• شنبه ۱۰ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 979-1884-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی خبر داد

تحقق 61 درصدی اهداف سند تدبیر توسعه آذربایجان‎شرقی در 3 سال گذشته

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی از تحقق 61 درصدی اهداف سند تدبیر توسعه استان در سه سال گذشته خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، داود بهبودی در گفت‌‎وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: در سند جدید، یک فصل را به ارزیابی سند قبلی اختصاص دادیم، چرا که معتقد به شفافیت هستیم و از بدو ورود دکتر جبارزاده به عنوان استاندار آذربایجان‌شرقی در دولت تدبیر و امید، این بحث مطرح بود که ما برای این دوره یک برنامه تنظیم کنیم که بتواند آسیب‌هایی را که برنامه‌های قبلی داشتند را برطرف کند.

وی افزود: در گذشته برنامه‌های زیادی مثل برنامه‌های توسعه پنج ساله، برنامه سند پایه استان، سند آمایش استان و ... تدوین شده است؛ اما یکی از الزامات این برنامه‌ها اتکاء به منابع دولتی و نفت است، نفت هم نوسانات خیلی شدیدی داشته و به هیچ وجه در اختیار ما نیست.

وی تصریح کرد: زمانی که برنامه چهارم در سال 83 تصویب می‌شد، درآمدهای نفتی ما حدود 20 میلیارد دلار بود و بر اساس آن برنامه نوشتیم، در زمان اجرا درآمد نفتی ما به بیش از 100 میلیارد دلار افزایش یافت، اما نتوانستیم مدیریت کنیم، در نتیجه به فکر تنظیم برنامه به شیوه‌های بهتر و انعطاف پذیرتر افتادیم.

این اقتصاددان بیان کرد: با آسیب‌شناسی که در مورد روش‌های قبلی به عمل آوردیم، از اقتضائات حال حاضر ما این بود که با توجه به دوره زمانی که در آن قرار داشتیم، باید از منابع دولتی به منابع مردمی تکیه و با رویکرد اقتصاد مقاومتی حرکت می‌کردیم.

وی خاطرنشان کرد: شیوه برنامه‌ریزی core planning را ما اختراع نکردیم، اما باور داریم که این شیوه را که تجربه‌های موفق بیشتری در گذشته داشته است، کشف، بومی‌سازی و برای اولین بار در داخل کشور عملیاتی کردیم.

وی به مشارکت کارشناسان، نخبگان، صاحب‌نظران بخش خصوصی، مجامع صنفی، مراکز علمی و دانشگاهی و دستگاه‌های دولتی در تدوین سند تدبیر توسعه اشاره کرد و گفت: نخستین پیش شرط عملی شدن برنامه، مشارکت فراگیر بود که از مرحله آغاز تا اجرا تداوم می‌یافت.

بهبودی در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به بحث حاشیه‎نشینی و بافت فرسوده در استان، بیان کرد: 24 درصد تبریز، بافت حاشیه‎ای است که بیشتر در قسمت‎های شمالی، جنوب و غرب شهر تمرکز یافته است، یکی از برنامه‎های مهم دولت، بحث بازآفرینی شهری بوده که شامل عملیات کالبدی مثل مسیرگشایی، ساخت و ساز و خدمات نرم‎افزاری است.

وی در خصوص میزان و روند پیشرفت پروژه‎های جاده‎ای، ریلی و حمل و نقل استان، به ویژه متروی تبریز، اظهار کرد: هر کیلومتر مترو تبریز به قیمت اردیبهشت ماه، 250 میلیارد تومان هزینه در برداشت که این عدد در حال حاضر به 400 میلیارد تومان افزایش یافته است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: