• شنبه ۱۲ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 978-8814-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی خبر داد

معرفی 204 متخلف زیست محیطی به دستگاه قضایی در 6 ماهه نخست سال جاری

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از معرفی 204 متخلف زیست محیطی به دستگاه قضایی در شش ماهه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، حمید قاسمی در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر،در خصوص عملکرد شش ماهه اول سال جاری یگان حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، گفت: طی نیمه اول سال 97 با 130 فقره تخلف که توسط 204 نفر انجام شده، برخورد قانونی شده است.

وی از برخورد یگان حفاظت این اداره کل با 63 مورد آلودگی زیست محیطی خبر داد و گفت: این موارد شامل واحدهای تهیه زغال، تخلیه فاضلاب،  صنایع فولادی، پساب صنایع و واحدهای صنفی و... بوده است.

قاسمی افزود: طی شش ماهه اخیر سال جاری 139 مورد اخطاریه زیست محیطی به واحدهای تولید آسفالت، لبنیات، بهداشتی و درمانی و... صادر شده است.

وی همچنین از برخورد با تخلفات تخریب مناطق حفاظت شده در استان گفت و افزود: با 33 مورد تخریب در مناطق چهارگانه برخورد به عمل آمده که عمدتاً در مناطق پارک ملی کنتال، منطقه سهند، ارسباران، کیامکی، دیزمار، کاغذکنان و منطقه فسیلی مراغه بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از وقوع 44 مورد آتش سوزی در مناطق مختلف حفاظت شده استان خبر داد و گفت: متاسفانه آتش سوزی در مناطق مرند به وسعت 100 هکتار، دیزمار 60 هکتار، پارک ملی کنتال و کیامکی 85 هکتار، ارسباران 515 هکتار، اهر 203 هکتار، خداآفرین 13 هکتار، بزقوش 67 هکتار و منطقه کاغذکنان به وسعت 15 هکتار اتفاق افتاده است و همکاران یگان حفاظت محیط زیست با به کارگیری همه امکانات موجود در کمترین زمان این آتش سوزی ها را مهار کرده‌اند که البته خساراتی به مناطق حفاظت شده استان وارد شده است.

قاسمی افزود: در شش ماهه اخیر برای 204 نفر از متخلفان زیست محیطی پرونده قضایی تشکیل شده که هم اکنون 121 فقره از این پرونده‌ها در جریان رسیدگی قرار دارند و رسیدگی به 9 پرونده خاتمه یافته است.

وی افزود: در بحث صید غیر مجاز آبزیان در 14 مورد برخورد با متخلفین، 642 قطعه ماهی رودخانه ای، 45 قطعه ماهی سوف، 173 قطعه ماهی سیم و 220 عدد شاه میگو از متخلفین کشف و به مراجع قانونی معرفی شده‌اند.

قاسمی ادامه داد: در بخش شکار غیر مجاز پرندگان نیز 23 قطعه کبک و یک قطعه تیهو در هفت مورد برخورد با متخلفان کشف و به مراجع قانونی معرفی شده‌اند.

وی گفت: یگان حفاظت محیط زیست استان در بحث مقابله با شکار پستانداران نیز در 9 مورد برخورد قانونی، دو راس بز وحشی، یک قلاده روباه، یک قلاده گرگ، دو قلاده خرس قهوه ای، دو راس کل وحشی و دو سر خرگوش کشف و با تشکیل پرونده به دستگاه قضایی معرفی شده است.

این مقام مسئول افزود: در خصوص مقابله با تخلفات زنده گیری پرندگان و پستانداران نیز یگاه حفاظت محیط زیست استان با 67 مورد تخلف برخورد کرده است که در طی آن ها 23 قطعه کبک، 68 قطعه سهره طلایی، 15 قطعه جغد، 10 بهله عقاب طلایی، حواصیل، دو قطعه بوتیمار، دو قطعه جوجه عقاب شاهی، قرقی، عقاب جنگلی، 9 بهله دلیجه، دو قطعه شاه بوف، 10 بهله سارگپه، کرکس، 10 قطعه آنقوت، سنقر، کبوکتر و لک لک کشف و ضبط شده و در طبیعت رهاسازی شده است.

قاسمی ادامه داد: همچنین از متخلفان یک بطانه سنجاب، یک راس بز وحشی و پنج راس بره میش کشف و در طبیعت رهاسازی شده است و همچنین با شش مورد از نگهداری و خرید و فروش حیات وحش برخورد به عمل آمده است.

وی در ادامه افزود: یگان حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در شش ماهه نخست سال جاری 10 عدد سلاح مجاز و غیر مجاز شکاری را از شکارچیان متخلف کشف شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در پایان با هشدار به متخلفان زیست محیطی افزود: کسانی که به حرمت طبیعت و نعمت های خدادادی ارزشی قائل نیستند و با اقدامات و تخلفات خود موجب بروز خسارت به محیط زیست و طبیعت آذربایجان شرقی می‌شوند، بدانند با شدیدترین برخوردهای قانونی از سوی همکاران در یگان حفاظت محیط زیست استان مواجه خواهند شد.

قاسمی از حساسیت های عموم شهروندان به حفظ محیط زیست قدردانی کرد و گفت: حفظ محیط زیست تنها با تلاش سازمان حفاظت محیط زیست محقق نمی شود و باید همه دستگاه ها و مردم عزیز در این راستا حساس بوده و برای حفظ طبیعت استان برای آیندگان کوشا باشند.
انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: