• شنبه ۲۴ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-15114-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

فعالیت 100 گروه جهادی در آذربایجان‌شرقی

مسئول ناحیه‌ی بسیج دانشجویی آذربایجان‌شرقی از فعالیت سه هزار نفر در قالب 100 گروه جهادی در استان خبر داد.  
               
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، عبدالله شادی در نشست خبری با اصحاب رسانه و با اشاره به فعالیت‌های سه ماه آتی بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان و کارکردهای دانشجویان در استان اظهار کرد: اردوهای جهادی دانشگاه‌های استان  ما حدود هشت سال است که آغاز به فعالیت کرده و اعزام اعضاء به 14 روستا و از سردشت شروع شد. در ابتدا دو گروه جهادی مشغول فعالیت بودند که اکنون به 85 الی 100 گروه رسیده است . 
  
وی افزود: سه سال اول فعالیت اردوهای جهادی به فعالیت‎های زیرساختی پرداخت شد و در پنج سال آتی نیز فعالیت‎های تکمیلی انجام شده است که امروزه حدود سه هزار نفر در قالب 100 گروه جهادی مشغول محرومیت‌زدایی و خدمت رسانی به مناطق محروم هستند. 
  
وی عنوان کرد: فعالیت گروه‎های جهادی در ابتدا در قالب فعالیت‎های عمرانی بود و سپس رویکردهای آموزشی نیز به تدریج به آن افزده شد و اغلب رویکردهای مختلف ترویجی و توانمندسازی نیز اخیراً جزو محوریت‎های اردوهای جهادی قرار گرفته است. 
  
شادی عنوان کرد: گروه‎های جهادی استان در زلزله‌ی ارسباران، 72 خانه را بازسازی و تحویل دادند. افزایش کیفیت و کمیت گروه‌های جهادی در سال جاری بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است و برنامه‌ها در راستای ساخت و بازسازی حداقل 41 الی 50 خانه است . 
  
وی بیان کرد: علت رشد کمی و کیفی گروه‌های جهادی در اصل رویکرد تاسیس و تشکیل در طول دو سال اخیر خلاصه می‌شود و  توجه به رشته‌های تحصیلی مختلف با هدف مخاطب سازی از دستاوردهای گروه‎های جهادی در طول سال‌های اخیر به شمار می‌آید. توجه به ظرفیت‌های مختلف در دانشگاه‌ها و استفاده از پتانسیل‌ها در راستای محرومیت زدایی در قالب اردوهای جهادی از جمله مواردی است که در سال‌های اخیر توجه ویژه‎ای به آن شده است. 
  
وی عنوان کرد: توجه بیش از حد به مردم یاری باعث می‌شود تا توجه صرفا به مناطق روستایی متمرکز شود و مخاطب سازی تخصصی بدنه‌ی اجتماعی سبب خدمت رسانی به همه‎ی مناطق محروم اعم از شهری و روستایی می‎شود. امسال نیز   20 گروه پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی و مشاوره‌های اجتماعی اعزام خواهند شد. 
  
شادی بیان کرد: تدریس مباحث معرفتی و تربیتی در دانشگاه‌ها با استفاده از اساتید ارزشی و اخلاق صورت گرفته و همچنین طرح ولایت نیز از دیگر طرح های اثربخش است که این طرح ولایت به صورت متمرکز در  استان ما و در دانشگاه شهید مدنی برگزار می‎شود و  520 نفر تحت پوشش طرح ولایت در استان هستند. 
  
وی افزود: سه سال است که کنگره‌ی شهدای دانشجو با سیاست مخاطب‌سازی برگزار می‌شود و جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی از رویکردهای برگزاری این کنگره است. 
  
وی بیان کرد : ستاد اربعین جهت اعزام دانشجویان اربعین تشکیل شده است و  سال گذشته 1400 نفر اعزامی وجود داشت که در سال جاری این تعداد به سه برابر افزایش خواهد یافت. 
  
شادی عنوان کرد: ستاد استقبال از لحظه‌ی قبولی دانشجویان در کنکور تا ثبت نام و سکونت در خوابگاه، حدود سه سال است که جهت ارتباط گیری با دانشجویان ترم اول برنامه‌های تربیتی، اردوهای آموزشی و سایر برنامه‎های فرهنگی را اجرا می‎کند و معاونان فرهنگی و دانشجویی باید توجه بیشتری به این مورد نشان دهند. 
  
وی با اشاره به هماهنگی موجود در بین دستگاه‎های اجرایی استان گفت: روح تعقل، منطق و استدلال در نهادهای ما موج می‌زند و در مقایسه با سایر شهرها، آسیب‌های اخلاقی، سیاسی، جناحی کم ‎ تری متوجه استان ما است . 
  
وی خاطرنشان کرد: ایجاد گروه‌های مطالبه‌گر در راستای تهیه‌ی بسته‌های پیشنهادی جهت ایجاد روند رشد از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب از دیگر محورهای فعالیت بسیج دانشجویی است که تا کنون نیز گام‎های مثبتی در این راستا برداشته شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: