• دوشنبه ۲۶ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-16414-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

آغاز به کار دومین گردهمایی کشوری دبیران کانون های دانشجویی همیاران سلامت روان در دانشگاه تبریز

دومین گردهمایی کشوری دبیران کانون های دانشجویی همیاران سلامت روان با حضور  120 نفر در دانشگاه تبریز آغاز بکار کرد. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‎شرقی،  "محمدرضا پورمحمدی"، رئیس دانشگاه تبریز در این گردهمایی با اشاره به برخی دستاوردهای استان و در راس آنها شهر تبریز در خصوص کاهش و پیشگیری از برخی از آسیب‎های اجتماعی گفت: امروزه شهروندان این خطه افتخار می‌کنند به برکت این نظام و تلاش مسئولان استان، شهر تبریز به عنوان شهر بدون معتاد متجاهر و بدون گدا در کشور مطرح است. 
  
وی افزود: در حال حاضر بحث اعتیاد به عنوان یکی از مهمترین آسیب‌های اجتماعی در کشورمان مطرح است که آذربایجان‌شرقی در این راستا با ایجاد مراکز ترک اعتیاد و کمپ‌های مختلف باز پروری آن‎ها، آموزش شغل، حرفه و مهارت زندگی گام‌های موثری را برداشته است. 
  
وی، داشتن عزم ملی و عمومی را برای کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی ضروری دانست و گفت: این دانشگاه نیز در سال‌های اخیر در حوزه  کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی برنامه‌ها و عملکرد مثبتی داشته که نمونه این امر راه اندازی مرکز مشاوره، کانون همیاران سلامت، نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های پیشگیری از اعتیاد و بسیاری از اقدامات است. 
  
پورمحمدی امنیت را مهمترین دستاورد انقلاب برشمرد و گفت: بعد از امنیت، سلامت دومین دستاورد اسلامی است که در بحث سلامت ضمن توجه به بهداشت جسمی، نظام درمان و بیمه به سلامت روان جامعه نیز اقدامات  ویژه‌ای انجام شده است. اگرچه برخی در جامعه ما هنوز آگاهی‌های لازم  برای استفاده از مشاوره روانشناسی را پیدا نکرده‌اند. 
  
  
"سید ابوالحسن ریاضی"، معاون امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز در این مراسم گفت: باید از تمامی پتانسیل‌های دانشگاه‌های کشور و از جمله دانشگاه‎های این استان برای اهدافی که در حوزه سلامت روان تعیین شده، نهایت استفاده را داشته باشیم. 
  
وی شناسایی گروه‌های هدف و توسعه بخش آموزش کیفی را از جمله تاثیرگذارترین اقدامات دانشگاه‌ها در این راستا برشمرد و گفت: به منظور موثر واقع شدن این اقدامات، باید دادن آموزش کیفی را از خودمان شروع کنیم، چرا که دانشجویان با آموزش کیفی مهارت‌های لازم را یاد گرفته و به جامعه منتقل می‌کنند. 
  
وی بیان کرد: با آسیب شناسی به موقع و برنامه‌ریزی درست در خصوص مشکلات جامعه به ویژه مسایل روانی در این میان همچنین با بهره‌مندی و استفاده از ظرفیتهای داخلی می‌توان از بسیاری از آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کرد. 
  
  
" محمد علی نصرتی"، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان نیز در این گردهایی با بیان این که دشمنان این انقلاب بعد از هشت سال دفاع مقدس با ترفندهای مختلف و از جمله تولید و اشاعه مصرف مواد مخدر در کشور در صدد مقابله با این نظام است، گفت: همه ساله 50 نوع آموزش، تولید و مصرف انواع مواد مخدر و روان گردان‎ها از طریق شبکه‌های مجازی ارائه می‌شود که باید در این راستا مراقب هرگونه توطئه شوم دشمنان باشیم. 
  
وی افزود: خطر اعتیاد در کمین همه خانواده‌های ایرانی است و از این رو باید از تمامی ظرفیت‌های کشور برای مقابله و مبارزه با پدیده شوم اعتیاد ضروری است. 
  
وی با تاکید بر این که با رویکرد علمی، هوشمندانه و عزم جدی مردم و مسئولان می‎توان در این خصوص به موفقیت‎های بزرگی دست یافت،  بیان کرد: دانشگاه‎ها و قشر نخبه جامعه با ایجاد گفتمان غالب در جامعه می‌توانند، ضمن آگاهی بخشی به مردم، برای پیشگیری و کاهش از شیوع بسیاری از آسیب‌های اجتماعی، از جمله اعتیاد نقش تعیین کننده‌ای داشته باشند. 
  
مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دبیر علمی این گردهمایی با اشاره به مسئله خود مراقبتی گفت: خود مراقبتی شامل اعمال اکتسابی، آگاهانه و هدفدار است که مردم برای خود، فرزندان و خانواده‌شان انجام می‎دهند تا تندرست بمانند، از سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی خود حفاظت کنند و نیازهای جسمی، روانی، اجتماعی و روانی خود را برآورده سازند. 
  
وی افزود: در حال حاضر حدود هشت هزار دانشجو عضو کانون‌های همیاران سلامت روان هستند، که سعی می‌شود این تعداد در سال آینده به 80 هزار دانشجو برسد. 
  
 شهرام واحدی، رئیس مرکز مشاوره دانشگاه تبریز و دبیر اجرایی این گردهمایی نیز با اشاره به برنامه‌های مختلف این گردهمایی گفت: برگزاری میزگرد تخصصی تحت عنوان نقش همیاران در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و سالم سازی فضای دانشگاه، تشکیل کمیسیون‌های منطقه‌ای بررسی عملکرد یک ساله کانون‌های دانشجویی همیاران سلامت و روان و چشم انداز آینده با حضور دبیران کانون ها، ارائه تجارب موفق، انتظارات و چالش‌ها توسط دبیران کانون‌های دانشجویی مناطق دهگانه مراکز مشاوره، اهدای جوایز و تقدیر از فعالان گردهمایی، بازدید از مناطق تاریخی استان و ... از جمله برنامه های دو روزه این گردهمایی است. 
  
وی در ادامه با اشاره به اهم فعالیت کانون همیاران سلامت دانشگاه تبریز افزود: این کانون در سال 94 با هدف آموزش و پیشگیری در زمینه آسیب های اجتماعی، تلاش در جهت تقویت روحیه انسان دوستی و نوع دوستی در بین دانشجویان، جذب، ساماندهی و تربیت دانشجویان در انجام خدمات همیاری و در زمینه مقابله با آسیب های اجتماعی، توانمند سازی، تقویت روحیه خودباوری، اشتغال ، کارآفرینی و ... شروع بکار کرده است. 
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: