• یکشنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 964-1484-5
  • خبرنگار : 1154
  • منبع خبر : ----

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد:

غیرفعال شدن واحدهای قطعه‌سازی، به دنبال رکود اقتصادی

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه رکود اقتصادی حاکم در جامعه  باعث غیر فعال شدن واحدهای قطعه‌سازی شده است، گفت:  باید تلاش کنیم تا رکود اقتصادی را از بین ببریم که این امر رونق تولید و اشتغال را به دنبال دارد. 
  
حسین نجاتی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، ضمن گرامیداشت روز صنعت، معدن و تجارت و ارج نهادن به تلاش‌های بی وقفه و خستگی ناپذیر تلاشگران این عرصه، اظهار کرد: امید است با فعالیت‌های فعالان این عرصه شاهد رونق تولید و ایجاد اشتغال باشیم. 
  
وی با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی از گذشته ریشه صنعتی دارد، افزود: واحدهای بزرگ صنعتی و صنایع سنگین در این استان همانند ماشین سازی، تراکتورسازی و کمپرسورسازی وجود دارند و متاسفانه برخی از این واحدها با گذشت زمان از بین رفته و به واحدهای دیگری تبدیل شده‌اند، برخی با رکود مواجه شده و برخی واحدهای دیگر نیز توسعه یافته و باعث اشتغال پایدار در سطح استان شده‌اند. 
  
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تعداد واحدهای قطعه‌سازی را در استان 400 واحد عنوان کرد و افزود: صنایع مختلفی در آذربایجان‌شرقی از قبیل صنایع غذایی، ماشین‌سازی،کانی‌های غیر فلزی و صنایع شیمیایی به خصوص قطعه‌سازی زبان زد است. 
  
وی با تاکید بر اینکه تعداد واحدهای صنایع غذایی در آذربایجان‌شرقی نسبت به سایر استان‌ها بیشتر است، اظهار کرد:  بیشترین صادرات صنایع غذایی به خصوص لبنیات را استان ما به خود اختصاص داده است و همچنین بیشتر صادرات وسایل خانگی به کشور عراق از استان ما انجام می‌گیرد. 
  
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه مایه افتخار است که آذربایجان‌شرقی توانسته قطب تولید شیشه در کشور شود، گفت: مقام اول تولید شیشه، مقام سوم تولیدات فولادی و مقام سوم تولید خودروی ون را کسب کنیم. 
  
نجاتی با اشاره به جایگاه صنعت در اقتصاد استان، گفت: در حال حاضر بیش از  40 درصد اقتصاد استان مربوط به بخش صنعت است و سهم استان در این زمینه  10 درصد بالای میانگین کشوری می باشد. 
  
وی در خصوص وام‌های پرداخت شده برای طرح رونق تولید، اظهار کرد: سال گذشته در استان ما به بخش‌های جهادکشاورزی و صنایع حدود  700 میلیارد ریال تحت عنوان وام‌های رونق تولید پرداخت شد. 
  
وی ادمه داد: سال گذشته در سایت بهین یاب که در این سایت کلیه اطلاعات مفید و خدمات مرتبط با حوزه سرمایه‌گذاری در صنعت، معدن و تجارت اعم از صدور مجوزها، وضیعت پروژه‌ها و طرح‌ها، معافیت گمرکی در این بخش ارائه می‌شود، سه هزار و 700 واحد از بخش صنایع و جهاد کشاورزی ثبت نام کردند و برای یک هزار و 300 فقره پرونده ایجاد شده سپس، بعد از مراحل کارشناسی 729 فقره پرونده به کمیته مدریتی ارسال شده و از 729 فقره 449 فقره وام تعلق یافته است. 
  
نجاتی با بیان اینکه این وام‌ها برای سرمایه در گردش و سرمایه ثابت به واحدها پرداخت می‌شوند، افزود:  حدود 423 واحد در استان متقاضی سرمایه در گردش و حدود 26 واحد متقاضی دریافت سرمایه ثابت هستند تا ضمن تامین  مواد اولیه ماشین آلات مورد نیاز را خریداری کنند. 
  
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان افزود: سال گذشته 21 میلیارد تومان تسهیلات ثابت و 420 میلیارد تسهیلات سرمایه در گردش اعطا شده است. 
  
وی بهره دریافتی از وام طرح رونق تولید را  18 درصد عنوان و خاطرنشان کرد: این ارقام از نظر صنایع  مورد قبول نیست و مبلغ  آن خیلی بالاست اما چون واحد های تولیدی از نظر سرمایه در گردش دچار مشکل بودند، از این امکانات استفاده کردند. 
  
نجاتی با  تاکید بر اینکه اختیارات باید در سطح استانی در ارتباط با سیستم جغرافیایی هر منطقه باشد، بیان کرد: باید برای عملی کردن شعارهایمان اختیاراتمان را افزایش دهند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: تمامی ارگان ها باید رفع موانع سر راه رونق تولید را در سر لوحه کار خود قرار دهند و تولید کنندگان با اشتیاق کامل تولید کنند و خودشان برای سرمایه گذاران خارجی تبلیغ کننده باشند.
  
گفتنی است، دهم تیر ماه بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی روز صنعت و معدن نام‌گذاری شده است.
  
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: