• یکشنبه ۸ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-1184-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

تفاهم نامه مشارکت مناطق آزاد ارس و ماکو در اتصال راه آهن ایران به ترکیه امضا شد

با امضای تفاهم نامه مشارکت مناطق آزاد ارس و ماکو در اتصال خط آهن جمهوری اسلامی ایران به ترکیه، مسیر ریلی به طول 140 کیلومتر با مشارکت این مناطق آزاد احداث شده و اتمام این مسیر به تکمیل پروژه ترانزیتی کریدور شرق به غرب کمک خواهد کرد. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، مناطق آزاد ارس و ماکو بر اساس تفاهم نامه امضا شده، مسئولیت مشارکت در مطالعات آزادسازی مسیر و کمک به امر سرمایه گذاری برای تسهیل در روند اجرا را بر عهده خواهند داشت .  
  
تفاهم نامه مشارکت در اتصال راه آهن جمهوری اسلامی ایران به ترکیه از مسیر چشمه ثریا با حضور دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو و مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران به امضای طرفین رسید .  
  
با امضای تفاهم نامه مشارکت مناطق آزاد ارس و ماکو در اتصال خط آهن جمهوری اسلامی ایران به ترکیه، مسیر ریلی به طول 140 کیلومتر با مشارکت این مناطق آزاد احداث شده و اتمام این مسیر به تکمیل پروژه ترانزیتی کریدور شرق به غرب کمک خواهد کرد. مناطق آزاد ارس و ماکو بر اساس تفاهم نامه امضا شده، مسئولیت مشارکت در مطالعات آزادسازی مسیر و کمک به امر سرمایه گذاری برای تسهیل در روند اجرا را بر عهده خواهند داشت .  

      این تفاهم نامه بر مبنای سیاست های کلی برنامه ششم توسعه کشور مبنی بر افزایش زیرساخت های حمل و نقل ریلی با مشارکت دو منطقه آزاد ارس و ماکو، تهیه شده است و راه آهن جمهوری اسلامی ایران را به راه آهن ترکیه و خطوط آهن بین المللی متصل خواهد کرد .  

بر اساس مفاد این تفاهم نامه، انجام کلیه عملیات طراحی، مطالعات مسیر، طرح و تاسیسات جانبی، ساختمان ایستگاه های مورد نیاز در فاز اول در مناطق آزاد ارس و ماکو و مطالعات اقتصادی و ارائه پیشنهاد مدل مشارکت و سرمایه گذاری با تایید راه آهن جمهوری اسلامی ایران خواهد بود .  

همچنین طرفین تفاهم نامه بر اساس مدل های مشارکت و سرمایه گذاری پیشنهاد شده، نسبت به جذب سرمایه گذار برای اجرای پروژه اقدام کرده  و حمایت های لازم را برای تامین مالی از طریق ساز و کارهای مختلف به عمل می آورند . 

در مراسم امضای تفاهم نامه مشارکت مناطق آزاد ارس و ماکو در اتصال خط آهن جمهوری اسلامی ایران به ترکیه، مرتضی بانک، دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، محسن نریمان، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، غلامرضا سلیمانی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو و سعید محمدزاده، مدیرعامل سازمان راه آهن جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند .  

گفتنی است، منطقه آزاد ارس هم اکنون پروژه های متعددی را برای توسعه زیرساخت های حمل و نقل ریلی آغاز کرده است و در روزهای اخیر، فراخوان جذب سرمایه گذار را برای پروژه بزرگ احداث خط آهن جلفا - قلی بیگلو به طول 204 کیلومتر و برآورد اولیه ۶۰۰ میلیون یورو منتشر کرده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: