• چهارشنبه ۱۴ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۳
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 976-2585-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

حسن‌نژاد: یا همه از این گردنه رد می‌شویم یا هیچ کس رد نمی‌شود

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: امروز مردم می‌دانند که نسبت به سال گذشته ۷۵ درصد از دارایی خود را از دست داده‌اند، نیاز به بازگو کردن ما نیست. باید اختلافات را کنار بگذاریم و نسبت به حل مشکلات اقدام کنیم.

به گزارش ایسنا، محمد حسن‌نژاد در نطق میان دستور جلسه امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: نطق اضطراری باید به مسائل اضطرار روز اشاره داشته باشد. ما امروز شاهد گرانی، رکود، نابه‌سامانی اقتصادی و تغییر قیمت‌ها به صورت لحظه‌ای هستیم. امروز قیمت‌ها ثانیه به ثانیه در حال افزایش است، چرا که نوسانات ارزی در اقتصاد اثرگذار است.

وی در ادامه گفت: امروز همه ما از گرانی خودرو، سکه و کمبود پوشک گله می‌کنیم، اما همه اینها معلول گرانی ارز هستند. اکنون باید پرسید که چرا ارز افزایش یافته است. مردم خود به خوبی می‌دانند که از پارسال تا به امسال ۷۵ درصد از ثروت خود را از دست داده‌اند و کارمندان و کارگران ۱۰ الی ۱۲ درصد افزایش حقوق داشتند، ولی تورم چندین برابر شده است.

نماینده مردم مرند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مردم همه این مسائل را می‌دانند. ما باید بدون انتقاد از یکدیگر نسبت به حل این مسائل اقدام کنیم. افزایش ارز که عامل تمام این نابه‌سامانی‌ها است چند دلیل دارد؛ یکی مرتبط با بحث خروج آمریکا از برجام بود. دوم نیز عده‌ای دشمنان خارجی با همدستی بی‌غیرتان داخلی از بازار ارزها را جمع و از کشور خارج کردند.

وی در توضیح عامل دیگر گفت: عده‌ای مدیر نادان دلارها را به جای ذخیره یا تخصیص به کالاهای اساسی به اپل و اتوبخار تخصیص دادند. در کنار اینها بحث‌های روانی نیز وجود داشت.

حسن‌نژاد عامل دیگر را اظهارات رییس جمهور در هفته گذشته در مجلس شورای اسلامی دانست که گفت اگر من بگویم همین امشب بانک مرکزی دلار را به قیمت سال قبل برگرداند این اتفاق می‌افتد و افزود: مردم این برداشت را می‌کنند که خودش می‌خواهد دلار گران شود و همان جمله ۸۰۰ تومان بر روی دلار گذاشت.

وی عامل دیگر را رییس سابق بانک مرکزی دانست و گفت: آقای همتی گل آخر را زدند در تلویزیون اعلام کردند که دلارها و ذخائر ارزی ناموس ماست و ما آن را به بازار عرضه نخواهیم کرد. زمانی که بانک مرکزی عرضه نداشته باشد و شرکت‌های خصولتی از صادرات خود دلار نمی‌آورند و عرضه‌ای صورت نمی‌گیرد مردم دلار خود را از کجا باید بخرند.

نماینده مردم مرند در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت می‌گوید من گرانی را قبول ندارم، اما جیب مردم هم فرمایش دولت را قبول ندارد. عده‌ای کار مهمی خارج از کشور دارند و مجبور هستند که حتی دلار را بخرند، چرا که اگر مسافرت آنها کنسل شود چندین برابر ضرر خواهند کرد. برای حل این مسائل گفتار درمانی کافی نیست.

وی افزود: من احساس می‌کنم عده‌ای بدشان نمی‌آید که دلار افزایش یابد. من به همه احزاب و گرایش‌ها می‌گویم که اگر کسی فکر می‌کند با گران کردن دلار اقتصاد نابه‌سامان می‌شود و نظام زیر بار مذاکره با آمریکا می‌رود خیال باطل کرده است، اما اگر عده دیگری فکر می‌کنند اگر اقتصاد به هم بریزد مجلس عدم کفایت می‌دهد و یا دولت نیز استعفا می‌دهد این نیز خیال باطل است. همه ما در یک کشتی نشسته‌ایم و سرنوشت ما بهم گره خورده است. امروز قانون هیچ، کارکرد دارد. یا همه از این گردنه رد می‌شویم یا هیچ کس رد نمی‌شود.

وی در پایان گفت: امروز باید اختلافات را کنار گذاشت و مسائل را با یکدیگر حل کرد. به راحتی می‌توان دلار را ۶۰۰۰ تومان کرد. ما ۱۸ میلیارد دلار صادرات پتروشیمی داریم که هفته‌ای ۳۶۰ میلیون دلار می‌شود. پتروشیمی در بازار ثانویه ۲۰ میلیون یورو تزریق می‌کند. اگر چهار هفته پشت سر هم ۵۰۰ میلیون یورو تزریق شود دلار پایین می‌آید. ما دلار ۴۲۰۰ تومان را به سویا می‌دهیم و فکر می‌کنیم به داخل کشور می‌آید، اما از روی کشتی به عراق برده می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: