• سه شنبه ۱۰ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 965-4087-5
  • خبرنگار : 1164
  • منبع خبر : ----

/گزارش/

استقبال اهر از گردشگران با بنای تاریخی تعطیل!

شهرستان اهر با پیشینه تاریخی بسیاری از جمله ابنیه‌های تاریخی، قلعه‌ها و تپه‌های باستانی و همچنین طبیعت بکر به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگران است و بقعه شیخ شهاب الدین اهری به عنوان اصلی‌ترین بنای تاریخی اهر جذابیت‌های ویژه‌ای برای گردشگران دارد. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، مقبره و موزه ادب و عرفان در داخل بوستانی به نام شیخ شهاب الدین اهری در جنوب شهر اهر واقع شده و دارای خانقاه و مدفن شیخ شهاب الدین عارف قرن 7 هجری قمری و از بناهای دوره ایلخانیان می‌باشد.  موزه ادب و عرفان نیز در جوار همین بقعه در سال 1374 همزمان با بزرگداشت این عارف بزرگ موزه تخصصی ادب و عرفان با همت سازمان میراث فرهنگی تأسیس شد که در آن نسخ خطی و قرآنی، ظروف مسی، پارچه نوشته‌ها، اشیای تاریخی و فرهنگی و ابزار آلات جنگی در سه سالن به صورت تخصصی به نمایش گذاشته شده است. 
  
این بقعه در حال حاضر چندان حال خوشی نداشته و از زلزله سال 91 تاکنون که برخی از نقاط این بنای تاریخی آسیب دیده بود، هنوز بازسازی و مرمت نشده است و هر از چندگاهی با اختصاص اعتبارات به مرمت این بنا اقدام می‌کنند و بعد از اتمام اعتبارات دوباره این بنا به حال خود رها می‌شود و تنها موزه آن نیز در این چند سال به روی بازدیدکنندگانش بسته شده و از اشیای قیمتی و باستانی آن هیچ خبری نیست و به مکان دیگری در مرکز استان انتقال داده شده است. 
  
در کنار مرمت ساختمان اصلی این بنا، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اقدام به مرمت و یکسان سازی مناره های آن به رنگ فیروزه ای کرده که این بازسازی نیز بعد از گذشت چند سال به هدف نرسیده و امسال بعد از چندین سال تعطیلی، ساخت و مرمت این دو مناره تا حدودی پیشرفت فیزیکی داشته است.

باید نشست و منتتظر ماند تا ببینیم وعده و وعیدهای مسئولان در خصوص بازسازی این بنای تاریخی به کجا می‌رسد.
  
حمید اصغری یکی از شهروندان اهری در خصوص بقعه گفت: بقعه شیخ شهاب الدین اهری به عنوان قطب گردشگری شهرستان اهر متأسفانه بعد از زلزله سال 91 و تخریب قسمتی از آن هنوز مرمت و بازسازی نشده و این بنا به همراه موزه تاریخی آن تعطیل است.
  
وی افزود: امیدواریم مسئولان این شهرستان در بازسازی و مرمت این بنای تاریخی اقدامات لازم را انجام دهند تا علاوه بر بازدید مسافران از این بقعه موجبات خوشحالی همشهریان را نیز فراهم کنند. 
  
فرماندار اهر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی تسریع در روند بازسازی و مرمت بقعه شیخ شهاب الدین اهر را یکی از خواسته‌های اصلی شهروندان و مسافران عنوان کرد و خواستار سرعت بخشیدن به بازسازی این بنا شد. 
  
سید محمد عابدی با اشاره به اینکه در سالجاری برای بازسازی این بنای تاریخی دو میلیارد ريال اعتبار اختصاص یافته است، افزود: شهرستان اهر یکی از اهداف و محورهای گردشگری «تبریز 2018» می باشد که امیدواریم مرمت بقعه شیخ شهاب الدین اهری تا موعد مقرر به اتمام برسد تا گردشگران و اهالی این شهرستان و منطقه از این بنا دیدن کنند.
  
وی افزود: در کنار بازسازی ساختمان اصلی این بنای فاخر و تاریخی شهرستان اهر مرمت و جاگذاری کاشی های لعاب دار فیروزه‌ای در یکی از مناره‌های این بقعه نیز آغاز شده که امیدواریم این مرمت نیز در اسرع وقت به اتمام برسد. 
  
فرماندار اهر همچنین به تعطیلی موزه ادب و عرفان این شهرستان که در داخل ساختمان بنا قرار داشت نیز اشاره کرد و افزود: امیدواریم در آینده نزدیک با اتمام پروژه ساخت و مرمت بقعه شیخ شهاب الدین اهری شاهد بازگشایی تنها موزه ادب و عرفان کشور نیز باشیم . 
  
رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان اهر نیز با بیان اینکه اولویت اصلی این اداره مرمت و بازسازی بقعه شیخ شهاب الدین و گنبد فیروزه ای آن می‌باشد، گفت: عامل اصلی تآخیر در مرمت این بنا کمبود اعتبارات و کندی در مطالعات دانشگاهی از سوی دانشگاه هنر اسلامی تبریز است. 
  
حسن باقرپور افزود: با توجه به اینکه در زلزله سال 91 این بنا آسیب جدی دیده بود با پیگیری‌های انجام شده خوشبختانه امسال در راستای گردشگری 2018 تبریز با پرداخت اعتبار توانستیم از اوایل تیرماه سالجاری مرمت این بنا را آغاز کنیم که خوشبختانه تاکنون بیش از 30 درصد بازسازی این بنا به اتمام رسیده و امیدواریم با تأمین اعتبارات لازم مرمت و بازسازی این بنا که قلب و فیروزه گردشگری این شهرستان است به اتمام برسد. 
  
این گزارش حاکیست بقعه شیخ شهاب الدین اهری با مساحت 1497 متر مربع دارای منازه‌ها، ایوان مسجد قدیمی، حصاری سنگی داخل صحن حیاط، حصار خشتی در بیرون از بنا و خانقاه‌ها یکی از بناهای دوره ایلخانی بوده که بعد از زلزله سال 1391 آسیب جدی به آن وارد شده ولی تاکنون با گذشت بیش از پنج سال از زلزله ارسباران هنوز هیچ اقدام عملی و رضایت بخشی در مورد بازسازی و مرمت این بنا انجام نگرفته است.
   
گزارش از: مصطفی قربان موحد خبرنگار ایسنا در آذربایجان‌شرقی
  

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: