• سه شنبه ۱۰ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-1784-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

کشت زعفران در ۴ هکتار از اراضی میانه

مدیر جهادکشاورزی شهرستان ویژه میانه از کشت زعفران در چهار هکتار از اراضی این شهرستان خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، جلال رحیم زاده در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به کشت زعفران در مزارع شهرستان میانه گفت: در راستای اجرایی شدن برنامه‌های اقتصاد مقاومتی، اصلاح الگوی کشت و جایگزینی محصولات کم توقع از لحاظ نیاز آبی در دستور کار کارشناسان مدیریت جهادکشاورزی شهرستان قرار گرفته است . 

وی ادامه داد: کارشناسان این شهرستان از ماه های پیش با برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی ترویج کشت زعفران را از چهار سال پیش در شهرستان میانه آغاز کرده‌اند که در سال زراعی جدید در سطح بیش از چهار هکتار کشت زعفران به انجام رسید.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان ویژه میانه گفت: با توجه به اقلیم شهرستان میانه، حاصل‌خیزی خاک و عملکرد بسیار خوب در چهار سال گذشته، پیش بینی می‌شود در سال نخست کمتر از چهار کیلوگرم در هر هکتار از مزارع، زعفران برداشت شود.

رحیم زاده با بیان اینکه کشت زعفران در آینده به یکی از کشت های اصلی شهرستان تبدیل خواهد شد، عنوان کرد: پیاز زعفران بیش از هفت سال محصول می‌دهد و عمده عملکرد اقتصادی آن از سال چهارم به بعد می‌باشد که پیش بینی می شود عملکرد شهرستان در هکتار بیش از چهار کیلوگرم باشد.

وی تصریح کرد: کشت پیاز زعفران از 15 تیرماه آغاز و تا 5 مهرماه ادامه دارد، ضمن اینکه برداشت نیز 40 روز پس از پایان کشت در اوایل آبان ماه می‌باشد.

رحیم زاده افزود: رقم‌ پیاز مغزدار کشت شده در شهرستان میانه، مقاومت بیشتری در مقابل تنش‌ها، آفات و بیماری‌ها داشته و زعفران تولیدی از آن دارای عطر و طعمی عالی و با کیفیت می‌باشد که از بازارپسندی خوبی برخوردار بوده و نیاز آبی این گیاه نسبت به سایر گیاهان کمتر است.

مدیر جهادکشاورزی میانه در خصوص تسهیلات پرداختی به کشاورزان عنوان کرد: با توجه به آغاز زمان کشت زعفران در شهرستان میانه، کشاورزان برای اخذ تسهیلات مورد نیاز به واحد باغبانی مدیریت جهادکشاورزی میانه مراجعه کنند.

وی با اشاره به مرغوبیت بالای زعفران تولید شهرستان میانه در سالهای اخیر به دلیل کیفیت آب، خاک و هوای معتدل افزود: کشت صحیح زعفران قطعاً تأثیر بسزایی در کیفیت محصول نهایی دارد و انتخاب زمین، خاک، آب و هوا، زمان کشت، نوع و مقدار پیاز، عمق و روش کاشت از عواملی هستند که می توانند درکاشت صحیح زعفران نقش اساسی داشته باشند.

رحیم زاده اظهار کرد: حداکثر نیاز آبی این محصول سه بار در سال بوده و در هر هکتار برای حدود 30 نفر اشتغالزایی دائم و فصلی ایجاد می کند.

وی در پایان گفت: برای هر هکتار زمین حدود 3.5 تن پیاز لازم است که بهتر است از اقلیم های مشابه تهیه شود. 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: