• دوشنبه ۹ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 977-1786-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

نخستین دانشجوی رشته کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی از دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شد


نخستین دانشجوی رشته کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی با دفاع از پایان نامه خود تحت عنوان بررسی و مقایسه تاثیر ضدسرطانی مخلوط آرتمیزینین - آهن، آرتمیزینین –مس، آرتمیزینین - مس دی سولفیرام بر روی رده سلولی سرطانیMCF-7 از دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، حمیده خباز اولین دانشجوی فارغ التحصیل این رشته از دانشگاه تبریز پایان نامه خود را تحت راهنمایی مشترک دکتر حسین طایفی نصرآبادی و دکتر مجید مهدوی و به مشاوره دکترامیرعلی شهبازفر به پایان رساند.

سرطان سینه از شایع ترین سرطان ها در بین زنان بوده که سلول های MCF-7یک رده از سلول های سرطان سینه محسوب می شود که کاربرد فراوانی در مطالعات سرطان شناسی دارد که نتایج این تحقیق می تواند در درک بهتر مکانیسم ضدسرطانی آرتمیزینین و پیشنهاد استفاده از آن و ترکیبات مورد مطالعه در این تحقیق به صورت داروی جایگزین در درمان سرطان مفید باشد.

به گفته رییس دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز رشته کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی در سال 1389 در شورای برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با هدف تربیت افراد متعهد و متخصص در این رشته جهت به دست آوردن مهارت های علمی و عملی جهت نیل به خودکفایی در این رشته تاسیس شده است.

دکترامیرعلی شهبازفر با بیان اینکه رشته کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی در سال 1395 با همکاری دو بخش بیوشیمی و کلینیکال پاتولوژی با پذیرش 5 دانشجو در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز دایر و هم اکنون 18 دانشجوی دیگر در این رشته در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز مشغول به تحصیل می‌باشند.

وی با بیان اینکه دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز در سال 1367 تأسیس  شده است افزود:  هم اکنون 175دانشجو در مقطع دکترای حرفه ای دامپزشکی، 5 دانشجو در مقطع دکترای تخصصی فن آوری تولید مثل در دامپزشکی ، 48 دانشجو در 4 رشته کارشناسی ارشد بافت شناسی، انگل شناسی، بهداشت مواد غذایی و بیوشیمی بالینی و 45 دانشجو در دو رشته علوم آزمایشگاهی  وبهداشت مواد غذایی دامپزشکی مشغول به تحصیل می‌باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: