• یکشنبه ۲۷ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-19514-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

مسئول بهداشت حرفه‌ای مرکز بهداشت آذربایجان شرقی:

۶۲ درصد شاغلان در استان، قبل از ورود به محیط کار، تحت آزمایش قرار می‌گیرند

مسئول بهداشت حرفه‌ای مرکز بهداشت آذربایجان شرقی گفت: ۶۲ درصد شاغلان در استان، قبل از ورود به محیط کار، تحت آزمایش قرار می‌گیرند.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، هوشنگ سیدان اسکوئی در اولین روز از برنامه مدون پنج روزه طب کار اظهار کرد: هدف از برگزاری این برنامه، تبیین فرایندهای طب کار در استان است، چند سالی بود که دوره مدون طب کار در این استان به کندی پیش می‌رفت، اما با توجه به اقدامات انجام شده، شاهد برگزاری این دوره پنج روزه هستیم.

وی اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین اهداف مهندسی طب کار، ارتقای سلامت کارکنان به عالی‌ترین درجه اجتماعی و روانی از طریق پیشگیری از حوادث کار و گماردن آنان به کار مناسب با قابلیت‌های جسمانی در راستای پیشگیری از بیماری‌های ناشی از کار و ارتقای فرهنگ آموزش است.

وی ادامه داد: ماده ۹۲ قانون، کارفرمایان را موظف به مورد آزمایش قرار دادن کارگران و کارکنان توسط متخصصان طب کار کرده و هدف ما نیز کمک به بهبود خدمات ارائه شده به شاغلان استان و به روز کردن اطلاعات و ارائه مطالب مفید است.

سیدان افزود: طبق آمارهای جهانی در سال گذشته، ۶۸ تا ۱۵۷ میلیون مورد بیماری ناشی از کار گزارش شده که ۳۰ درصد باعث بیماری مزمن و ۱۰ درصد منجر به ناتوانی مزمن شده است، روزانه پنج هزار نفر در دنیا بر اثر حوادث و بیماری‌های مربوط به کار جان خود را از دست می‌دهند که با تعامل متخصصان طب کار می‌توان این آمار را کاهش داد.

کارشناس بهداشت حرفه‌ای مرکز بهداشت آذربایجان شرقی نیز در این مراسم با بیان اینکه ما فقط توانسته‌ایم ۱۵ درصد از خدمات استاندارد را در حوزه معاینات شغلی ارائه کنیم، گفت: آزمایشات باید بر اساس ضوابط تعیین شده از سوی سیاستگذار باشد. 

غفاری اظهار کرد: در سال‌های گذشته به مباحث طب کار و معاینات شغلی کم‌تر توجه شده است و شاید این مسئله جزو اولویت‌ها و برای سیاستگذاران ملموس نبوده، اصلاح این نگاه و جای آن در خدمات بهداشتی بسیار ضروری است.

وی افزود: اگر این نگاه ویژه وجود داشت، بسیاری از کارکنان ما دچار بیماری نمی‌شدند و یا بیماری‌شان تشدید نمی‌‌شد، ارائه خدمات طب کار دارای جایگاه و مفاد قانونی بوده و با توجه به وجود ۴۰ هزار واحد کاری در استان، ما موظف به ارائه خدمات طب کاری به آن‌ها هستیم، آنچه که مهم بوده، ارائه خدمات طب کاری استاندارد است.

وی در ادامه بیان کرد: ۳۷ درصد از کمردردها، ۱۶ درصد از مشکلات شنوایی، ۱۳ درصد از انسدادهای ریوی و ۱۰ درصد تومورها و سرطان‌ها مربوط به محیط‌های غیراستاندارد است. 

غفاری ادامه داد: تشخیص زودرس بیماری، مهم‌ترین هدف ما بوده و باید قبل از بیماری، آن را تشخیص دهیم، استفاده از مزایای قانونی مشاغل سخت و زیان آور و ثبت آن در پرونده بیمار، تشکیل پرونده و مستندسازی از جمله وظایف پزشک بوده و از نظر حقوقی و قانونی اهمیت دارد.

وی با اشاره به صدور مجوز معاینات سلامت شغلی، خاطرنشان کرد: پزشکانی می‌توانند این کار را انجام دهند که از وازرت متبوعه مجوز داشته باشند و پزشکان عمومی و متخصصان طب کار در مطب یا واحدهای کاری (به شرطی که پزشک حداقل ۵۰ ساعت در آن واحد کاری حضور داشته باشد)، مجاز به انجام این آزمایشات هستند، پزشکان عمومی باید در محدوده پروانه‌شان فعالیت کنند و اجازه ورود به سایر بخش و شهرها را ندارند.

وی متذکر شد: از ۱۶۰ هزار شاغل در استان، توانسته‌ایم ۸۰ هزار نفر را معاینه کنیم، واحدهای کاری تحت پوش بازرسان، از نظر وجود عوامل خطرناک به سه دسته تقسیم می‌شوند که واحدهای درجه سه‌، کارسینوژن و دارای عوامل زیان آور خطرناک هستند، قانون گذار مقرر کرده است که ادامه کار این واحدها تحت نظر پزشک باشد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: