• سه شنبه ۱۳ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 964-7714-5
  • خبرنگار : 1177
  • منبع خبر : ----

/گزارش/

مرگ تدریجی عمارت شهرداری تبریز به‌خاطر کاخ نشینی منتخبان مردم!


چهار سال از استقرار به اصطلاح موقتی چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تبریز در کاخ تاریخی شهرداری تبریز و اولین موزه شهرداری‌های کشور می‌گذرد؛ حال با ورود اعضای جدید شورای پنجم، این سوالی مطرح می‌شود که آیا در آستانه رویداد «تبریز 2018» شورای پنجم نیز این بنای تاریخی و با ارزش را تصرف خواهد کرد؟.
  
به گزارش ایسنا، منطقه‌ آذربایجان‌‌شرقی، با آغاز فعالیت شورای چهارم با نظر اعضای شورا مقررشد که در اسرع وقت ساختمانی برای استقرار شورای شهر تبریز احداث شود که متاسفانه این امر بنا به دلایلی همچون اختلافات بی‌پایان اعضاء سر مکان این ساختمان و مشکلات مالی شهرداری محقق نشد تا اعضای شورای شهر تبریز همچنان به کاخ نشینی خود ادامه دهند! 
  
عمارت تاریخی شهرداری تبریز به عنوان یکی از نمادهای تبریز، اصلی‌ترین مقصد گردشگری این شهر به شمار  می‌رود که متأسفانه از اتاق‌های تاریخی این بنا به عنوان دفاتر اعضای شورا استفاده می‌شود؛ همچنین به خاطر برگزاری جلسات شورا، تدابیری اتخاذ شده که گاه بازدیدکنندگان با درب بسته عمارت شهرداری مواجه می‌شوند. 
  
از سوی دیگر استقرار شورا در این ساختمان باعث تردد بیش از حد اتومبیل‌ها به محوطه ساختمان شده است که این موضوع به ساختمان تاریخی لطمه وارد می‌کند و به نوعی می‌توان گفت عمارت شهرداری تبریز سیر «مرگ تدریجی» را طی می‌کند! همچنین به سبب استقرار دفاتر شورا، تعداد مراجعه کننده به داخل ساختمان بیشتر از ظرفیت و توان یک بنای تاریخی است. 
  
 این بنا در مرکز شهر قرار دارد که به دلیل نزدیکی آن به آثار تاریخی دیگری هم‌چون خانه حیدرزاده (دبیرخانه تبریز 2018 میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی)، خانه سلماسی (موزه سنجش)، خانه نیکدل (دبیرخانه تبریز 2018 شهرداری تبریز)، مجموعه خانه‌های تاریخی دانشکده معماری دانشگاه هنر اسلامی تبریز، خانه استاد شهریار (موزه ادبی استاد شهریار)، حمام تاریخی نوبر، پیاده راه تربیت که گفته می‌شود راه ابریشم از این مسیر عبور می‌کند و نیز نزدیکی به موزه آذربایجان، مسجد کبود تبریز و موزه عصر آهن، مجموعه گردشگری بی‌نظیری را برای گردشگران فراهم می‌کند.
  
با توجه به موقعیت بسیار عالی این عمارت در مرکز شهر و مسیر اصلی سفر گردشگران می‌توان بخشی از آن را به مرکز مراسمات محلی استان اختصاص داد تا با برگزاری رقص‌های محلی، موسیقی سنتی، تئاتر و نمایش‌های محلی آذربایجان‌شرقی و تبریز را در فضایی تاریخی به گردشگران نشان داد. 
  
فعلاً مجبوریم!
  
شهرام دبیری اسکوئی، رئیس کنونی شورای اسلامی تبریز و منتخب مردم تبریز در دوره پنجم در گفت‌وگو با ایسنا، استقرار اعضای شورا در این بنا را از سر ناچاری دانست و افزود: فعلاً مجبوریم در عمارت تاریخی شهرداری جلسات را برگزار کنیم تا بعد از برنامه‌ریزی و مشورت یا دیگر اعضا شورای پنجم، برنامه‌ریزی کنیم. 
  
محمد اشرف نیا از اعضای دیگر شورای پنجم به ایسنا گفت: در صورت تدارک مکان جدید برای استقرار شورای شهر، بهتر است عمارت شهرداری کلاً به موزه و مکان گردشگری تبدیل شود. 
  
غلامحسین مسعودی ریحان، از اعضای شورای پنجم با اشاره به اینکه استفاده درست از بناهای تاریخی باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: آثار تاریخی نیاز به مرمت و نگهداری مستمر برای افزایش عمر مفید خود دارند و از طرفی در برخی آثار تاریخی قسمت اداری در کنار قسمت گردشگری نیز قرار دارد. 
  
استفاده به عنوان موزه، مناسب است
  
شکور اکبرنژاد از دیگر اعضای شورای پنجم، این عمارت را برای تاریخ شهر با ارزش خواند و افزود: استفاده از آن به عنوان موزه از هر کاربری دیگر مناسب‌تر است. 
  
سعید دباغ نیکو خصلت از اعضای شورای پنجم با تاکید به بررسی نقاط ضعف و قوت و نیز آسیب شناسی این موضوع، خاطر نشان کرد: با تبدیل عمارت شهرداری به یک مکان گردشگری می‌توان در کسب و کار توریسم رونق بخشید و با برگزاری نمایشگاه تئاتر، موسیقی سنتی و دیگر برنامه‌های فرهنگی، این بنا به نوعی به محل مکث و توقف گردشگران باشد که جزئیات بیشتر را در جلسه شورای شهر مطرح می‌کنیم. 
  
علی آجودان زاده از اعضای شورای پنجم با بیان اینکه در بیشتر کشورهای جهان، شورای اداری در عمارات مرکزی شهر قرار دارد، گفت: به دلیل اینکه رفت‌وآمد زیاد سبب تخریب ساختمان می‌شود، می‌توان جلسات شورا در عمارت تاریخی شهرداری برگزار کرد و 13 اتاق اعضای شورا را به مکان دیگری انتقال داد تا اندکی رفت‌وآمد به این ساختمان کاسته شود.

بر اساس این گزارش، باتوجه به آماده‌سازی تبریز برای میزبانی از گردشگران در سال 2018، ضرورت دارد منتخبان مردم  در شورای شهر، حافظ میراث تاریخی تبریز باشند و با انتقال به یک ساختمان دیگر، تک تک اتاق‌هایشان را به غرفه‌های فرهنگی برای استفاده گردشگران تبدیل کنند.  

گزارش از پریا توفیقی، خبرنگار ایسنا در آذربایجان‌شرقی

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: