• سه شنبه ۳ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-1714-5
  • خبرنگار : 1173
  • منبع خبر : ----

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز در گفت‌وگو با ایسنا:

دومین پیوند موفقیت آمیز قلب در تبریز انجام شد/ می‌خواهیم پیوند زنده به زنده را به حداقل برسانیم

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز از انجام دومین پیوند موفقیت آمیز قلب در مرکز آموزشی و درمانی شهید مدنی تبریز خبر داد.

دکتر حجت پورفتحی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی در تشریح این خبر گفت: دومین عمل پیوند قلب از مورد مرگ مغزی که مردی ۳۵ ساله بود، روز یکشنبه (اول مهر) به طور موفقیت آمیزی بر روی مرد ۳۹ ساله‌ای انجام گرفت.

وی افزود: وضعیت عمومی بیمار گیرنده عضو تا به این لحظه مساعد گزارش شده است.

وی در ادامه با اشاره به حساسیت عمل پیوند قلب، اضافه کرد: قلب تنها عضوی است که احتمال پس زدن (reject) در آن بالا بوده و نیاز به مراقبت بیشتری دارد، سن، جنس و وزن دهنده و گیرنده نیز در عمل پیوند قلب باید متناسب باشد.

پورفتحی در بخش دیگری از سخنانش از کاهش چشمگیر تعداد افراد منتظر در لیست نوبت دریافت عضو در استان خبر داد و گفت: در طول ۱۰ ماهی که به عنوان معاون درمان، مشغول به کار هستم، تلاش‌های بسیاری در راستای جلب رضایت خانواده‌های بیماران مرگ مغزی و ترویج فرهنگ اهدای عضو کرده‌ایم. 

وی اضافه کرد: سال گذشته، تعداد خانواده‌هایی که برای اهدای اعضای بیمارشان رضایت داده بودند، حدود ۱۰ مورد بود که امسال به بیش از ۱۰ مورد رسیده است.

وی در ادامه با تاکید بر این که در تلاشیم تا پیوند عضو از فرد زنده را به حداقل برسانیم، خاطرنشان کرد: در حال حاضر، تنها پیوند کبد از مورد زنده به زنده امکان پذیر بوده و در تلاش هستیم تا این مورد را نیز راه‌اندازی کنیم، کبد تنها عضوی است که تا ۹ برابر امکان افزایش حجم داشته و قابل پیوند از مورد زنده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز در پایان خاطرنشان کرد: در صورت اهدایی بودن اعضا در عمل‌های پیوند، تمامی اعمال و خدمات اعم از بستری و ترخیص، رایگان انجام می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: