• سه شنبه ۱۲ شهریور ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 986-4387-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

اتمام فاز نخست مرمت "سرای ایکی قاپیلی"

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از اتمام فاز نخست مرمت "سرای ایکی قاپیلی" بازار تاریخی تبریز تا پایان مهر ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار با بیان اینکه  مرمت بخش‌های آسیب دیده سرای ایکی قاپیلی بازار تاریخی تبریز از مورخ ۱۳ خرداد ۹۸ به طور مستمر ادامه دارد، گفت: از تاریخ مذکور تا به امروز مرمت بخش های آسیب دیده این سرای با نظارت متخصصان و کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان در حال انجام است  و فاز نخست این عملیات تا پایان مهر ماه سال جاری به اتمام خواهد رسید. 

وی در ادامه با بیان اینکه در حادثه اخیر آتش سوزی سرای ایکی قاپیلی بازار تبریز، سه عنصر اصلی این سرای به طور کامل دچار حریق شده و دالان میانی با تخریب ۵۰ درصدی همراه بود، ادامه داد: در حال حاضر براساس ضوابط اصولی میراث فرهنگی مرمت سَبکی دالان میانی با تلاش گروه های مرمتی مستقر در این سرای در حال انجام است، به طوری که روزانه قریب به ۴۰ نیروی کار مرمت‌گر در این مکان مشغول فعالیت مستمر هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان، با اشاره به اینکه در حال حاضر مرمت سرای ایکی قاپیلی با پیشرفت بیش از ۶۰ درصد همراه است،  ادامه داد: اولین مرحله از عملیات مرمت که مربوط به بخش سرای اصلی است تا پایان مهرماه سال جاری به اتمام خواهد رسید و باقی عملیات که به بخش های دالان میانی و سقط فروشان مربوط است ادامه خواهد داشت.

آبدار در خاتمه خاطرنشان کرد: مرمت این سرای بصورت کامل تحت نظر پایگاه جهانی بازار تبریز و معاونت میراث فرهنگی استان صورت می پذیرد و با اخذ اعتبار لازم مرمت تکمیلی سرای انجام خواهد گرفت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: