• شنبه ۱۹ فروردین ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۴
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 961-8414-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

فرمول "تایید" یا "رد" صلاحیت داوطلبان شوراها به چه شکل است؟

بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراهای شهری و روستایی شکل متفاوت تری از انتخابات مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری دارد و در آن تایید یا رد صلاحیت داوطلبان بر عهده شورای نگهبان نیست.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، از روز گذشته بررسی صلاحیت داوطلبان شوراهای شهر و روستا در هیأت‌های اجرایی برگزاری انتخابات آغاز شده است، حال این پرسش مطرح است که  بررسی صلاحیت‌ها و نظارت بر این انتخابات چگونه خواهد بود؟ 

رئیس هیأت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی آذربایجان شرقی در این‌باره به خبرنگار ایسنا، گفت: روند رسیدگی به صلاحیت داوطلبان شوراهای شهر و روستای به صورت قانونی مشخص بوده و ما نیز در هیئت نظارت بر انتخابات مطابق با قانون عمل خواهیم کرد.

سلمان خدادادی افزود: از روز گذشته بررسی صلاحیت داوطلبان شوراهای شهر در هیأت‌های اجرایی آغاز شده و استعلام صلاحیت از چهار مرجع وزارت اطلاعات، قوه قضائیه، نیروی انتظامی و ثبت احوال به پایان رسیده است.

وی اضافه کرد: در واقع هیئت‌های اجرایی و فرمانداری ها تا 10 روز بعد از ثبت نام داوطلبان فرصت دارند استعلام‌های کافی از این چهار مرجع را اخذ کنند، بعد نوبت به بررسی صلاحیت در هیأت‎های اجرایی می‌رسد، اگر هیأت‌های اجرایی کسی را تأیید یا رد کردند همه مدارک‌شان را به هیأت نظارت بخش یا شهرستان می‌دهند. اگر آن‌ها تأیید کنند دیگر هیأت نظارت بالاتر نمی‌تواند بگوید چرا تأیید کردید، بدین معنی که مثلا هیأت نظارت شهرستان نمی تواند رای به عدم تایید داوطلبی بدهد که هیأت نظارت بخش او را تایید کرده است. البته در خصوص  هیأت نظارت مرکزی باید گفت این هیأت می‌تواند پرونده را دوباره بررسی و مثلا رای به تایید و یا رد صلاحیت یک داوطلبان بدهد.

وی یادآور شد:  اگر داوطلبی به نظر هیأت نظارت بخش اعتراضی داشته باشد، موضوع  به هیأت نظارت شهرستان می‌رود، در هیأت نظارت شهرستان هم اگر اعتراض شد هیأت نظارت استان مسئول بررسی است، حال تصور کنید شخصی به رد صلاحیت خود در هیأت نظارت  شهرستان نیز اعتراض داشته باشد ، در اینجا بررسی دوباره صلاحیت در هیأت نظارت استان می‌رود و اگر در استان هم اعتراض شد به هیأت مرکزی می‌آید. 

وی درباره شایعات منتشر شده در خصوص احتمال رد صلاحیت برخی داوطلبان برخی جناح‌های سیاسی  گفت: هیأت‌های اجرایی و نظارتی بدون توجه به جوسازی‌ها به وظیفه قانونی خود عمل خواهد کرد.

خدادادی خاطرنشان کرد:  قانون در خصوص کسانی که محکومیت‌های قضایی موثر دارند قطعاً منع ورود به فعالیت‌های انتخاباتی دارد، محکومیت‌های قضائی موثر می‌تواند شامل پرونده‌های قضائی از کلاهبرداری و موارد موثر کیفری تا محکومیت‌های سیاسی موثر باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: