• یکشنبه ۲۳ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 984-5186-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

رصد ماه گرفتگی 25 تیر ماه در رصد خانه دانشگاه تبریز

خسوف (ماه گرفتگی) بیست و پنجم تیر ماه در رصد خانه خواجه نصیرالدین طوسی دانشگاه تبریز به عنوان بزرگترین رصد خانه فعال کشور واقع در رشته کوه‌های سهند با حضور فعالان و دوست داران این حوزه برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، اردوی علمی رصد خسوف (ماه گرفتگی) توسط پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره شناسی دانشگاه تبریز با همکاری انجمن خواجه نصیر برگزار می‌شود.

تماشا و ثبت ماه گرفتگی، آموزش‌های مقدماتی نجوم، آموزش عملی رصد آسمان شب، کار با تلسکوپ، رصد اجرام با تلسکوپ‌های غول پیکر رصد خانه، دورهمی نجومی و بحث آزاد از جمله برنامه‌های اردوی علمی رصد خسوف است.

رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی دانشگاه تبریز در 45 کیلومتری جنوب شهر تبریز بر فراز کوه بلیندی با عرض جغرافیایی تقریبی 38 درجه شمالی و طول جغرافیایی تقریبی 46 درجه شرقی مستقر شده است.

این رصدخانه دارای یک تلسکوپ خورشیدی انکساری ( شش اینچی) است که جهت بررسی پدیده‌های خورشیدی، لک‌ها و شراره‌ها استفاده می‌شود و مجهز به فیلتر Hα است. 

همچنین وجود دو تلسکوپ 40 و 60 سانتی متری کاسگرین با پانل الکترونیکی و رصد ستارگان تا قدر 11، ساختمان پژوهشگران، ژنراتور 32 کیلوات و ژنراتور پنج کیلوات و ... از جمله امکانات موجود در این رصدخانه است.

یک تلسکوپ فعال 24 اینچی نیز در سال 2016 به این مجموعه افزوده شد و در حال حاضر بزرگترین تلسکوپ فعال ایران به شمار می‌آید، هر یک از این تلسکوپ‌ها در گنبدهای جداگانه قرار دارند و هر گنبد دارای سه طبقه است.

رصد خانه خواجه نصیر الدین طوسی در حال حاضر بزرگترین رصدخانه فعال کشور است که می‌تواند پاسخگوی نیازهای رصدی محققان از سراسر کشور باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: