• یکشنبه ۸ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-1484-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی عنوان کرد:

دلایل انتخاب آذربایجان‌شرقی به عنوان استان پایلوت اقتصاد مقاومتی در کشور


رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی ضمن تشریح علل انتخاب این استان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی، تدوین سند تدبیر توسعه را از جمله این عوامل برشمرد. 

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، داود بهبودی در گفت‌وگو با اظهار کرد: توسعه استانی و منطقه‌ای هم نیازمند بهره‌گیری از الگوهای ملی و هم حرکت‌ها و برنامه‌ریزی‌های استانی است؛ چرا که بعضاً برنامه‌های ملی سازگاری خود را با توسعه استانی و منطقه‌ای از دست می‌دهند. 
  
وی افزود: برنامه پنجم توسعه با تکیه بر منابع نفتی و قبل از کاهش شدید درآمدهای نفتی تدوین شده بود و در نتیجه مدیریت اقتصادی کشور را با چالش‌های جدی مواجه می‌کرد؛ به همین دلیل با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، ما به عنوان نمایندگان این دولت در  استان آذربایجان‌شرقی با اختیاراتی که داشتیم تصمیم گرفتیم برنامه توسعه‌ای جدیدی را تحت عنوان سند تدبیر توسعه برای استان تدوین کنیم. 
  
بهبودی تصریح کرد: تکیه سند تدبیر توسعه استان آذربایجان‌شرقی که با رویکرد هسته‌های کلیدی تدوین شده، بیشتر بر منابع بخش خصوصی و نهادهای غیر دولتی است. 
  
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه حرکت‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای استان را بر مبنای سند تدبیر توسعه قرار داده و عملکرد مطلوبی نیز تاکنون به جای گذاشته‌ایم، ادامه داد: این شیوه برنامه‌ریزی مورد استقبال کل کشور قرار گرفت؛ به طوری که الگوی منطقه‌ای برنامه ششم توسعه به شمار می‌رفت. 
  
وی خاطرنشان کرد: در واقع ما سند تدبیر توسعه را نسخه عملیاتی برنامه‌های اقتصاد مقاومتی می‌دانیم؛ چرا که در این سند تکیه بر منابع بخش خصوصی، مشارکت مردم و توجه به اقتصاد دانش‌بنیان مورد تاکید بوده و دولت را تنها در تامین زیرساخت‌ها، حمایت از رونق تولید و بهبود فضای کسب و کار موظف و مکلف می‌داند؛ با این اوصاف استان آذربایجان‌شرقی مفتخر به کسب عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی کشور شد. 
  
تجلی اقتصاد مقاومتی در تبریز 2018 
  
بهبودی در ادامه یادآور شد: مقوله تبریز 2018 فرصت خوبی برای استان فراهم کرده تا از هم اکنون مقدمات بسیاری از امور را در عرصه کالبدی شهر، زیرساخت‌ها و فرهنگ عمومی و گفتمان‌سازی فراهم کنیم. 
  
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی بیان کرد علاوه بر تبریز در بسیاری از شهرستان‌های استان نیز کارهایی انجام می‌شود که خود‌به‌خود هم نشاط روحی و هم فعالیت فیزیکی و کالبدی را به استان سرایت داده که همه اینها آثارش را در اقتصاد مقاومتی نشان می‌دهد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: