• سه شنبه ۳ مرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 965-784-5
  • خبرنگار : 1154
  • منبع خبر : ----

/گزارش/

سبقت صادرات از واردات در سال 96


کاهش وابستگی کشور به درآمدهای نفتی، توسعه و افزایش صادرات غیرنفتی در بلند مدت، منجر به افزایش تولید و رشد اقتصادی می‌شود؛ از این رو تقویت و افزایش صادرات غیرنفتی یکی از مهمترین مسائلی است که باید در برنامه‌های دولت دوازدهم قرار گرفته و هم راستا با اقتصاد مقاومتی به آن توجه شود. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، بررسی‌ها نشان می‌دهد که پس از انقلاب اسلامی، سهم صادرات غیرنفتی کشور پایین بوده است؛ این درحالسیت که باتوجه به استعدادها و توان بالقوه در کشور و به ویژه استان آذربایجا‌ن‌شرقی امکان دستیابی به رشد بالاتر اقتصادی از طریق افزایش سطح صادرات وجود دارد. از سوی دیگر حضور و رقابت در بازارهای جهانی و ارزآوری برای کشور منوط به صادرات غیر نفتی است؛ به طوری که تقاضای جهانی برای محصولات غیرنفتی است. 
  
معکوس شدن روند افزایش صادرات و کاهش واردات 
  
بررسی وضیعت صادرات بدون احتساب میعانات گازی در سه ماهه نخست سال 96 نشان می‌دهد که در اکثر ماه‌های سال 95 رشد صادرات منفی بوده است؛ اما از ابتدای سال‌جاری روند معکوس شده و به تدریج کفه‌ی ترازو به نفع  صادرات، سنگین شده است؛ به طوری که بر اساس آمار گمرک آذربایجان‌شرقی میزان صادرات  در سه ماهه نخست سال 96، بیش از 178 هزار و 710 تن کالا به ارزش چهار هزارو 860 میلیارد ریال بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش 28 درصد و از حیث وزنی 30 درصد افزایش داشته است. 
  
رشد منفی ارزش واردات سه ماهه 
  
بررسی واردات بدون احتساب میعانات گازی نشان می‌دهد که در سه ماهه نخست سال 96، کفه واردات آذربایجان‌شرقی نسبت به صادرات سال گذشته، سبک‌تر شده است؛ به طوری که نسبت به مدت مشابه سال 95  از لحاظ وزنی شش درصد افزایش و از لحاظ ارزش دلاری 9 درصد کاهش داشته و در این مدت میزان کالاهای وارده به گمرکات استان 126 هزار و 606 تن به ارزش بیش از هفت هزار و 774 میلیارد ریال بوده است . 
  
باتوجه به پیشی گرفتن رشد وزنی نسبت به رشد ارزشی صادرات در سه ماهه نخست سال جاری، میانگین قیمت کالاهای صادراتی نسبت به سال 95 افزایش را نشان می‌دهد . 
  
رونق صاردات به عراق در کنار صادرات به 81 کشور 
  
صادرات کالایی آذربایجان‌شرقی در سه ماهه سال جاری به بیش از 81 مقصد شامل عراق، ترکیه، افعانستان، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، روسیه، ایتالیا، بلغارستان و پاکستان بوده است . 
  
عمده گروه کالاهای صادراتی شامل مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد، میوه های خوراکی پوست و مرکبات، ماشین آلات و وسایل مکانیکی، قند و شکر و شیرینی، سوخت های معدنی، روغن های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آن ها، فراورده های غلات آرد نشاسته فکول و یا شیر و نان های شیرینی، شیشه و مصنوعات شیشه ای، مصنوعات از چدن اهن و فولاد، کاکائو، میوه و سبزیجات بوده است . 
  
عمده کالا وارده شامل ماشین آلات و وسایل مکانیکی، چوب و اشیای چوبی، زغال چوب، توتون و تنباکو، کاغذ و مقوا ماشین آلات و دستگاه های برقی، مصنوعات از چدن آهن یا فولاد، فراوده‌های خوراکی گوناگون و وسایل نقلیه زمینی بوده است . 
  
واردات کالایی گمرکات آذربایجان‌شرقی از 51 کشور، طی سه ماهه ابتدای سال96  شامل ترکیه، آلمان، چین، امارات متحدد عربی، سوئد، ایتالیا، هلند، جمهوری کره، گرجستان و ژاپن از طریق گمرکات استان وارد کشور شده است . 
  
نائب رییس کمسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تبریز در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص بزرگترین معضل صادرات استان اظهار می‌کند: فقدان کانون خبرگی بازرگانی بین المللی در میان تصمیم‌گیران بخش دولتی و خصوصی، فقدان چشم‌انداز توسعه منطقه آذربایجان‌شرقی در بخش صنعت، معدن و تجارت، عدم پیشرفت یکنواخت واحدهای صنعتی و وجود موانع سیاسی که منجر به ایجاد مشکلات بانکی و گمرکی برای صادر کنندگان می‌شود، از جمله معظلات صادرات به شمار می‌رود. 
  
حسن صدیقی با بیان اینکه عدم آگاهی از الزامات صادراتی یکی دیگر از معضلات صادرات در آذربایجان‌شرقی است، می‌افزاید: صادرات لوازم خانگی مستلزم ایجاد شبکه خدمات پس از فروش در بازار هدف است و همچنین ایجاد شبکه فروش مستلزم تولید بالای «اقتصاد مقیاس» می‌باشد. 
  
وی با بیان اینکه در چشم‌انداز صادرات آذربایجان‌شرقی تغییر چندانی قابل انتظار نیست، می‌افزاید: در حال حاضر  کالا مهمترین محورهای اقتصادی در جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود و آی تی و خدمات مهندسی که نیازمند سرمایه‌گذاری قابل توجهی می‌باشد؛ متاسفانه برای قوه مجریه اهمیت چندانی ندارد . 
  
صدیقی با بیان اینکه صادرات استان با دو مشکل اساسی رو به رو است، می‌گوید:  سیاست‌های انتخابی  و از سویی دیگر استراتژی و برنامه‌های کلان اقتصادی از جمله موانع پیشرو صادرات آذربایجان‌شرقی است؛ متاسفانه در دو این حوزه، افق روشنی پیش پای توسعه صادرات غیرنفتی نیست. 
  
نائب رییس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به ضرورت صادرات غیرنفتی تصریح می‌کند: تا زمانی که صادرات غیرنفتی در کشور صورت نگیرد و از صادرات نفتی پیشی نگیرد؛ مجبور به خام فروشی نفت می شویم به طوری‌که کشور، طلای سیاه خود را به یک دهم تا یک بیستم قیمت واقعی آن به فروش می رساند . 
  
وی ادامه می‌دهد: صادرات غیرنفتی، بهبود فضای کسب و کار، برداشته شدن رانت‌های اطلاعاتی و اقتصادی، شکل گیری قدرتمند بخش خصوصی و هم چنین شکل گیری اقتصاد دانش بنیان به طوری که (یک صدم تولید ناخالص ملی روی پژوهش سرمایه گذاری خواهد شد) در پی دارد.
  
ضرورت صادرات پایین دست ترین فراورده های نفت و گاز جهت توجیه اقتصادی 

صدیقی با بیان اینکه صادرات نفت خام و گاز خام توجیه اقصادی ندارد، خاطرنشان می‌کند: اگر به دنبال توجیه اقتصادی هستیم، ضروری است تا پایین دست ترین فراورده های نفت و گاز و نیز فنآوری نفت و گاز صادر شود.
  
  
رشد 15 درصدی صادرات در سال 95
  
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه چشم‌انداز صادرات استان را مثبت ارزیابی می‌کنم، اظهار می‌کند: در مقایسه‌ی آمار و اطلاعات سال 94 و 95، به این نکته می‌رسیم که صادرات استان رشد 15 درصدی داشته است و نیز در سه ماهه‌ی نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، شاهد رشد قابل توجهی هستیم. 
  
علی نواداد با اشاره به مشکلات و موانع پیش‌روی صادرات آذربایجان‌شرقی تشریح می‌کند: بروکراسی پیچیده‌ی اداری یکی از اساسی‌ترین معضلات صادرات استان است؛ به طوری‌که برخی واحدهای صنعتی و تولیدی عملکرد مناسبی ندارند، باید صاحبان صنایع نسبت به ارتقای کیفیت کالاهای تولیدی و افزایش صادرات‌شان توجه ویژه داشته باشند. 
  
وی می‌افزاید: خوشبختانه در حال حاضر می‌توانیم از ظرفیت‌های نهفته در آذربایجان‌شرقی نهایت استفاده را به ببریم به طور مثال بیشترین سهم صادرات استان به عراق می‌باشد که یک فرصت بزرگی به شمار می‌رود امیدواریم واحدهای تولیدی استان از این فرصت حداکثر استفاده را کنند تا بتوانیم ضمن تقویت نظام اداری در جذب سرمایه‌گذار نیز با مشکلی مواجه نشویم . 
  
 معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان‌شرقی در خصوص تمهیدات دولت برای افزایش صادرات متذکر، می‌شود: وظیفه دولت بسترسازی، فراهم سازی زیرساخت‌ها و برداشتن موارد دست و پاگیر است؛ بنابراین افزایش صادرات پشتوانه تولید می‌باشد؛ لذا باید صاحبان صنایع بتواند از این ظرفیت ها به طور بهینه استفاده کنند تا شاهد ارقام صادراتی بالاتری باشیم.

گزارش از آیتک اسماعیل‌زاده خبرنگار ایسنا در آذربایجان‌شرقی

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: