، هزینه‌های تعمیر و ... ‌شده که این محصولات توسط خود پالایشگاه به فروش می‌رسد و تنوع محصولات این 10 درصد زیاد است؛ به طوری که قبل از خصوصی‌سازی 8 نوع محصول تولید می‌شد که بعد از خصوصی‌سازی 13 نوع محصول تولید می‌شود و امیدواریم تا پایان سال تنوع محصولات را به 20 نوع برسانیم. 
  
وی در خصوص کیفیت 13 محصول تولیدی، عنوان کرد: محصولاتی که خوراک صنایع هستند الزامات خاصی را ندارند ولی در حال حاضر تولید گاز مایع مطابق با استانداردهای روز است و 40 درصد فرآورده بنزین که در تبریز مصرف می‌شود، مطابق با استانداردهای یورو 4 است. 
  
وی ادامه داد: در نظر داریم کل بنزین تولیدی را تا پایان سال به استاندارد یورو 4 برسانیم تا علاوه بر تبریز، بنزین شهرهای اطراف هم با کیفیت یورو 4 باشد. 
  
باقری دیزج از عرضه‌ی نفت، گاز و گازوئیل با استاندارد یورو 4 یا یورو 5 طی سه یا چهار ماه آینده خبر داد و افزود: با بهره‌برداری از پروژه‌ای به ارزش 100 میلیون یورو این امر محقق شده و 30 الی 35 درصد محصولات تولیدیمان به خانواده یورو اضافه می‌شوند. 
  
وی در ارتباط با نارضایتی اهالی روستای کجوار در خصوص بوی نامطبوع شرکت پالایش نفت تبریز، اظهار کرد: پالایشگاه زمان احداث فاصله‌ی زیادی با مناطق مسکونی داشت که به خاطر مسائل توسعه‌ای، هم اکنون روستای کجوار در همسایگی پالایشگاه قرار دارد، این بوی بد دائمی نیست و گاهاً در شرایط اضطراری این بوی مواد نفتی در منطقه پخش می‌شود که خطرناک نیست، البته به دنبال کاهش تبعات آن هستیم. 
  
وی افزود: روز به روز الزامات زیست محیطی را بیشتر کرده و کاهش انتشار مواد هیدروکربنی در محیط را دنبال می‌کنیم که در این راستا پروژه‌های زیادی همچون دو کمربند سبز در داخل و بیرون پالایشگاه احداث کرده‌ایم. 
  
باقری دیزج در خصوص پروژه‌های اجرا شده بعد از سال 92، اظهار کرد: احداث، راه‌اندازی و بهره‌برداری از پروژه بنزین‌سازی جدید برای تولید بنزین با استانداردهای جهانی با هزینه 265 میلیون یورو و اجرای پروژه‌های جانبی با هزینه‌ی 15 میلیون یورو بخشی از عملکرد شرکت پالایش نفت تبریز در سال‌های اخیر است. 
  
وی با بیان اینکه افتخار می‌کنیم که بزرگترین مالیات دهنده‌ی منطقه هستیم، خاطرنشان کرد: از سال 92 تاکنون علی‌رغم اینکه دو سال زیان‌ده بودیم، توانستیم 450 میلیارد تومان مالیات پرداخت کنیم و در نظر داریم این روند را ادامه دهیم. 
  
مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز از خریداری 52.3 درصد سهام شرکت پتروشیمی تبریز با سرمایه‌گذاری 1400 میلیارد تومانی خبر داد و گفت: 800 میلیارد تومان از این 1400 میلیارد تومان پرداخت شده و مابقی به صورت اقساطی پرداخت می‌شود، تنها پالایشگاهی هستیم که سهام پتروشیمی خریداری کرده‌ایم. 
  
وی در رابطه با عناوین کسب شده توسط شرکت پالایش نفت تبریز، گفت: تنها شرکتی هستیم که در کشور دو تندیس طلایی در خصوص فعالیت‌ها و نحوه‌ی گزارش نویسی کسب کردیم. 
  
وی در خصوص عوامل موفقیت شرکت پالایش نفت تبریز بعد از واگذاری به بخش خصوصی، اظهار کرد: سلیقه زده نبوده و دچار سلیقه‌زدگی هم نمی‌شویم؛ چرا که دقیقاً بر اساس برنامه‌ی مکتوب مصوب شده حرکت می‌کنیم. صنایع نفت جزو صنایع مادر است که یک نفطه‌ی اهرمی به شمار می‌رود، به طوری که جزئی‌ترین تغییر در این صنعت، باعث ایجاد تغییر در صنایع دیگر می‌شود. 
  
باقری دیزج با بیان اینکه بر اساس برنامه، وزارت نفت نمی‌خواهد کنترل 50 هزار جایگاه عرضه سوخت را برعهده بگیرد، گفت: وزارت نفت در نظر دارد با چندین شرکت برند و معتبر کار کند و جایگاه‌های سوخت هم زیر نظر این شرکت‌ها فعالیت کنند. یکی از موفقیت‌های سال گذشته این بود که به عنوان اولین شرکت پالایشی برای تأمین و توزیع بنزین و گازوئیل پذیرفته شدیم. 
  
وی با اعلام اینکه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی واگذاری جایگاه‌های توزیع سوخت هواپیما در فرودگاه‌ها را دنبال می‌کند، اعلام کرد: تنها پالایشگاهی که در این خصوص حائز صلاحیت  شناخته شد، شرکت پالایش نفت تبریز بود. 
  
باقری دیزج با بیان اینکه می‌توانیم توزیع 35 درصد سوخت کشور را بر اساس مجوزهای صادر شده برعهده بگیریم، گفت: تمامی شرکت‌هایی که بخواهند جایگاه عرضه سوخت احداث کنند، باید با شرکت‌های برندی همچون ما کار کنند که البته شرکت ما هم پروتکل‌هایی در این خصوص دارد. ظاهراً الزامی برای جایگاه‌های قبلی وجود ندارد ولی اگر تمایل داشته باشند، ما از عقد قرارداد با آنان هم استقبال می‌کنیم. 
  
وی از برندسازی برای ورود به بازارهای بین المللی خبر داد و تصریح کرد: در این خصوص برندسازی کرده و همچنین تا سه ماه آینده بخش تولید روغن را هم راه‌اندازی می‌کنیم که برند «O پلاس» را در نظر گرفته‌ایم و بهترین کیفیت روغن را برای خودروهای دیزلی، بنزینی، صنعتی، صنعت دریایی و ... تولید خواهیم کرد. 
  
وی ادامه داد: ظرفیت پیش‌بینی شده در این بخش سالانه 40 هزار تن برای یک شیفت کاری است که قابل افزایش به 120 هزار تن است. 
   
مدیرعامل شرکت پالایش نفت تبریز افزود: همچنین برای اولین بار در کشور روغن «پایه گروه دو» تولید خواهیم کرد و علاوه بر مصرف خودمان، می‌توانیم روغن پایه با کیفیت بالا در اختیار دیگر شرکت‌ها هم قرار‌ دهیم. 
  
وی با بیان اینکه تنها دو پالایشگاه کشور از 9 پالایشگاه کشور دولتی است، افزود: پالایشگاه‌های کشور در چندین مرحله به دنبال افزایش ظرفیت بودند که پالایشگاه تبریز برنامه‌ی افزایش ظرفیت 50 هزار بشکه‌ای داشت و مطالعات لازم انجام شد، همچنین بعد از آن پالایشگاه شهریار با ظرفیت 150 هزار بشکه مطالعه شد که به خاطر هزینه‌ی گزاف احداث آن، مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار نگرفت. 
  
باقری دیزج با اعلام اینکه 1400 نفر به صورت مستقیم در شرکت پالایش نفت تبریز مشغول به کار هستند، گفت: حدود 200 الی 400 نفر نیز در پروژه‌هایمان فعالیت می‌کنند که با اجرای طرح‌های پیش‌بینی شده، میزان اشتغال مستقیم و غیرمستقیم این شرکت رشد چشمگیری پیدا می‌کند. 
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: