• پنجشنبه ۱ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 979-884-5
  • خبرنگار : 1154
  • منبع خبر : ----

رئیس کمسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی:

اهليت خريدار را در واگذاري ها مد نظر قرار نمي دهيم

رئیس کمسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گفت: مهم‌ترین مشکل در واگذاری کشور این است که هر کسی قیمت بالا دهد به آن واگذار کرده و با اهلیت خریدار کاری نداریم. 

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، احمد علی کیخا در بیست و چهارمین همایش توسعه صادرات غیرنفتی در تبریز، اظهار کرد: توسعه یک کشور برگرفته از نیروی انسانی، سرمایه، منابع طبیعی و ارز خارجی است.

وی ادامه داد: سیاست بهره برداری از منابع نفتی نیازمند سطح تکنولوژی است؛ اما اختلاف نظری بین اقتصاددان وجود دارد که برخی معتقدند که این منابع باید حفظ شود و برخی نیز براین باورند که  تکنولوژی تعیین کننده این موضوع است.

وی ادامه داد: ممکن است در سال‌های بعدی فناوری جایگزین نفت شده و دیگر نفت ارزش اقتصادی لازم را برای توسعه فعالیت ها نداشته باشد.

کیخا گفت: اگر بخشی از سرمایه‌‌های هزینه شده در صنعت خودرو را در صنعت فرش  هزینه می‌کردیم اکنون  وضعیت صادرات و اقتصاد کشور بهتر از این بود.

 
وی با بیان این‌که صادرکنندگان با مشکل مالیات دست و پنجه نرم‌ می‌کنند، خاطرنشان کرد: در جریان سفر به آذربایجان شرقی، وقتی با صادرکنندگان صحبت کردم، ادعا می کنند که بدون دلیل و مستند مالیات می‌خواهند.

برنامه‌ای برای رفع مشکلات اقتصادی کشور نداریم
همچنین در ادامه این جلسه، رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان این‌که در بخش صادرات به سه عامل توسعه  درون‌گرا، برون‌گرا و مختلط توجه می‌شود،اظهار کرد:  الگوی تکیه بر امکانات داخلی و راهبرد جایگزینی واردات در اقتصاد کشور همان الگوی درون‌گرا است که از این سیاست در عرصه جهانی هیچ نتیجه‌ای نگرفته‌ایم.

 غلام حسین شافعی با بیان این‌که  تکیه  بر الگوی اقتصاد آزاد و مالکیت خصوصی نیز همان الگوی درون گرا است، عنوان کرد: از این الگو نیز به هیچ نتیجه‌ای برای اقتصاد کشور نرسیده‌ایم. 

وی با اشاره به این‌که توسعه صادرات بدون تولید و پشتوانه قوی امکان‌پذیر نیست، متذکر شد: برای صادرات قوی باید یک تولید قوی داشته باشیم که توجه به اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری راهکار مناسبی در این زمینه است.


 شافعی با تاکید بر این‌که مشکلات ایجاد شده در کشور ناشی از خودمان است، تصریح کرد: ما برای رفع این مشکلات هیچ برنامه‌ای نداریم و مشکلات و راهکارهای مطرح شده به منظور داشتن برنامه اقتصادی نیست؛ بلکه فکر می کنیم از این طریق می‌توان  شاهد توسعه اقتصادی باشیم.

بیست و چهارمین همایش توسعه صادرات غیرنفتی آذربایجان شرقی با تجلیل از صادرکنندگان نمونه به کار خود پایان داد

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: