• شنبه ۹ شهریور ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 986-3387-5
  • خبرنگار : 1179
  • منبع خبر : ----

نمایشگاه "صنعت پنهان" در موزه مشروطه تبریز افتتاح شد

نمایشگاه "صنعت پنهان" به همت موزه چاپ و نشر، تعلیم و تربیت با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان با محوریت نمایش چاپ دستی و کارگاه چاپ دستی با کلیشه و سربی، در محل موزه مشروطه افتتاح شد. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی در مراسم افتتاح این نمایشگاه، ضمن اشاره به پیشینه تبریز و آذربایجان در صنعت چاپ و وجود مجموعه ای غنی از آثار چاپی سده های گذشته در این خطه، از برگزاری نمایشگاه صنعت چاپ به مناسبت روز ملی این صنعت، در تبریز خبر داد و گفت: همزمان با روز ملی صنعت چاپ و نشر نمایشگاه "صنعت پنهان" با رویکرد جایگاه چاپ در تمام ابعاد جامعه از  9 الی 12 شهریور ماه با محوریت نمایش چاپ دستی و کارگاه چاپ دستی با کلیشه و سربی در موزه مشروطه برگزار می‌شود. 

مرتضی آبداربا بیان این‌که آثار حاضر در این نمایشگاه برگرفته از آثار موزه خصوصی چاپ و نشر "رشید کفیلی" است، افزود: با توجه به این‌که تبریز یکی از پیشگامان صنعت چاپ است، لذا آثار چاپی و دستگاه های چاپ متعددی به همت "رشید کفیلی" مجموعه دار فرهیخته استان جمع آوری شده که در این نمایشگاه بخشی از آثار جراید و روزنامه های دهه 10 تا 30 شمسی به همراه تکنیک های چاپ سنگی، کلیشه ای و سربی به نمایش گذاشته خواهد شد. 

وی از باز آفرینی مقطعی از چاپ دستی (باسمه ای) در نمایشگاه "صنعت پنهان" به مناسبت روز ملی چاپ و نشر خبر داد. 

وی افزود: همچنین در این نمایشگاه ابزار و وسایل چاپی مربوط به 100 سال گذشته و چهار دستگاه چاپ دستی مربوط چاپخانه های قدیمی همچون چهر تبریز، روستای هوجقان مرند، دستگاه چاپ کلیشه ای آلمانی به منظور چاپ ادعیه و آیات، جهت بازدید عموم قرار خواهند گرفت. 

آبدار خاطرنشان کرد: طی روزهای برگزاری این نمایشگاه مقطعی از چاپ دستی بازآفرینی و تجربه چاپ دستی برای بازدید کنندگان میسر خواهد شد. 

گفتنی است؛ نمایشگاه "صنعت پنهان" به همت موزه چاپ و نشر، تعلیم و تربیت با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان با محوریت نمایش چاپ دستی و کارگاه چاپ دستی با کلیشه و سربی به مدت 4 روز طی روزهای 9 الی 12 شهریور ماه از ساعت 9 الی 20:30 در محل موزه مشروطه تبریز دایر خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: