• چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 961-22114-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

كتاب« مدل های آب و هوایی تحلیل بارش - رواناب » در دانشگاه تبریز منتشر شد


كتاب" مدل های آب و هوایی تحلیل بارش - رواناب " از سوی دکتر علی محمد خورشیددوست، استاد دانشکده جغرافیا و برنامه ریزی دانشگاه تبریز به تالیف رسید.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی،  این کتاب که  از سوی انتشارات دانشگاه تبریز در 248 صفحه  منتشر شده است به بیانی ساده درصدد بیان مطالبی چند
 درباره تحلیل و مدل‌سازی مکانی بارش – رواناب بوده تا دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا، علاقه‌مندان و پژوهشگران دانش‌های مرتبط با علوم زمینی، جغرافیایی، اقلیمی و هیدرولوژی بتوانند از آن استفاده نمایند.

همین گزارش حاکی است؛ در کشور ما همه ساله سیل خسارات زیادی را به‌بار می‌آورد. همچنین به دلیل آن‌که اقلیم کشورمان در اکثر مناطق، خشک و نیمه‌خشک است
 و خشک‌سالی‌های دهه‌های اخیر خسارت زیادی به منابع آب‌های زیرزمینی وارد کرده است، برنامه‌ریزی در خصوص مهار ذخیره رواناب‌ها امری حیاتی است و در این رابطه اجرای دقیق طرح‌های کنترل رواناب و شناسایی و اولویت‌بندی مناطق سیل‌خیز موجود در حوضه‌های آبخیز، نخستین گام است.

برآورد حجم آب جریان‌های رواناب ممکن است با توجه به روش‌های تجربی، استفاده از داده‌های باران‌سنجی و یا مستقیماً بر اساس داده‌های مربوط به‌اندازه‌گیری جریان در ایستگاه‌های آب‌سنجی تحلیل گردد. چنانچه این تخمین‌ها به‌طور دقیق صورت نگیرد، ممکن است مخاطرات مالی و جانی و صرف هزینه زیاد را باعث شده و باعث اختلال در برنامه‌ریزی بهره‌برداری از منابع آب نیز گردد.

 بنابراین محاسبه دقیق احجام رواناب‌های ایجاد شده از بارش‌ها با توجه به استاندارهای تعیین شده، از اهمیت زیادی برخوردار است. امروزه با پیشرفت فناوری کامپیوتر و استفاده از آن در شاخه‌های مختلف علوم از یک‌سو و ابداع سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی از سوی دیگر، با تلفیق اطلاعات مختلف فضایی و غیرفضایی، می‌توان مناطق و پهنه‌های مختلف را از دیدگاه‌های متفاوت طبقه‌بندی و ارزیابی کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: