• شنبه ۱۷ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-10014-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

طرح پیاده راه خیابان جمهوری تبریز در هاله‎ای از ابهام

با گذشت چندین ماه از تصویب کف سازی خیابان جمهوری تبریز اجرای این طرح همچنان به تعویق انداخته می‌شود.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‎شرقی، طرح کف سازی پیاده راه خیابان جمهوری اسلامی تبریز که در فروردین ماه سال جاری و توسط استاندار آذربایجان‎شرقی در جلسه‎ی شورای ترافیک استان مطرح شد، از مزایا و معایب بسیاری برخوردار است که نیاز به بررسی و نظرات کارشناسانه‎ی بیشتری دارد. 
 
این خیابان از جمله مکان‎های تخلیه‎ی بار و اجناس برای فروشندگان و کسبه‎ی حاضر در آن محل است و با کف سازی خیابان، امکان تردد خوردوهای باربر در آن از بین رفته و فروشندگان را با مشکلاتی روبه‌رو می‌کند.

همچنین با توجه به فضای سبز محدود در بازر تبریز، حفظ فضای سبز از دیگر مسائلی است که باید توجه ویژه‌ای به آن نشان داد تا اندک فضای سبز موجود نیز از بین نرود.

از طرفی با کف سازی پیاده راه جمهوری تبریز، تردد و پیمودن مسیری طولانی توسط سالمندان و معلولان به سختی انجام خواهد گرفت؛ چرا که امکان استفاده از تاکسی وجود نداشته و راهی جز پیاده پیمودن مسیر وجود ندارد. 

اسماعیل جبارزاده، استاندار آذربایجان‎شرقی در جلسه‎ی شورای ترافیک استان با اشاره به وضعیت نامطلوب ترافیکی و زیست‌محیطی محدوده بازار تبریز اجرای طرح پیاده‌ راه خیابان جمهوری اسلامی را ضروری دانست و بر زمینه‌سازی و تمهید مقدمات اجرای این طرح تاکید کرد.
 
وی همچنین در این خصوص افزود: سامان‌دهی این محدوده ضروری است و بر این اساس کلیات طرح پیاده‌راه خیابان جمهوری اسلامی حدفاصل میدان شهدا تا میدان نماز تصویب می‌شود.

وی تاکید کرد: مقدمات اجرای این طرح که برای شهر تبریز اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد، باید در سال جاری فراهم و تا ابتدای سال 97 بهره‌برداری از آن آغاز شود تا در بحث تبریز 2018، محیط مناسبی برای جذب گردشگران و رفاه و آسایش شهروندان تبریزی ایجاد شود.

جبارزاده با اشاره به فواید اجرای این طرح از نظر ترافیکی و رونق کسب ‌و کار در محدوده اجرای آن، گفت: آماده‌سازی و توجیه افکار عمومی و بیان فواید و تاثیرات مثبت اجرای طرح به‌ نحوی که این طرح به یک مطالبه عمومی تبدیل شود، ضروری است.

وی خاطرنشان کرد:: طرح پیاده‌راه جمهوری اسلامی باید مکمل بازار تبریز بوده و با گذشته تاریخی و فرهنگی این شهر و همچنین برخی مسائل ترافیکی سازگاری داشته باشد که برای این منظور مطالعات بیشتری نیاز است.
 
رحیم شهرتی‌فر، فرماندار تبریز در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان‎شرقی، در این خصوص اظهار کرد: طرح کف سازی پیاده راه جمهوری تبریز تخصصی بوده و نیاز به بررسی کارشناسانه دارد و شهرداری تبریز باید اعتماد بازاریان برای اجرای پیاده راه خیابان جمهوری را جلب کند.

وی تاکید کرد: مشکلات بخش دولتی و خصوصی در اجرای این طرح، کافی نبودن زیرساخت‌های موجود برای انجام پروژه از جمله نبود پارکینگ، رفع مشکلات بارانداز و عمده فروشان و ایمن سازی از جمله مشکلاتی است باید قبل از اجرای طرح به بررسی آن پرداخت.

وی بیان کرد: این طرح باید در کمال رضایت، شفاف سازی و اطلاع رسانی انجام شود و وظیفه ذاتی شهرداری زیبا سازی شهر است و از بازاریان درخواست می‎شود تا اجازه دهند شورای شهر اعتباری را که در نظر گرفته، صرف عملی کردن طرح کرده و هیچ گونه نگرانی نداشته باشند.

ایران آهور، عضو شورای شهر تبریز در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان‎شرقی، با بیان این که طرح کف سازی پیاده راه جمهوری تبریز باید شبیه سازی می‎شد، گفت: نظر شورای ترافیک نسبت به اجرای این طرح مثبت بود، ولی این بررسی کافی نبوده و نیاز به بررسی بیشتری است.

وی افزود: بهتر بود تا این طرح قبل از تصویب، توسط نرم افزارهای موجود شبیه سازی می‎شد تا اشکالات آن از طریق شبیه سازی برملا شود و امروزه شاهد به تعویق انداخته شدن طرح نباشیم.

وی عنوان کرد: در بسیاری از طرح‌های معماری و ساختمانی ما استفاده از نرم افزارها و شبیه سازی فراموش شده است و از این رو بدون در نظر گرفتن مسیرگشایی و مشکلات ترافیکی ناشی از اجرای آن طرح، شروع به ساخت می‌کنیم.

آهور عنوان کرد: در طرح کف سازی خیابان جمهوری تبریز نیز این مسئله بسیار اهمیت دارد و باید در نظر گرفت که خابان‎های اطراف تحمل این حجم از ترافیک را دارند یا اجرای این طرح سبب افزایش بار ترافیکی خواهد شد؟. همچنین پارکینگ و مشکلات اقتصادی که متوجه کسبه و اصناف آن محل خواهد شد نیز از دیگر جوانبی است که باید به آن توجه بیشتری نشان داد.

وی با اشاره به فضای سبز موجود در بازار تبریز گفت: کمبود فضای سبز در بازار تبریز تاکنون حل نشده است و از این رو در اجرای طرح کف سازی باید به حفظ فضای سبز موجود توجه کنیم تا این اندک فضای سبز نیز از بین نرود. 

لازم به ذکر است، طرح پیاده‌ راه خیابان جمهوری اسلامی تبریز به طول 600 متر و شامل حد فاصل میدان شهدا تا میدان نماز است که در راستای برنامه‌های تبریز 2018 طراحی و در شورای هماهنگی ترافیک استان مصوب شده است.

گزارش از نسرین سوار، خبرنگار ایسنا در آذربایجان‌شرقی

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: