• سه شنبه ۱ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-286-5
  • خبرنگار : 1183
  • منبع خبر : ----

عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه شهیدمدنی آذربایجان:

تسلط بر مسائل فقهی، فهم مسائل حقوقی را راحت‌تر کند

عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه شهیدمدنی آذربایجان با تاکید بر اهمیت علم فقه و اصول فقه گفت: تسلط بر مسائل فقهی می‌تواند در زمینه ی عملی، فهم مسائل حقوقی را راحت تر کند و این وجه مشترک فقه و حقوق است.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی،  احمد یوسف زاده در نشست تخصصی بررسی رابطه علم حقوق و فقه اسلامی بیان کرد: فقه در ابتدا سیستمی مشابه کامن لایی داشت و مبتنی بر آرای فقها بود و بیشتر مربوط به حوزه اعمال شخصی افراد می شد و فقها به فکر تشکیل حکومت به شکل فعلی نبودند.

وی افزود: به دلیل بستر مذهبی جوامع اسلامی، قوانین حقوقی پس از ورود به این جوامع بر مبنای مذهب شکل گرفتند و فقها نقش عمده ای در تدوین قواعد حقوقی ایفا کردند.

 یوسف زاده تاکید کرد: روبرویی با مسائل جدید حقوقی و عدم وجود پیشینه ای در فقه در خصوص این مسائل، به مرور زمان باعث شد تا قواعدی بدون توجه به فقه شکل بگیرد.

وی افزود: با کثرت وضع قواعد حقوقی در خصوص موضوعاتی که در فقه دارای پیشینه ای نبودند، فاصله ی بین فقه و حقوق بیشتر شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهیدمدنی آذربایجان تصریح کرد: ارتباط تئوریک فقه و حقوق در جامعه ی ما به شکل یک منبع شریعت بوده و قواعد فقه هم عمدتا برای مراعات فردی است تا اعمال در قالب حکومت‌ و تئوری فقه حکومتی در قرن اخیر خاستگاه پیدا کرده است.

وی گفت: ریشه تفرق بین فقه و حقوق را باید در حرکت کشورهای اسلامی به سمت حقوق مدون جستجو کنیم.

نشست تخصصی بررسی رابطه حقوق ایران و فقه اسلامی به همت انجمن علمی دانشجویی فقه و حقوق اسلامی و انجمن علمی دانشجویی حقوق در دانشگاه شهیدمدنی آذربایجان با حضور جمعی از دانشجویان و اساتید برگزار شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: