• دوشنبه ۳۰ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۹
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 977-3785-5
  • خبرنگار : 1172
  • منبع خبر : ----

در گفت‌وگو با ایسنا مطرح شد

همایش ملی «انقلاب اسلامی، کارآمدی، فرصت‌ها و چالش‌ها» در دانشگاه تبریز برگزار می‌شود

همایش ملی «انقلاب اسلامی، کارآمدی، فرصت‌ها و چالش‌ها» به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در دانشگاه تبریز برگزار می‌شود. 
  
دبیر اجرایی این همایش در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، با بیان این‌که "همایش انقلاب اسلامی، کارآمدی، فرصت‌ها و چالش‌ها" همایشی علمی و دانشگاهی است، افزود: این همایش در راستای پرداخت علمی به کارنامه‌ی چهل ساله انقلاب اسلامی  برگزار می‌شود.
  
حجت‌الاسلام سعید علیزاده با اشاره به محورهای همایش گفت: «گفتمان انقلاب اسلامی و کارآمدی» یکی از محورهای این همایش است که شامل موضوعاتی چون "مشارکت سیاسی، کارآیی و اثربخشی دولت، انقلاب اسلامی و توزیع قدرت، انقلاب اسلامی و حقوق شهروندی، انقلاب اسلامی و حاکمیت قانون، انقلاب اسلامی و قانونگذاری، انقلاب اسلامی و پاسخگویی، انقلاب اسلامی شفافیت، انقلاب اسلامی و عدالت، انقلاب اسلامی و حوزه عمومی و... است. 
  
وی با اشاره به این‌که «گفتمان انقلاب اسلامی؛ فرصت‌ها» محور دیگر این همایش است، خاطرنشان کرد: مردمی بودن نظام، انقلاب اسلامی و ایدئولوژی، پیشرفت‌های علمی، انقلاب اسلامی و جوانان، انقلاب اسلامی و امنیت،  انقلاب اسلامی و وحدت ملی، انقلاب اسلامی و خودکفایی، انقلاب اسلامی و تمدن سازی، انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی،  انقلاب اسلامی و هنر و... از جمله موضوعات این محور است. 
  
وی افزود: «گفتمان انقلاب اسلامی؛ چالش‌‌ها» دیگر محور این همایش است که شامل موضوعاتی چون  انقلاب اسلامی و جهانی شدن، انقلاب اسلامی و سیاست هویت، انقلاب اسلامی و مبارزه با تروریسم، انقلاب اسلامی و تحریم، انقلاب اسلامی و فضای مجازی، انقلاب اسلامی و چالش نسلی، همگرایی یا واگرایی کشورهای اسلامی، موازی‌کاری نهادهای فرهنگی، موازی‌کاری نهادهای نظارتی، انقلاب اسلامی و اشتغال‌زایی و... است. 
  
رئیس دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه تبریز با بیان این‌که شرکت‌کنندگان چکیده مقالات خود را تا 20 آبان ماه و اصل مقالات خود را تا 15 آذرماه ارسال کنند، تاکید کرد: پرتال دریافت مقالات این همایش به نشانی اینترنتی CIR.tabrizu.ac.ir از یک هفته پیش فعال است. 
  
وی با بیان این‌که این همایش در دهه فجر انقلاب اسلامی ایران در بازه‌ی زمانی 12 الی 22 بهمن ماه برگزار می‌شود، گفت: البته به دلیل این‌که می‌خواهیم شخصیت‌های کلیدی و کشوری در همایش حضور داشته باشند، احتمال تغییر زمان مراسم نیز وجود دارد. 
  
وی با بیان این‌که دبیر همایش "دکتر محمدرضا پورمحمدی"، دبیر اجرایی "سعید علیزاده"، دبیر علمی نیز "دکتر احمدی سفیدان" هستند، تاکید کرد: کمیته علمی این همایش متشکل از 50 تن از اساتید بوده که بخشی از اساتید از دانشگاه تبریز و بخشی نیز از سایر دانشگاه‌های استان و کشور هستند. 
  
حجت‌الاسلام علیزاده با بیان این‌که همایش «انقلاب اسلامی، کارآمدی، فرصت‌ها و چالش‌ها» در سرفصل‌های متعدد علوم انسانی، علوم پایه، علوم مهندسی، تجربی و حتی بصورت نسبتا نامحدود در رشته‌های پزشکی نیز دریافت مقاله می‌کند، افزود: هدف همایش، تبیین کارآمدی انقلاب اسلامی بصورت علمی در حوزه‌های مختلف است. 
  
وی با تاکید بر این‌که یک سری برنامه‌های جانبی، علمی و فرهنگی نیز پیش از برگزاری همایش پیش بینی کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: برگزاری پیش نشست‌های علمی در دانشگاه‌های سطح استان، کرسی‌های ترویجی، کرسی‌های آزاداندیشی دانشجویی، برپایی نمایشگاه عکس، پوستر و همچنین اجرای نمایش، فیلم، گروه‌های موسیقی و سرود از جمله این برنامه‌هاست. 
  
وی با بیان این‌که این همایش یک برنامه گسترده‌ی علمی با برنامه‌های جنبی فرهنگی، مرکز ثقل برنامه‌های دانشگاه‌های استان برای استقبال از چهلمین سالگی انقلاب اسلامی ایران خواهد بود، افزود: نمایندگانی از این همایش در مدارس، مساجد و دانشگاه‌ها حضور یافته و اقدام به برگزاری نشست، سخنرانی و طرح پرسش و پاسخ به صورت پایلوت خواهند کرد. 
  
دبیر اجرایی این همایش با بیان این‌که بعد از طی پروسه‌ی داوری، مقالات منتخب در مجلات علمی و پژوهشی مطرح چاپ می‌شوند، گفت: طبق هماهنگی‌های انجام شده با سازمان‌های مرتبط، نتایج این همایش در مجامع علمی و دانشگاهی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. 
  
وی با بیان این‌که معتقدیم که هویت ایرانی اسلامی ما با انقلاب اسلامی شکل گرفته است، افزود: به واسطه این هویت و اعتماد به نفسی که از انقلاب اسلامی ایران گرفته‌ایم، پیشرفت‌های زیادی در کشور اتفاق افتاد و دستاوردهای بسیاری کسب کردیم، از این رو درکنار جشن‌هایی که برگزار می‌شود باید به صورت علمی نیز بدین موضوع توجه کنیم. 
  
وی با اشاره به این‌که آشنا کردن نسل جدید با انقلاب، گفته شدن ناگفته‌ها و همچنین اظهار علمی در رابطه با کارآمدی انقلاب از جمله اهداف این همایش است، افزود: این همایش درنظر دارد کارآمدی انقلاب را به صورت علمی و در مجامع علمی توسط قلم فرسایان و متخصصان این حوزه‌ها تبیین کند. 
  
رئیس دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه تبریز با بیان این‌که متولی اصلی این همایش دانشکده الهیات بوده که با نام دانشگاه تبریز برگزار می‌شود، افزود: جامعة المصطفی العالمیه واحد تبریز، موسسه مطالعاتی و تحقیقاتی قفقاز، آناتولی و آسیای میانه و قریب به 20 مرکز علمی و دانشگاهی نیز در رابطه با برگزاری این همایش اعلام همکاری کردند. 
  
وی با تاکید بر این‌که همایش «انقلاب اسلامی، کارآمدی، فرصت‌ها و چالش‌ها» محدود به دانشگاه تبریز نبوده و یک جشن علمی برای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران است، گفت: در این همایش فراتر از سلایق جناحی و گروهی، میدانی فراهم می‌شود تا همه اظهار نظر علمی در این رابطه داشته باشند. 

گفتنی است، علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن دبیرخانه (33392250 و 33392241) تماس گرفته و یا به نشانی اینترنتی همایش مراجعه کنند؛ محل دبیرخانه نیز واقع در آذربایجان‌شرقی، تبریز، خیابان 29 بهمن، دانشگاه تبریز، دانشکده الهیات و علوم اسلامی-گروه معارف اسلامی می‌باشد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: