• پنجشنبه ۱ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 979-584-5
  • خبرنگار : 1154
  • منبع خبر : ----

مشاور و دستیار وزیر صنعت، معدن و تجارت:

صادرات غیرنفتی کشور به ۳۰ میلیارد دلار رسیده است

مشاور و دستیار وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به میزان صادرات غیرنفتی کشور در سالجاری، اظهار کرد: خوشبختانه در هشت ماهه سال‌جاری ۳۰ میلیارد دلار صادرات داشته‌ایم که این صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳/۳ درصد افزایش یافته است .

 به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، صادق نجفی در بیست و چهارمین همایش توسعه صادرات غیرنفتی کشور، با بیان این‌که معادن باید جایگزین نفت شود؛ چراکه پتانسیل‌های زیادی در این بخش برای صادرات وجود دارد، اظهار کرد: ۵۶.۷ درصد از افزایش صادرات مربوط به کالاهای معدنی و کشاورزی است؛ امیدواریم تا توجه به بخش معادن و کشاورزی جزو اهداف و برنامه‌ها قرار گیرد. 

وی ادامه داد: ۱۱.۷ میلیارد دلار از صادرات توسط بخش خصوصی است که بیش از هشت هزار و ۷۰۰ نفر این صادرات را انجام داده‌اند.

وی گفت: آقای رحمانی پس از انتصاب خود به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت، اهداف مهمی را جزو برنامه‌های اصلی خود قرار داده است که جلب اعتماد صنعتگران و تولیدکنندگان کشور، در نظر گرفتن بخش خصوصی در تمامی بخشنامه و تصمیمات وزارت، بازنگری بر دستورالعمل و بخش نامه‌های صادرشده و حمایت از صادرات و تولید از جمله اهداف وی  است. 

نجفی برقراری ارتباطات موثر با کشورهای همسایه را راهکاری برای توسعه صادرات و بهبود وضعیت اقتصادی کشور عنوان کرد و گفت: بعد از خروج آمریکا از برجام تجارت با برخی از کشورهای همسایه سخت شده است؛ از این رو باید مبادلات ایران با کشورهای همسایه در اولویت تجار ایرانی قرار گیرد تا بتوانیم شاهد برون رفت از مشکلات و توسعه صادرات غیرنفتی در کشور باشیم.

وی با اشاره به ضرورت استفاده از پتانسیل‌های دیپلماسی جهت افزایش صادرات، ادامه داد: موضوع دیپلماسی اقتصادی یکی از اهداف ارزشمند دولت بوده و باید از این فرصت برای توسعه صادرات استفاده کنیم.

توان تولید ما نسبت به ارز، ارزان عرضه می‌شود

 مشاور و دستیار وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که تمامی اقدامات باید براساس برنامه و با فکر و اندیشه انجام گیرد، افزود: نباید تمامی تولیدات خود را به دلیل کاهش ارزش پول ملی و افزایش نرخ ارز که باعث کم شدن قیمت تمام شده می‌شود، در اختیار کشور های دیگر قرار داد.

وی با بیان این‌که دشمن با تمام توان سراغ ما آمده است، متذکر شد:  اکنون وقت آن نیست که همدیگر رو مقصر بدانیم. در شرایط فعلی کشور هرکسی در توان خود کاری انجام ندهد به کشور خود خیانت کرده است.
    

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: