• چهارشنبه ۱۲ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۸
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 984-1485-5
  • خبرنگار : 1172
  • منبع خبر : ----

مسئول سازمان بسیج حقوقدانان آذربایجان‌شرقی:

آمریکا پس از جنگ جهانی دوم ۲۰ میلیون انسان را کشته‌ است


مسئول سازمان بسیج حقوقدانان آذربایجان‌شرقی گفت: از سال ۱۹۰۰ میلادی تاکنون ۲۰ رییس جمهور آمریکا ۵۸ جنگ در دنیا به راه انداخته‌ و از جنگ جهانی دوم تاکنون نیز ۲۰ میلیون انسان را کشته‌اند.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، صمد عزیزی در همایش آمریکا بزرگترین ناقض حقوق بشر، اظهار کرد: در پی سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران توسط ناو آمریکا در سال ۶۷، ۲۹۰ سرنشین آن شامل ۵۳ زن و ۶۶ کودک زیر ۱۳ سال و ۴۶ اتباع سایر کشورها، جان باختند؛ آمریکایی که همواره از حقوق بشر و حقوق کودک دم می‌زند.

وی با بیان این‌که ۱۲ تیر بهترین روز برای تبین چهره واقعی و ضد حقوق بشری آمریکاست، اظهار کرد: باید در چنین شرایطی که فشار می‌آورند تا جمهوری اسلامی را پای میز مذاکره بکشند، چهره واقعی آمریکا را ارائه دهیم، چرا که تسلیم و سازش در مقابل آمریکا و جواب مثبت به درخواست مذاکره آمریکا در این شرایط، ذلت و تحقیر در پی خواهد داشت.

وی با بیان این‌که بمباران هیروشیما و ناکازاکی بعد از تسلیم شدن ژاپن اتفاق افتاده است، افزود: نتیجه تسلیم شدن ژاپن در برابر آمریکا، بمباران اتمی بود و باید حواسمان را جمع کرده و این واقعیت‌‌ها را به نسل جوان منتقل کنیم.

مسئول سازمان بسیج حقوقدانان استان با بیان این‌که در دوران جنگ تحمیلی رژیم بعثی نیز بارها از سلاح شیمیایی استفاده کردند، تاکید کرد: همان کسانی که امروز از حقوق انسان‌ها دم می‌زنند، سلاح شیمیایی را در اختیار صدام قرار می‌دادند.

وی با اشاره به این‌که تعداد افرادی که طی هشت سال دفاع مقدس در اثر سلاح شیمیایی مصدوم شدند، بیش از کشته‌شدگان بمباران هیروشیما و ناکازاکی است، تشریح کرد: ۲۲۰ هزار انسان در بمباران هیروشیما و ناکازاکی جان باختند اما طی هشت سال جنگ تحمیلی، حدود یک میلیون نفر از رزمنده‌ها و مردم ایران جانباز شیمیایی شدند.

عزیزی در بخش دیگری از سخنانش به عدم پایبندی آمریکا به قراردادهای بین المللی اشاره کرد و گفت: ایالات متحده آمریکا تا کنون به کنوانسیون‌های سازمان ملل در زمینه حقوق کودک نپیوسته و کنوانسیون منع تبعیض علیه زنان را نیز نپذیرفته است؛ سال پیش هم در حمایت از رژیم صهیونیستی، از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خارج شد.

وی افزود: در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا، حقوق بشر به عنوان ابزار و دستاویزی اصلی برای مداخله در امور داخلی سایر کشورها همواره مورد استفاده قرار گرفته که مداخله در امور داخلی کشورهایی چون ونزوئلا، ایران، اوکراین، گرجستان، عراق و... از جمله آن است.

وی با تاکید بر این‌که اعمال نفود و تحمیل نظرات در سازمان ملل متحد و نهادهای وابسته از جمله تمهیداتی است که آمریکا برای پیشبرد سیاست خارجی حقوق بشری خود به کار گرفته است، افزود: آمریکا نقش مهمی در گسترش فصل هفتم منشور ملل متحد مربوط به تصمیمات الزام آور و قهرآمیز توسط شورای امنیت ایفا کرده و از آن برای مقابله با کشورهای مورد هدف خود نیز استفاده کرده است.

وکیل پایه یک دادگستری نیز در این همایش با ارائه مقاله خود در زمینه نقض حقوق بشر توسط آمریکا، اظهار کرد: حقوق بشر امروز به عنوانی گفتمانی مطرح شده که باید در جامعه بین المللی رعایت شود.

مرتضی عبدی با اشاره به حقوق بشر اسلامی نیز گفت: آیه ۷۰ سوره اسراء مبنای حقوق بشر اسلامی است.

گفتنی است، همایش "آمریکا بزرگترین ناقض حقوق بشر" به همت سازمان بسیج حقوقدانان استان و با حضور جمعی از مردم و مسئولان در تبریز برگزار شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: