• سه شنبه ۱۶ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-8214-5
  • خبرنگار : 1179
  • منبع خبر : ----

/گزارش/

غبار غم از چهره خانواده ای بزداییم...


در این روزهای مبارک ماه رمضان هر خانواده ای کنار سفره افطار با شادمانی و خرمی می نشیند اما در این میان کودکانی هم هستند که پدرانشان پشت میله‌های زندان هستند و با سن و سال کم به تنهایی غم نبود پدر را بر روی دوش می‌کشند یا مادرانی که در حسرت دیدن فرزندانشان با اشک، شب را سحر کرده و قلبشان از غصه خون می‌شود.

 زندگی پستی و بلندی دارد و هر انسانی با درد و رنج آن دست و پنجه نرم می‌کند، گاهی نیاز است با حس همدردی و هم نوع دوستی دستی دراز کرده و غبار غم از چهره‌ای بزداییم همه‌ی ما در مسیر خوشبختی و برای رسیدن به آرامش مطلوب در زندگی قدم بر می‌داریم، اما گاه ممکن است پایمان بلغزد و به مسیر ناگواری بیافتیم، و مسیر زندگیمان عوض شود.

به گزارش ایسنا، منطقه‌ی آذربایجان شرقی، جوانانی هستند که روزی تنها امید و تکیه گاه خانواده‌ی خود بودند و حال گوشه‌ای از زندان روزهای ناخوشایند عمرشان را سپری می‌کنند. جوانی که به دلیل فریب شریک متواری خود، طعم خوش آزادی را به فراموشی سپرده و حسرت افطاری کردن با خانواده‌ به دلش مانده است.

یا حوادث تلخ تصادف که روزانه صدها نفر بر اثر آن، جان خود را از دست می‌دهند و به دلیل فوت شخصی در این حوادث غیر عمد، شخص دیگری راهی زندان می شود. رانندگانی که در گوشه ای از زندان به دنبال فرجی برای رهایی از تاریکی زندان چشم انتظار نشسته اند.خانواده های این افراد علاوه بر غم دوری عزیزان با مشکلات زیادی روبرو می شوند که نیازمند کمک هم نوعان خود هستند.

در ایام ماه مبارک رمضان جشن آزادی زندانیان جرائم غیر عمد و سنت زیبای گلریزان در سراسر کشور برگزار می شود.و به برکت این جشن باشکوه و معنوی، بسیاری از زندانیان به آغوش گرم خانواده ی خود بازگشته و کنار خانواده ی خود افطاری می کنند.

هدف از برگزاری این جشن زیبا و خاص، جمع آوری کمک های انسان های خیر و نیکوکار است که با حضور خود و پرداخت نقدی زمینه ساز آزادی زندانیان نیازمند جرائم غیر عمد هستند.

حامد جوانی 28 ساله ی تبریزی است که  8ماهی می شود لحظات اسفناک عمر خود را پشت میله های زندان می گذراند.و حال به دلیل بیماری قند، دچار اختلال در بینایی شده است و  با حکم قضایی در بیمارستان تحت مراقبت است.

وی در خصوص گرفتاری اش در بند اظهار می کند: چند سالی است که کار خرید و فروش موبایل انجام می دادم و  از این کار درآمد خوبی نصیبم می شد تا اینکه با شخصی شریک شدم و با اعتماد کامل مدیریت مغازه را با یکدیگر انجام می دادیم. تا روزی که رفیقم از اعتمادم سوء استفاده کرد و تمامی دارایی و اموالم را غصب کرده و متواری شد. من ماندم و کوله باری از قرض و بدهی.

حامد ادامه می دهد: پدرم چند سالی است دار فانی را وداع گفته و بعد از فوت پدرم، من به عنوان سرپرست و نان آور خانواده و  امید خواهر و برادر نابینایم شدم. علاوه بر درد جدایی از خانواده در حال حاضر خودم نیز از ناحیه ی چشم دچار مشکل شده و به دلیل بیماری قند در بیمارستان بستری هستم. هر روز بر بار غم هایم افزوده می شود غم اینکه خانواده ام با مشکلات مالی چه می کنند.
 
مادر حامد در ادامه با بیان اینکه پسرم همیشه دنبال روزی حلال بوده و هیچ وقت لقمه ی حرام وارد سفره مان نکرده است، اعلام می کند: حامد از کودکی سر به راه بود و همیشه با آبرو و زور بازویش روزی حلال کسب کرده است. با دل پاک و ساده اش به شریکش اعتماد کامل کرد ولی در قبال این اعتماد، شریکش با بی وجدانی پسرم را با کوله باری از قرض روانه ی زندان کرد.

وی عنوان می کند: بیشتر از هر چیزی مریضی حامد دلم را به درد می آورد، متاسفانه این بیماری ارثی بوده  و با گرفتار شدن حامد در زندان شدت یافته است. بدهی حامد به مبلغ 44 میلیون تومان است که ما با فروختن فرش خانه و برخی اسباب و لوازم خانه و هر چیزی که در بساط داشتیم ، توانستیم مبلغ کمی فراهم کنیم اما با این مبلغ ناچیز آزادی حامد میسر نیست.

مادر حامد با چشم های اشک آلود ادامه می دهد: امیدوارم روزی برسد حامد از زندان آزاد شده و به نزد خانواده بازگردد. تنها امیدم خداست و بعد چشم انتظار خیرین خوش قلب و تلاش ستاد دیه برای آزادی فرزندم هستم. آرزویی در این دنیا، جز آزادی فرزندم ندارم.

5 میلیارد تومان جهت آزادی 450 زندانی جرایم غیر عمد لازم است

 
مدیر کل ستاد دیه آذربایجان شرقی در گفت و گو با ایسنا، اعلام می کند: جشن گلریزان سال 96 در 19 خرداد ماه روز جمعه، مصادف با روز میلاد امام حسن مجتبی(ع) در محل تبریز، سالن اجتماعات ائل گلی بعد از افطار راس ساعت 22 شب برگزار می شود.

رسول تقی پور در خصوص اهداف برگزاری جشن گلریزان در تبریز، اظهار می کند: هدف از برگزاری این جشن باشکوه، جمع آوری کمک های انسان های خیر و نیکوکار است تا با حضور خود و پرداخت نقدی، آزادی زندانیان نیازمند جرایم غیر عمد را فراهم کنند.

وی تاکید می کند: روز 19 خرداد ماه سال جاری از تمام آحاد مردم خواستار حضور در این جشن بزرگ و معنوی هستیم، چرا که این جشن نیازی به دعوت نامه ندارد و شرکت برای عموم آزاد است. در این جشن از مسئولان استانی چون امام جمعه ی تبریز، استاندار آذربایجان شرقی، رئیس دادگستری تبریز و ... حضور خواهند داشت.

وی با بیان اینکه پنج میلیارد تومان جهت آزادی 450 زندانی جرایم غیر عمد لازم است، اعلام می کند:16 میلیارد تومان کل مبلغ بدهی است در صورتی که بتوانیم پنج میلیارد تومان را از سوی خیرین تامین کنیم مابقی بدهی که 11 میلیارد تومان است از طریق گذشت رضایتمندان شکات پرونده و تسهیلات با بهره ی 4 درصد و یا بدون بهره برای آزادی زندانیان جرایم غیر عمد فراهم می شود.

تقی پور با اشاره به اینکه جشن گلریزان همه ساله در تبریز برگزار می شود، بیان می کند: جشن گلریزان علاوه بر تبریز در دیگر شهرستان های استان، اعم جلفا، هشترود، مرند، میانه و ... برگزار می شود. این جشن برای زندانیان سرنوشت ساز است چرا که شانسی دوباره برای بازگشت به کانون خانواده برای آنان ایجاد می شود.

وی ادامه می دهد: آذربایجان شرقی در زمینه ی آزاد سازی زندانیان جرایم غیر عمد با توجه به تناسب جمعیت شهری و تعداد زندانیان در مشارکت مردمی جزو رتبه های نخست کشور محسوب می شود و همه ساله مردم مومن آذربایجان با کمک های خود لبخند و شادی را به خانواده های زندانیان هدیه می کنند.

  مدیر کل ستاد دیه آذربایجان شرقی  بیان می کند: کسانی که می خواهند غبار غم از چهره این خانواده ها بزدایند می توانند کمک های مالی خود را به شماره حساب ستاد دیه بانک ملی شعبه ی دانشگاه به شماره حساب 0106260597007واریز کنند، گفتنی است شماره تلفن ستاد دیه استان  36581354 می باشد .

گفتنی است؛ در سال 1369 رئیس وقت سازمان زندانها ، شهید والامقام حاج سید اسداله لاجوردی ، پس از بررسی آمار موجودی زندانیان  ، متوجه شدند که اسامی تعدادی از این مددجویان بصورت دائم و هر ماهه در فهرست آمار تکرار می شود .

 وی پس از  مداقّه پیرامون موضوع با این واقعیت روبرو شدند که این افراد ، بدهکاران جرائم غیر عمد، نظیر جرح و یا قتل غیر عمد ناشی از تصادفات رانندگی و یا بدهکاری مالی غیر کلاهبرداری و یا بدهی بابت مهریه و نفقه می باشند ، که حق النّاس بر عهده ایشان است و تا این دِین پرداخت نشود در زندان بسر خواهند برد.

    این نگرش خداپسندانه و انساندوستانه شهید بزرگوار ،  بارقه های امید را در دل زندانیان نیازمند آبرومند بدهکار در جرائم غیرعمد ایجاد نمود و بازگشت به آغوش خانواده و اجتماع را در بین این مددجویان پر رنگ تر کرد.

    از این رو در ماه مبارک رمضان سال 1380 اولین جشن گلریزان برای آزادسازی این زندانیان بر پا شد و پایه های این نهاد خیریه با عنوان ستاددیه سازمان زندانها ، شکل گرفت.

گزارش از: لیلا جلیلی؛ خبرنگار ایسنا در آذربایجان شرقی

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: