• پنجشنبه ۱۲ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 965-1286-5
  • خبرنگار : 1172
  • منبع خبر : ----

دبیر علمی سمینار سلول‌های بنیادی، کاربردها، پتانسیل و چشم‌انداز تاکید کرد:

درمان ۸۰ نوع بیماری در دنیا توسط سلول‌های بنیادی

دبیر علمی سمینار سلول‌های بنیادی، کاربردها، پتانسیل و چشم‌انداز گفت: عملاً ۸۰ نوع بیماری در دنیا توسط سلول‌های بنیادی قابل درمان است.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، دکتر جعفر محسنی درسمینار «سلول‌های بنیادی، کاردبرد‌ها، پتانسیل و چشم‌انداز»، با ارائه‌ی مطالبی در مورد ژنتیک پزشکی با بیان اینکه، آقای توماس اولین پیوند معز استخوان را در سال ۱۹۶۰ مطرح کرد، افزود: DNA در داخل هسته‌ی سلول قرار دارد و اعمال و رفتار ما نیز توسط آن صادر می‌شود و ما در قالب صفت آن را مشاهده می‌کنیم.

سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی استان با اشاره به اینکه تکنیک‌های مختلفی برای ژن درمانی وجود دارد، خاطرنشان کرد: ژن ترابی استفاده از ژن‌های سالم جایگزینی با ژن معیوب است و می‌توانیم از این طریق ژن بیماری را حذف یا ژن را تقویت کنیم، یا حتی می توان ژن سالم را تقویت کرد؛ برای انجام ژن درمانی نیاز است که مستقیماً بتوان اطلاعات ژنی را به داخل سلول بیمار منتقل کرد، این روش معایبی هم دارد که کنترل کردن تعداد سلول‌های مورد درمان در آن غیرقابل کنترل است.

دکترمحسنی اضافه کرد: برای جایگزینی یا غیرفعال کردن یک ژن جهش یافته غالب که فرآورده غیر طبیعی آن موجب بیماری می‌شود، می‌توان ژن درمانی را در این راستا انجام داد. 

وی با بیان اینکه سلول‌های بنیادی به سه گروه سلول‌های جنینی، بالغ و دستگاری شده در آزمایشگاه تقسیم می‌شود، گفت: منشا اصلی سلول‌های بالغ مغز استخوان بوده و مزیت‌شان نیز این است که از خود فرد گرفته می‌شود، مزیت سلول‌های بنیادی جنینی خود تکثیری و تکثیر قابل توجه‌شان است.

دکتر محسنی گفت: در حال حاضر در کشورمان، بیماری‌هایی که منشا خونی دارند از جمله انواع سرطان خون، تالاسمی، کم‌خونی‌های مادرزادی، نقص سیستم ایمنی و... با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف قابل درمان هستند.

وی  ادامه داد: سلول‌های بنیادی قادر به درمان محدوده‌ی وسیعی از بیماری‌های مزمن و حاد هستند و تحقیقات زیادی در زمینه استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌هایی چون پارکینسون، بیماری‌های قلبی، کبدی، دیابت، دیستروفی عضلانی، آسیب‌های نخاعی، سکته‌ و... در حال انجام است.

گفتنی است، سمینار نیم روزه‌ی سلول‌های بنیادی، کاربردها، پتانسیل‌ها و چشم‌اندار، به همت دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف رویان جهاددانشگاهی در آذربایجان‌شرقی در تالار شهید شایانمهر برگزار ‌شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: