• دوشنبه ۳ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9710-4514-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی در گفت‎وگو با ایسنا:

درختان منطقه «قره‌داغ» با مجوز جهاد کشاورزی قطع شده‌اند

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی گفت: درختان قره داغ (ارسباران) با مجوز جهاد کشاورزی قطع شده‌اند. 
  
  
داور نامدار در گفت‎وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی در تشریح این خبر اظهار کرد: این اقدام با اطلاع اداره کل منابع طبیعی استان و پس از بازدید فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان و شهرستان، کارشناسان محیط زیست و تهیه صورت جلسه و ثبت مستندات توسط همکاران منابع طبیعی انجام شده است تا اطمینان حاصل شود که هیچ درخت جنگلی در بین درختان قطع شده وجود نداشته است. 
  
وی اضافه کرد: با توجه به این که منطقه قره داغ از اهمیت ویژه‎ای برای ما برخوردار است، حساسیت زیادی روی این منطقه داریم و نظارت‎ها در این منطقه تشدید شده است، برخلاف انتشار تصاویری در فضای مجازی مبنی بر قطع گسترده درختان در منطقه قره‎داغ، درختان قطع شده از نوع درختان جنگلی نبوده و یک سری چوب آلات باغی مسن و پوسیده هستند. 
  
وی با تاکید بر این که 100 درصد درختان قطع شده، جزو درختان باغی پیر بوده‎اند، ادامه داد: اجازه قطع درختان تنها به دلیل پوسیده و مسن بودن درختان، آن هم در باغات درجه سه و پایین‎تر داده شده است، بخش عمده‌ای از این درختان، صنوبر یا تبریزی بودند که جزو درختان غیرمثمره هستند. 
  
نامدار بیان کرد: سیاست 30 ساله‎ی سازمان منابع طبیعی این است که نهال‎هایی مثل تبریزی را درنهالستان‎ها تولید کرده و به طور رایگان در اختیار بخش خصوصی، روستاها و  نهاده‌های عمومی قرار گیرد تا با کاستن از میزان اتکا به جنگل‎ها، نیاز مردم و صنایع به چوب تامین شود. 
  
وی افزود: با توجه به این که امسال، اجازه تنفس جنگل‎های شمال داده شده و اجازه برداشت چوب آلات جنگلی به کسی داده نشده است، صنایع و کارگاه‎ها مجبور به تامین چوب از باغات شخصی شده‎اند، استان ما و منطقه قره‎داغ نیز از قاعده مستثنی نیست.

 وی تاکید کرد: ما اشراف و تسلط کاملی بر این مورد داریم و جنگل‎های ارسباران، به هیچ عنوان مورد تعرض قرار نگرفته‎اند، نظارت‌ها را نیز تشدید کرده‎ایم تا کسی اجازه سوء استفاده پیدا نکند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: