• سه شنبه ۱۳ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 964-3887-5
  • خبرنگار : 1172
  • منبع خبر : ----

راه‌اندازی شعبه‌ی «انجمن ایرانی تاریخ اسلام» در آذربایجان‌شرقی


نماینده‌ی انجمن ایرانی تاریخ اسلام در آذربایجان‌شرقی از راه‌اندازی «انجمن ایرانی تاریخ اسلام» در استان خبر داد و گفت: شعبه‌ی آذربایجان‌شرقی انجمن ایرانی تاریخ اسلام، برای اولین بار در شمالغرب کشور راه‌اندازی می‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم که به طور عملی کارهای خود را اواخر شهریور و یا اوایل مهرماه آغاز کند.
  
سید محسن سیدی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه‌ی آذربایجان‌شرقی، در این خصوص اظهار کرد: اولین شعبه‌ی انجمن ایرانی تاریخ اسلام در شمالغرب کشور در آذربایجان‌شرقی راه‌اندازی می‌شود و استان‌های اردبیل و ارومیه نیز می‌توانند در این شعبه فعالیت‌هایی داشته باشند چرا که هنوز شعبه‌ی مخصوص در این استان‌ها راه‌اندازی نشده است. 
  
 وی با بیان اینکه مرکز انجمن ایرانی تاریخ اسلام در تهران قرار دارد، ادامه داد: این انجمن در راستای گسترش و پیشبرد و ارتقای علمی رشته تاریخ، توسعه کیفی نیروهای متخصص، بهبود بخشیدن به امور آموزشی و پژوهشی در زمینه‌های تاریخ اسلام، ایران، تمدن و فرهنگ، استفاده‌ی کاربردی از علم و دانش تاریخ اسلام و... فعالیت می‌کند. 
  
وی با تاکید بر اینکه هدف اصلی این انجمن این است که تاریخ اسلام را از کتاب‌ها به متن جامعه وارد کند، خاطرنشان کرد: این انجمن، در زمینه‌ی انجام تحقیقات علمی و فرهنگی در سطح ملی و بین‌المللی با محققان و متخصصانی که به گونه‌ای با علم تاریخ سر و کار دارند، آمادگی لازم را داشته و در این مسیر حرکت خواهد کرد. 
  
نماینده‌ی انجمن ایرانی تاریخ اسلام در استان، اضافه کرد: همکاری با نهادهای اجرایی، علمی و پژوهشی در زمینه‌ی ارزیابی و بازنگری و اجرای طرح‌ها و برنامه‌های مربوط به امور آموزش و پژوهش در حوزه‌ی فعالیت‌های انجمن، تشویق پژوهشگران به انجام تحقیقات کیفی و عملی کردن آن، ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی و فنی، برگزاری گردهمایی‌های علمی و انجام سفارشات دستگاه‌های مختلف در حوزه‌ی فعالیتی انجمن و... از جمله برنامه‌های این انجمن خواهد بود. 
  
وی یادآور شد: این انجمن در تلاش برای خود اتکایی و خودباوری نیروهای داخلی بوده تا با شناخت تاریخ اسلام در مقابل تهاجم فرهنگ‌های مختلف و جذاب دنیا به خود اعتمادی برسند، این انجمن با کاربردی کردن علم و دانش تاریخ اسلام درصدد است تا تاریخ اسلام را به متن جامعه بیاورد. 
  
وی اضافه کرد: تقویت روحیه‌ی خودباوری و اتکا به داشته‌های علمی نیروهای داخلی از دیگر اهداف این انجمن بوده که در شتاب‌دهی به حرکت علمی می تواند نقش بسزایی داشته باشد و جوانان ما با شناخت تاریخ اسلام و حقایق آن، در رویارویی با فرهنگ‌های پرجاذبه‌ی دنیا دچار خودباختگی نشوند. 
  
سیدی با تاکید بر اهمیت نشر تاریخ اسلام و شناخت این تاریخ توسط مردم و جوانان، یادآور شد: حیف است که نسل امروزی از داشته‌ها و وقایع موجود در قرون طلایی تمدن اسلامی بی‌اطلاع و بی‌بهره بمانند. 
  
مدیرگروه آموزشی تاریخ و تمدن اسلامی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان خاطرنشان کرد: اولین اقدام این انجمن، گردآوری اعضای هیئت‌علمی متخصص در زمینه‌ی تاریخ و تمدن ملل اسلامی و یا تاریخ اسلام بوده و با توجه به آیین‌نامه‌ی مدون این انجمن، ابتدا کار پژوهشی و سپس کارهای آموزشی را در برنامه‌ی خود گنجانده و دوره‌های آموزشی مختلفی را در زمینه‌ی تاریخ اسلام برگزار خواهد کرد. 
  
وی متذکر شد: چنانچه ارگان‌های مختلف درخواستی مبنی بر برگزاری دوره‌ی آموزشی ویزه داشته باشند، این انجمن آمادگی لازم را داشته و در حوزه‌ی فعالیت‌های خود می‌تواند کارگاه‌های آموزشی ویزه‌ی دبیران تاریخ، برگزاری دوره‌های پژوهشی و در حالت کلی پروژه‌های نهادهای مختلف در زمینه‌ی تاریخ اسلام را انجام دهد. 
  
نماینده‌ی انجمن ایرانی تاریخ اسلام با تاکید بر اینکه آذربایجان‌شرقی محل وقوع برخی از رویدادهای مهم تاریخی بوده است، افزود: استان ما به دلیل همجواری با کشورهای تاریخ‌ساز، ظرفیت کامل علمی و پزوهشی را دارد که پژوهشگران ساکن آذربایجان‌شرقی را به‌شکل نوین و سازماندهی شده گردآوری کرده و ظرفیت علمی این افراد را به سمت اهداف انجمن سوق دهد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: