• شنبه ۱۷ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۱
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 964-3385-5
  • خبرنگار : 1172
  • منبع خبر : ----

فرمانده سپاه عاشورا:

نگاه سپاه به موضوع «حجاب و عفاف» فرهنگی است

فرمانده سپاه عاشورا گفت: برخی‌ها به دنبال این هستند، زمانی که صبحت از حجاب و عفاف می‌شود، بگیر و ببند و گشت ارشاد ۱ و ۲ مطرح شده و ذهنیت جوانان را نسبت به این موضوع بدبین کنند! در حالی که نگاه سپاه به موضوع حجاب و عفاف، فرهنگی بوده و باید قبول کنیم که صرفاً مردم تقصیر نداشته و نهادهای فرهنگی جامعه در این راستا غفلت کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، غلام‌عسگر کریمیان، با اشاره به فرارسیدن هفته‌ی حجاب و عفاف و دفاع از حریم خانواده، اظهار کرد: اگر مبارزه با بدحجابی و بی‌حجابی تبدیل به درد اجتماعی شود، آنگاه در این زمینه موفق خواهیم شد.

وی با بیان اینکه، تقابل بین نظام جمهوری اسلامی با نظام استکبارجهانی همچنان ادامه دارد، خاطرنشان کرد: استقامت، پایداری و پافشاری ما بر حفظ ماهیت انقلاب اسلامی، از دلایل اصلی تداوم این تقابل است.

وی با اشاره به روحیه‌ی استکبارستیزی و سلطه‌ناپذیری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، بیان کرد: استکبارجهانی با تمسک به روش‌های مختلف، درصدد مغلوب کردن انقلاب اسلامی ایران بوده و اخیراً نیز به صراحت اعلام کردند که "ما به دنبال تغییر رفتار در ایران هستیم که این موضوع با تغییر نظام محقق می‌شود"؛ از گذشته نیز چنین مواردی را مطرح می‌کنند، اما پافشاری ما بر آرمان‌ها و ارزش‌های انقلابی مانع از تحقق نیات شومشان شده است.

فرمانده سپاه عاشورا با بیان اینکه دشمن بر روی جوانان ما سرمایه‌گذاری کرده است، گفت: یکی از راه‌های مغلوب کردن نظام جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌ی مبارزه با استکبارجهانی، سرمایه‌گذاری بر روی جوانان به عنوان سرمایه‌های اصلی کشور است، از این رو دشمن در این راستا هدف‌گذاری کرده تا به اهداف شوم خود دست یابد.

وی با بیان اینکه داشتن پشتیبانی مردمی در صحنه‌های مختلف، پایه و اساس نظام است، تشریح کرد: دشمن در تلاش برای تضعیف این نیروی پشتیبان بوده و از اوایل دهه‌ی ۷۰ جنگ نرم خود را در ابتدا تحت عنوان ناتو‌ی فرهنگی و سپس با عناوین شبیخون فرهنگی، قتل عام فرهنگی و ایجاد جبهه فرهنگی مقابل نظام جمهوری اسلامی ایران، آغاز کرده و برخی عناصر ناآگاه داخلی نیز فریب دشمن را خوردند، در حالی که این جنگ، عرصه‌ی تقابل انقلاب اسلامی با جبهه‌ی استکبارجهانی است.

وی با تاکید بر اینکه ما با سیاست‌های استبدادی آمریکا مخالفیم نه با مردم آن، تشریح کرد: دشمن در ادامه‌ی هجمه‌های خود، سرمایه‌گذاری بر روی جوانان ما را شروع کرده و به ویژه از طریق رسانه‌های نوین(فضای مجازی و...) که هم فرصت هستند و هم تهدید، برنامه‌های تهاجمی خود را اعمال می‌کند.

کریمیان با اشاره به اینکه، یکی از اهداف مهم دشمن در جنگ نرم و در حوزه‌ی رسانه‌ها، از بین بردن عفاف و حجاب است، گفت: عفت و پاکدامنی صرفا مختص زنان نبوده و رعایت این تکلیف برای همه‌ی انسان‌ها ضروری است، حجاب نه تنها محدودیت نیست بلکه مصونیت و امتیازی برای در امان ماندن است و بی‌حجابی و بدحجابی نیز مقدمه‌ی ورود فرد به ناهنجاری‌های ضدارزشی است.

وی با بیان اینکه دشمن به طور هدفمند در جهت تضعیف حجاب و عفاف جامعه‌ی ایرانی سرمایه‌گذاری کرده است، افزود: آیا وضعیت کنونی حجاب و عفاف در جامعه، شایسته‌ی هویت ایرانی-اسلامی ماست؟ ما در راستای مبارزه با بدحجابی و ترویج حجاب و عفاف در جامعه، با اقدامات سلبی و اجباری موافق نبوده و مدیریت اقناعی را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

فرمانده سپاه عاشورا افزود: برخی می‌خواهند در جامعه القا کنند که بحث حجاب و عفاف به سپاه و بسیج چه ارتباطی دارد؟ در حالی که سپاه و بسیج حافظ دستاوردهای انقلاب اسلامی در تمامی حوزه‌ها هستند و حتی بسیاری از مشکلات اقتصادی نیز در ذیل تهدیدات فرهنگی قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی، ذیل مسائل فرهنگی هستند، تشریح کرد: عدم مصرف تولیدات داخلی و اصلاح الگوی مصرف، تغییر سبک زندگی و... از جمله‌ی موارد فرهنگی است که در اقتصاد کشور تاثیر دارد، مصرف آب در استان ما ۴۰ لیتر بیشتر از حد استاندارد بوده که اگر صرفه‌جویی شود بسیاری از مشکلات این حوزه برطرف می‌شود.

وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری در حوزه‌ی حجاب و عفاف، خاطرنشان کرد: تمامی انسان‌ها دارای نقص‌هایی هستند که گاهاً این نقص با بدحجابی بروز پیدا می‌کند، چنانچه در صحنه‌های مختلف شاهد بودیم که اکثریت افراد بدحجاب، قلبشان با انقلاب بوده است، از این‌رو باید با بصیرت‌افزایی و روشنگری، حجاب و عفاف را در جامعه ترویج دهیم.

سردار کریمیان با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر فریضه‌ای برای تمامی مسلمانان است، تاکید کرد: امروزه این تکلیف بر گردن یک‌سری نهادها گذاشته شده است که کفایت نمی‌کند، باید مردم در این راستا احساس تکلیف کرده و وارد میدان شوند، مسئولان نظام نیز وظیفه‌ی بسترسازی داشته باشند.

وی با بیان اینکه وضعیت حجاب و عفاف در جامعه‌ی ما اصلا خوب نیست! گفت: ای کاش مسئولان نهادهای فرهنگی همگام با تغذیه‌ی جسمی به فکر تغذیه‌ی روحی جوانان نیز باشند و همه‌ی ما باید با تفکر جهادی وارد این عرصه شویم.

وی با بیان اینکه سپاه، بسیج و نیروهای مسلح همواره تدافعی عمل کرده‌اند نه تهاجمی! خاطرنشان کرد: با این وجود، قدرت تهاجمی ما در برخورد با مستکبران جهانی بیشتر از قدرت تدافعی بوده و ما در عرصه‌های فرهنگی نیز به برخورد فرهنگی اعتقاد داشته و در برخی موارد نادر بر اساس احکام و صرفا با افرادی که امنیت اجتماعی و اخلاقی مردم را زیر سوال می‌برند، به طور فیزیکی برخورد می‌کنیم.

فرمانده سپاه عاشورا با بیان اینکه برای طرح اهمیت حجاب و عفاف و نشر آن، صرفاً یک هفته کفایت نمی‌کند، افزود: هفته‌ی حجاب و عفاف نمادی است برای یادآوری اهمیت و پرداختن به اصل حجاب و عفاف و همه‌ی ما باید در این زمینه کمر همت ببندیم.

وی با تاکید بر اینکه مردم آذربایجان در صحنه‌های مختلف، به عنوان مغزمتفکری تاثیرگذار در کشور هستند، یادآور شد: اساسی‌ترین برنامه‌ی ما در هفته‌ی حجاب و عفاف و دفاع از حریم خانواده، تجمع سراسری حجاب و عفاف روز چهارشنبه در میدان ساعت است که سخنران این مراسم حجت‌الاسلام آل‌هاشم خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه برای ترویج حجاب و عفاف قدم اول را برداشته و فروشگاه عرضه‌ی لباس‌های مناسب و درخور شأن بانوان را راه‌اندازی کرده‌ایم، گفت: برای رسیدن به این هدف ارزشمند، تنها یک فروشگاه کافی نبوده و در پی ایجاد فروشگاه‌ها در شهرستان‌ها هستیم؛ باید به فکر تولید و طراحی لباس‌های مناسب باشیم که این امر همت و تلاش همه‌ی ارگان‌ها را می‌طلبد، چرا که امروز با معضلی مواجهیم که پیدا کردن لباس مناسب در بازار سخت شده است.

وی با تاکید بر هجمه‌های فرهنگی دشمن در راستای تضعیف حجاب و عفاف در جامعه، تشریح کرد: ما مورد هجمه‌ی دشمن قرار گرفته و از بین بردن غیرت دینی جوانان یکی از اهداف دشمن در تهاجم فرهنگی است.

کریمیان با بیان اینکه امروزه وضعیت مهد کدوک‌های ما نامناسب بوده و بسیار ناهنجار است، گفت: مدیران مهدکودک‌ها خودشان در اعتقاد مشکل دارند و در این راستا، شورای فرهنگ عمومی در استان و شورای عالی انقلاب فرهنگی در کشور موظف است که برای این بخش‌ها برنامه‌ریزی کند، نیروهای ارزشی در مقابل سند ۲۰۳۰ ایستادند تا مقابل آسیب‌های آن را بگیرند، چرا باید از بیگانگان الگو بگیریم؟

وی با بیان اینکه اهمیت فضای مجازی برابر با فضای حقیقی است، تاکید کرد: گروه‌های زیادی در فضای مجازی ساماندهی شده و با برنامه‌ریزی به‌دنبال ایجاد شبهه هستند که صراحتاً نمی‌گویند حجاب و عفاف را نشانه گرفته‌اند اما با برنامه‌های غیرمستقیم این اهداف را دنبال می‌کنند.

فرمانده سپاه عاشورا با تاکید بر اینکه نخبگان جامعه در حوزه‌ی فرهنگی به وظیفه خود درست عمل نکرده‌اند، افزود: زکات نخبگی در نشر آن است، ما در الگوسازی ضعیف عمل کرده و از ظرفیت‌های متقابل استفاده نکرده‌ایم، باید در این راستا تلاش کرده و یکپارچه و متحد در عرصه‌ی جنگ نرم حاضر شویم.

وی با بیان اینکه در بحث جناح بندی، اصول رعایت نمی‌شود، گفت: برای مقابله با بحران هویت باید منافع و ارق ملی را تقویت کنیم، هنوز دولت اسلامی ما تشکیل نشده است و هنوز در این زمینه مشکل داریم، باید از تنبلی پرهیز کرده و روحیه‌ی مصرف‌گرایی و انتقادگرایی بدون داشتن حرف را اصلاح کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید کارهای خود را به سمت اثربخشی سوق دهیم، تشریح کرد: روزمرگی یکی از آسیب‌های سیستم اداری ما بوده و سیستم مدیریتی ما بیمار است، اگر شناسایی، درمان و پیشگیری نشود، ما را زمین خواهد زد، باید زحمت بکشیم تا موازین اخلاقی و دینی را در جامعه نشر دهیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: