• چهارشنبه ۲۱ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-6284-5
  • خبرنگار : 1154
  • منبع خبر : ----

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد:

افزایش 64 درصدی جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور


قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور 64 درصد افزایش یافته است و  42 درصد آن در بخش صنعت بوده است. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، رضا رحمانی در همایش صنعت و معدن در هتل کایای تبریز، اظهار کرد: برای بهبود مباحث اقتصادی و ثبات فضای کسب و کار لازم است راهکارهایی تدوین و اصلاح شود. 
  
وی با بیان اینکه توسعه صنعت کشور از یک قاعده خاصی پیروی نمی‌کند، افزود: به دنبال این موضوع، در مورد وضیعت واحدهای تولیدی غفلت شده است؛ 11 تا 20 میلیون تن تولید فولاد داریم که این میزان تولید را در دنیا فقط یک شرکت انجام می‌دهد؛ به طوری که در چین واحدهایی وجود دارد که تنها حدود 60 میلیون تن فولاد تولید می‌کنند. 
  
رحمانی تصریح کرد: در قانون برنامه ششم، وزارت صنعت‌ومعدن موظف شده شش ماه بعد از ابلاغ برنامه‌ها، استراتژی و اولویت صنعتی را به تصویب دولت برساند؛ این استراتژی تدوین شده و با امضای وزیر صنعت، معدن و تجارت به دولت ابلاغ شده و در حال پیگیری این امر هستیم تا قبل از شروع دولت جدید مصوب شود. 
  
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی ادامه داد: سال گذشته هفت پروژه اقتصاد مقاومتی را در دستور کار داشتیم که خوشبختانه این ارقام در سال جاری به 44 پروژه رسیده است؛ یکی از این 44 پروژه، طرح رونق تولید است. 
  
رحمانی تاکید کرد: آذربایجان‌شرقی از لحاظ عملکرد در راستای اجرای طرح رونق تولید یکی از استان‌های موفق بوده است. 
  
وی با اشاره به طرح بازسازی صنایع تصریح کرد: در سال گذشته 16 هزار میلیارد تسهیلات مصوبه برای واحدهای کوچک و متوسط اعطا شده که این ارقام در سالجاری به 20 هزار میلیارد رسیده است. 
  
رحمانی مهمترین مشکل کوتاه مدت واحدهای تولیدی را نحوه دسترسی به منابع و تأمین سرمایه در گردش عنوان کرد و گفت: سرمایه در گردش در واحدهای تولیدی همانند آب دادن به مزرعه است، باید بانک‌های استان با این همه تجهیزات وارد عمل شوند تا واحدهای تولیدی به علت کمبود سرمایه در گردش تعطیل نشود. 
  
وی با بیان اینکه بیکاری، رکود و تورم با تولید حل می‌شود، خاطرنشان کرد: ضروری است در این راستا همه دست به دست هم دهند تا 44 پروژه‌ای که مربوط به مواردی مثل طرح رونق تولید، بازسازی صنایع، مدیریت واردات، گسترش صادرات و ... است، به مرحله عملیاتی برسند. 
  
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: بزرگترین مجتمع‌ها می‌توانند حدود 700 هزار شغل را در سال ایجاد کنند که سال گذشته دولت ما توانست 600 هزار شغل ایجاد کند و همچنین 600 هزار نفر به افراد بیکار نیز اضافه شد. 
  
وی با بیان اینکه  در بحث صادرات تبریز در جایگاه خوبی قرار گرفته است، تاکید کرد:  اما باید این جایگاه، توسعه یابد تا صادرات شکل بگیرد و به دنبال آن کشاورزی نیز تقویت شود؛  اگر تولید شکل نگیرد، بقیه بخش‌ها هم مثل، دارایی، مالیات و .. نیز با مشکلاتی مواجه می‌شوند .

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: