• جمعه ۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 962-214-5
  • خبرنگار : 1154
  • منبع خبر : ----

صومی: عده‌ای به خاطر پرداخت هزینه‌های درمان به زیر خط فقر نزول می‌کردند


رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز بر تقلیل هزینه‌های درمان از ۳۷ درصد به هفت درصد در طرح تحول نظام سلامت تاکید کرد و گفت: این موضوع بهترین هدیه نظام اجرایی به مردم است. 
  
 به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، محمد حسین صومی در سحنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه‌ی این هفته تبریز، اظهار کرد: امروز همه ما به خاطر وقوع سیل و تلفات جانی آن، عزاداریم، یاد عزیزانی را که در این حادثه به دیار ابدی شتافتند را گرامی داشته و صلواتی نثار روحشان می‌کنیم، در این حادثه، مردم و مسئولان نشان دادند که با قوت و توان تمام در کنار حادثه دیدگان هستند. 
  
وی با اشاره به فرارسیدن هفتادمین سالگرد تاسیس دانشگاه علوم پزشکی نیز بیان کرد: بزرگترین دانشگاه جهان اسلام ۷۰۰ سال پیش در تبریز با عنوان دانشگاه ربع رشیدی بنیان گذاشته شد که مدت‌ها بعد، هم به خاطر حسادت‌ها و هم وقوع زلزله تخریب شد. 
  
صومی تاکید کرد: اولین دانشکده‌ی پرستاری نیز ۱۰۰ سال پیش در تبریز و همچنین دومین دانشکده‌ی پزشکی بعد از تهران نیز ۷۰ سال پیش در تبریز ایجاد شد که امسال در هفتادمین سالگرد آن هستیم و ان‌شاءالله همانند سال‌های گذشته منشا خیر و برکت خواهد بود. 
  
وی با اشاره به اینکه، سازمان جهانی بهداشت، سیاسی نیست، تاکید کرد: به همین دلیل، توصیه‌های ارائه شده توسط این سازمان مورد اقبال تمامی کشور می‌باشد؛  ۱۷ فرودین نیز مصادف با روز جهانی بهداشت است؛ این سازمان هر سال یک شعار برای خود انتخاب می‌کند که شعار امسال آن، با عنوان "بیایید باهم در مورد افسردگی صحبت کنیم" است، چرا که این بیماری در جهان شیوع داشته از این رو باید تلاش شود تا شناسایی و درمان شود. 
  
رئیس دانشگاه علوم پزشگی تبریز با بیان اینکه صحبت کردن باعث کاهش درد و آلام شده و زمینه را برای درمان افسردگی و بیماری‌های روحی فراهم می‌کند؛ در کشور ما نیز در اردیبهشت ماه، هفته‌ای با عنوان هفته‌ی سلامت انتخاب شده که شعار امسال آن با عنوان "شعار زندگی سالم با نشاط و امید" است. 
  
وی با تاکید بر اینکه در ۲۵ سال گذشته آمار مبتلایان به بیماری افسردگی ۵۰ درصد یافته است، بیان کرد: مبتلایان به این بیماری در دنیا در حال افزایش بوده و در جامعه ما نیز دو نوع بررسی انجام شده که نشان می‌دهد، ۱۲ تا ۱۴ درصد مردم ایران به درجاتی از بیماری‌های روحی و روانی مبتلا هستند. 
  
وی اضافه کرد: آمارها نشان می‌دهند که شانس شکوفا شدن افراد افسرده ۱۰ درصد نسبت به بقیه‌ی افراد پایبن‌تر است و در برخی موارد نیز افراد افسرده خود را مریض نمی‌دانند و بر این باورند که خود به خود بهبود خواهند یافت. 
  
صومی با اشاره به بخشی از گفته‌های رئیس سازمان بانک جهانی، بیان کرد: چون وضعیت اقتصادی دنیا به گونه‌ای است که به انسان‌های مولد نیاز داشته و نمی توانیم انسان‌های مولد را از دست دهیم؛ از این رو باید افسردگی را مهار کنیم، چون وضعیت روحی و روانی افراد در کیفیت فعالیت و اشتغال آنان نیز تاثیر دارد، افراد افسرده هم در معیشت خود تاثیر داشته و هم به تبع فعالیت‌هایی که در جامعه انجام می‌دهند در سطح اجتماعی و اقتصادی جامعه نیز تاثیرگذاری دارند. 
  
وی با تاکید بر اینکه ما در خصوص مقابله با بیماری افسردگی باید سواد سلامت مردم را زیاد کنیم، تشریح کرد: مردم باید بدانند بیماری افسردگی چیست، چه تاثیراتی دارد و وظیفه‌شان در قبال بیماری چه چیزی است تا هر فرد که احساس ناراحتی کرد به متخصص مربوطه مراجعه کرده و در فرآیند مداوا قرار گیرد. 
  
وی یادآور شد: بیماری روحی و روانی که مولودی از زندگی شهر نشینی و مشکلات است، با همت جمعی و مدیریت صحیح قابل حل است، بدبینی و یاس مهم‌ترین علت بروز افسردگی در جامعه است، باید در جامعه امیدواری را افزایش دهیم تا شادی و سرور نیز در جامعه افزایش یابد. 
  
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: یکی از مکان هایی که شادی و آرامش خاطر را به مروم هدیه می‌کند، ادای نماز جمعه است که انسان را تخلیه و امیدوار می‌کند؛ همچنین به طرق مختلف می‌توان افراد را به زندگی امیدوار کرد. 
  
وی ادامه داد: خدا در تمامی دستورات، امیدواری به آینده و تلاش برای خودسازی و... را توصیه کرده در دانشگاه نیز معاونت اجتماعی شکل گرفته تا ناهنجاری‌های موجود در جامعه را شناسایی کرده و در جهت رفع آن‌ها تلاش نماید. 
  
صومی با اشاره به نحوه‌ی مقابله با افرادی که از بیماری‌های روحی و روانی رنج می‌برند، بیان کرد: برای افرادی که مبتلا به بیماری‌های روحی و روانی هستند نباید انگ بزنیم، باید به جای انگ زدن به این افراد نزدیک شده و در جهت حل مشکل‌شان تلاش کنیم، با تمهیداتی که در جامعه اسلامی اتخاذ شده می توانیم در مواجهه با اینگونه مسائل موفق عمل کنیم. 
  
وی با اشاره به تاثیرات طرح تحول نظام سلامت در کشور نیز یادآور شد: اجرای طرح تحول نظام سلامت در ۱۵ اردیبهشت سال ۹۳، در دولت تدبیر و امید و با حمایت‌های رهبری و همچنین با همراهی مسئولان و مردم شروع شد که سه موضوع مهم را مورد توجه قرار می‌داد. 
  
وی تاکید کرد: عدالت در دسترس قرار گرفتن خدمات بهداشتی و درمانی، ارائه‌ی خدمات جامع بهداشتی و درمانی و حفاظت از جیب مردم از جمله محورهای مورد تاکید طرح تحول نظام سلامت بود که در مسیر اهداف خود نیز موفق عمل کرد. 
  
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه در گذشته بیش از ۳۷ درصد هزینه‌های درمانی از جیب مردم پرداخت می‌شد، اضافه کرد: تمامی اطلاعات نشان می‌دهد که در گذشته و به خاطر پرداخت هزینه درمان، هر سال عده‌ای به زیر خط فقر نزول می‌کردند، به همین دلیل دولت تدبیر و امید در این راستا وارد عمل وتلاش کرد تا هزینه‌های درمانی را برای مردم کاهش دهد. 
  
وی گفت: ما مدعی هستیم که همچنان اعتباری که در دولت‌های متمادی کشور ما برای حوزه‌ی سلامت تخصیص می‌یابد، جوابگوی نیازهای این حوزه نیست، چرا که در حوزه‌ی اختصاص بخشی از درآمد ناخالص ملی کشورها به بخش بهداشت و درمان، هنوز هم ۱۲۰ کشور بالاتر از کشور ما وجود دارد، در این حوزه عقب ماندگی مزمن داریم. 
  
وی متذکر شد: در حوزه‌ی تامین نیروی انسانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش فراوانی شده و ما باسوادترین افراد را در حوزه‌ی پزشکی خود داریم که قابل عرضه به تمام دنیاست؛ رشد علمی ایران بالا بوده و در حوزه ی پزشکی نیز شاهد این چنین رشدی هستیم. 
  
صومی با اشاره به توسعه‌ی تجهیزات و فضاهای بهداشتی در دولت تدبیر و امید، خاطرنسان کرد: در استان، هزار خانه بهداشت وجود دارد که ۲۵۰ مورد آن احداث و ۷۵۰ مورد نیز بازسازی شده است، در تبریز نیز باید ۹۰ مرکز بهداشت وجود داشته باشد که ۴۷ مورد آن فراهم بود، در طول یکسال ۳۰ خانه‌ی بهداشت اضافه شده است. 
  
وی با بیان اینکه در تأمین پزشکی عمومی و نیروی انسانی در استان بسیار پیشرفت کرده‌ایم، گفت: در مجموعه استان هر شهروند، یک دکتر  برای مراجعه برای سلامتی و بهداشت خود دارد. 
  
وی با اشاره به پیشرفت‌های استان در حوزه‌ی زیرساخت‌ها نیز اضافه کرد: در حال احداث کلینیک تخصصی نیز هستیم. 
  
صومی با بیان اینکه در حوزه‌ی بخش های ویژه و همچنین دیالیز، گفت: بزرگترین مرکز دیالیز خاورمیانه در تبریز احداث شده و تخت‌های بیمارستانی نیز در استان افزایش پیدا کرده است. 
  
وی با اشاره به ایجاد مرکز رصد سلامت، خاطر نشان کرد: این مرکز ایجاد می‌شود تا به طور ۲۴ ساعته در خدمت اخذ شکایات، انتقادات و پیشنهادات مردم باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: