• دوشنبه ۲۸ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۳
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 961-19214-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

سعیدی در گفت‌وگو با ایسنا:

مردم بر اساس شناخت، اعضای شورا را انتخاب کنند/ باید روستاییان را برای ثبت نام در انتخابات شورا تشویق کنیم


نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: از مردم خواستاریم که در انتخابات پیش‌رو با شناخت، افراد را انتخاب کرده و در کنار شور انتخاباتی، با شعور و شناخت به افراد اصلحی که دلسوز، مسئولیت‌پذیر، مردمی، پاکدست و روحیه خدمت را دارند، رای دهند. 
  
محمداسماعیل سعیدی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، با اشاره به اهمیت انتخابات شهر و روستا، اظهار کرد: انتخابات شورای شهر و روستا در واقع، دادن اختیار برای اداره‌ی شهر و روستا به افراد منتخب است و در این جریان سرنوشت روستا و شهر به اعضای شورا سپرده می‌شود. 
  
وی ادامه داد: در انتخابات شهر و روستای، قانون پیش‌بینی کرده است که در هر شهر، شهردار و اعضای شورای آن و در هر روستا اعضای شورای آن اختیار اداره و رفع مشکلات را بر عهده‌ دارند، قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، این وظیفه بر عهده‌ی انجمن‌های شهر و روستا بود، اما اختیارات آنچنانی نداشتند. 
  
وی اضافه کرد: بعد از استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و با توجه به اعتقاد و اصول این نظام اسلامی مبنی بر اخذ تصمیمات توسط عقل و رای جمعی، به همین دلیل، شورای اسلامی شهر و روستا در قانون اساسی پیش‎بینی شده و اختیارات لازم نیز داده شد. 
  
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به تبع ایجاد شوراهای شهر و روستا مردم این قدرت را به دست آورند که برای اداره‌ی امور جاری شهر و روستا، افراد اصلح و مورد قبول خود را انتخاب کرده و در سرنوشت خویش دخیل باشند و اعضای شورا ها نیز در منطقه‌ی مربوط به خود تلاش کرده و کمر همت برای رفع مسائل و مشکلات ببندند. 
  
وی با اشاره به استفاده‌ از آرای مردم و همچنین حضور مردم در صحنه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و... در نظام جمهوری اسلامی ایران، اضافه کرد: مردم در نظام جمهوری اسلامی ایران، حضور خود را در صحنه‌های مختلف به نمایش گذاشته و انتخابات شهر و روستا نیز نمونه‌ی بارزی است که نشان می‌دهد مردم در تعیین سرنوشت محل زندگی خود نقش اصلی را دارند. 
  
وی با اشاره به انتخاب کاندیداهای متعهد و مسئولیت‌پذیر در شورای شهر و روستا، بیان کرد: هر اندازه که تعهد و مسئولیت‌پذیری اعضای شورای بیشتر باشد به همان اندازه نیز در توسعه‌ی شهر تاثیر خواهد داشت، مطمئنا افرادی که مسئولیت‌پذیر، متعهد و متخصص و همچنین دلسوز و کاردان هستند، در توسعه‌ی شهر و روستا نیز خواهند کوشید. 
  
سعیدی در پاسخ به اینکه مشکلات شورای قبلی ناشی از چه بود؟ اضافه کرد: در شورای شهر و روستا نقص قانون وجود داشته و وجود دستگاه نظارتی به طور ویژه بر روی عملکرد شورا ضروری است، با وجود اینکه سازمان بازرسی کل، دیوان محاسبات استان، بخش‌های اقتصادی وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و سپاه به عنوان دستگاه‌های نظارتی در کنار فرمانداری جهت نظارت بر شورا حضور دارند؛ اما نظارت بر شورا وظیفه‌ی ذاتی آنان نبوده و به صورت مستمر انجام نمی‌گیرد. 
  
وی یادآور شد: فرمانداری نیز بر مصوبات شورا نظارت دارد درحالی که باید دستگاه مشخصی برای این کار ایجاد شده و در کنار مصوبات به رفتارهای اعضاء و اقداماتی که افراد انجام می‌دهند، نظارت داشته باشد. 
  
وی با تاکید بر انتخاب اصلح در شورای شهر و روستا، یادآور شد: افرادی باید در شورا انتخاب شوند که پاکدست، سالم، دارای سابقه‌ی اجرایی و ... باشند. 
  
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وظیفه‌ی نظارت بر انتخابات شورای شهر بر عهده‌ی نمایندگان مجلس است، اضافه کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی هر چهار سال یکبار تغییر یافته و نمایندگان دیگری انتخاب می‌شوند، به همین دلیل تجربه نمایندگان مجلس در انتخابات شورا کسب می‌کنند بعد از تغییر نماینده مذکور، از دست می‌رود. 
  
وی با تاکید بر اینکه باید روند فعلی نظارت نمایندگان مجلس بر انتخابات شورای شهر و روستا اصلاح شود، بیان کرد: هیأت نظارت بر انتخابات شورای شهر و روستا باید دستگاه مشخصی بوده و سوابق افراد را نگهداری کند؛ همچنین بر جریان فعالیت شورا، نظارت مستمر داشته باشد. 
  
سعیدی وجود دستگاه نظارتی بر روی عملکرد شورا را ضروری دانست و اضافه کرد: شورای نگهبان بر عملکرد مجلس شورای اسلامی نظارت مستمر داشته و قوانین مصوب را زیرنظر می‌گیرد و هم سوابق را نگه‌داری کرده و بر جریانی که مجلس شورای اسلامی دارد، نظارت می‌کند، در شورای شهر نیز باید چنین نهادی جهت نظارت وجود داشته باشد. 
  
وی با اشاره به استقبال کم روستاییان از ثبت نام در انتخابات شورای پنجم، اضافه کرد: در این دوره از انتخابات شورای شهر و روستا، شاهد یک جریان و پدیده‌ی جدیدی بودیم، در برخی از روستاها هیچ فردی اقدام به ثبت‌نام نکرده بود تا اینکه با میانجی‌گری و اکراه با ثبت‌نام در این دوره از شورا موافقت کردند، در برخی از روستاها نیز افراد ثبت‌نام کننده به سه نفر هم نمی‌رسد. 
  
وی با طرح این سوال که چرا در روستاها استقبال برای ثبت‌نام در شورا کم است؟ تاکید کرد: باید روستاییان را برای ثبت نام در شورا ترغیب و تشویق کنیم، چرا که شورا در روستا درآمدی نداشته و انتظارات نیز از شورای روستا زیاد است و زمانی که یک مسئولی برای بازدید از روستا می‌رود، این وظیفه‌ی شورای روستا است که باید از جیب خود هزینه کرده و به میزبانی بپردازد، مردم نیز اندکی کمک می‌کنند اما این کافی نیست. 
  
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ماجرای ایجاد گورستان در روستای آلمالی داش، اظهار کرد: این روستا طی سال‌ها فاقد گورستان بوده و اهالی آن برای دفن عزیزان ازدست رفته‌ی خود مجبور بودند که به شهر عزیمت کرده و عزیز خود را در شهر دفن کنند. 
  
وی در این خصوص افزود: در این میان، علاوه بر سختی راه، هزینه‌ی زیادی را نیز باید مردم روستا برای خرید قبر می‌پرداختند، در نهایت با تلاش مردم و شورای روستا، زمینی برای ایجاد گورستان فراهم شد اما اهالی روستا هنوز هم برای ایجاد غسال‌خانه در کنار آن با مشکل مادی مواجه هستند، شورای روستا چگونه این مسئله را حل کند؟

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: