• یکشنبه ۱۸ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-13314-5
  • خبرنگار : 1179
  • منبع خبر : ----

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با ایسنا:

فقط اعتبار پروژه‌ی «تونل زاب» ابلاغ شده است/ دو سال از برنامه احیاء عقب هستیم

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی با بیان این‌که امسال اعتباری برای احیای دریاچه ارومیه به جز اعتبار پروژه‌ی تونل زاب به ستاد ابلاغ نشده است، گفت: با تنظیم برنامه‌ها توسط ستاد احیای دریاچه، دولت اعتبارات را به طور کامل ابلاغ می‌کند.
  
خلیل ساعی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، با بیان این‌که طرح انتقال آب رودخانه زاب یکی از مهم‌ترین پروژه‌های ستاد احیای دریاچه و دولت بوده و تاکنون پیشرفت خوبی داشته است، اظهار کرد: برای این پروژه، اعتباری بالغ بر 400 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه، ابلاغ شده است که با اجرای آن سالانه حدود 650 میلیون متر مکعب آب به دریاچه تزریق می‌شود. 
  
وی با بیان این‌که پروژه‌ی تونل زاب 36 کیلومتر بوده که تاکنون 22 کیلومتر و 150 متر آن لاینینگ شده است، گفت: 13 کیلومتر از این تونل هنوز کار نشده است که با تامین به موقع اعتبار پیش بینی می‌شود تا اوایل سال 99 به بهره برداری برسد. 

 دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی ادامه داد: عملیات اجرایی مدول دوم تصفیه خانه تبریز برای انتقال پساب‌ها نیز توسط شرکت آب و فاضلاب استان در دست اجرا بوده و بالای 65 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، با اتمام آن  123 میلیون متر مکعب آب به پیکره‌ی دریاچه ارومیه وارد می‌شود. 

 وی افزود: تصفیه خانه‌های شهرستان‌ها نیز برای انتقال پساب‌ها به دریاچه در دست اقدام است، با عملیاتی شدن تصفیه خانه‌ی ارومیه، 55میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه وارد می‌شود. 
  
 ساعی با بیان این‌که ستاد احیای دریاچه ارومیه دو سال از برنامه عقب است، افزود: عدم تامین اعتبار مورد نیاز پروژه‌های تعیین شده و نبود آگاهی جوامع محلی با وضعیت فعلی از عواملی بود که با آن مواجه شدیم که معتقدم با تامین اعتبارات و همراهی جامعه محلی با ستاد، می توان در این زمینه موفق عمل کرد. 

 وی لایروبی مسیل‌ها و راه اندازی تصفیه خانه‌ها را جزو پروژه‌های مهم ستاد احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد و گفت: تاکنون  90 کیلومتر در آذربایجان شرقی و 120 کیلومتر مسیل‌ در آذربایجان غربی لایروبی شده است تا آب را به پیکره‌ی دریاچه ارومیه انتقال دهد. 
  
دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی با بیان این‌که استفاده از تجارب جهانی برای احیای دریاچه ارومیه همواره مورد توجه ستاد احیا دریاچه ارومیه بوده است، افزود: شرکت‌های خارجی فائو و جایکا برای احیای دریاچه ارومیه حمایت‌های علمی، مالی و فنی انجام می‌دهند، همچنین برخی از دانشگاه‌های خارجی نیز علاقمند به احیای دریاچه ارومیه بوده و با ما در زمینه‌های علمی همکاری می‌کنند. 

 وی ادامه داد: ستاد احیای دریاچه ارومیه از جوامع علمی برای احیا، با کشور مالزی برای توسعه بخش کشاورزی با استفاده از زنجیره‌های ارزش نشست‌های تخصصی برگزار می‌کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: