• شنبه ۱۰ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۶
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 976-1685-5
  • خبرنگار : 1172
  • منبع خبر : ----

فرمانده منطقه پدافند هوایی شمالغرب مطرح کرد

عبور بیش از 700 هواپیما از آسمان منطقه پدافند هوایی شمالغرب طی شبانه‌روز

فرمانده منطقه پدافند هوایی شمالغرب (شهید داوود برادری) با اشاره به اهمیت آسمان منطقه شمالغرب کشور گفت: از یکهزار هواپیمای عبور شده از آسمان کشور طی شبانه‌روز، بیش از ۷۰۰ هواپیما از منطقه شمالغرب عبور می‌کند که پدافند هوایی شمالغرب نیز وظیفه‌ی پایش، رصد، کنترل و تامین امنیت هواپیماها از طریق شبکه یکپارچه را بر عهده دارد. 
  
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، امیر سرتیپ دوم عباس عظیمی در نشستی با اصحاب رسانه‌ی استان به مناسبت سالروز تشکیل قرارگاه پدافند هوایی حضرت خاتم الانبیاء(ص) اظهار کرد: پدافند هوایی قبل از انقلاب و قبل از جنگ تحمیلی ماموریت‌های محدودی داشت اما بعد از جنگ این ماموریت توسعه یافت و صیانت از آسمان کلانشهرها، مراکز حساس، مراکز صنعتی بزرگ، جزایر نفتی، پالایشگاه و... در زمره‌ی ماموریت‌هایش قرار گرفت. 
  
وی تاکید کرد: دلاورمردان پدافند هوایی در جنگ تحمیلی با انجام بیش از ۲۳ هزار عملیات رهگیری و تاکتیکی، دفع بیش از ۲۵ هزار حملات هوایی و اسقاط ۶۸۰ پرنده‌ هوایی خوش درخشیده و رژیم بعثی را مجبور کردند تا چهار بار ناوگان هوایی خود را نوسازی و بازسازی کنند . 
  
وی خاطرنشان کرد: با توجه به تجربه‌مان از جنگ تحمیلی، تغییر نوع تهدیدها از زمینی به هوایی، وجود پایگاه‌های نظامی شیطان بزرگ در کشورهای همسایه و تهدیدات و همچنین اهمیت پدافند هوایی طبق تاکیدات مقام معظم رهبری، «قرارگاه پدافند هوایی حضرت خاتم الانبیاء(ص)» به منظور انسجام در عملیات‌های هوایی در ۱۰ شهریور ۱۳۸۷ تشکیل شد. 
  
فرمانده منطقه پدافند هوایی شمالغرب (شهید داوود برادری) با بیان این‌که قرارگاه پدافند هوایی حضرت خاتم الانبیاء(ص)» در قالب شبکه یکپارچه‌ از آسمان جمهوری اسلامی حفظ و حراست می‌کند، افزود: این قرارگاه باوجود این‌که جوان و نوپاست اما توانسته قابلیت‌ها و توانمندی‌های خود را به منصه‌ی ظهور برساند. 
  
وی با اشاره به بخشی از عملکرد این قرارگاه خاطرنشان کرد: کشف، شناسایی و فرونشاندن اجباری هواپیمای حامل تروریست بین‌الملل "عبدالمالک ریگی"، کشف، شناسایی و فرونشاندن اجباری هواپیمای ایساف(حامل سربازان آمریکایی بوده و درصدد بود تا در نقش هواپیمای مسافربری از آسمان کشور عبور کند)، کشف، شناسایی و عدم اجازه عبور به هواپیمایی حامل مسئولان رده بالای کشورهای اروپایی و آسیای شرقی که قصد داشتند بدون مجوز آسمان ایران عبور کنند، برخورد قاطعانه با جنگنده‌های آمریکایی در قائله دستگیری تفنگداران آمریکایی در خلیج فارس، انهدام پهپادهای دشمن از جمله هرنست با کمک سازمان هوافضای سپاه، کشف، شناسایی و نفود جنگ الکترونیکی و فرونشادن سالم پهپاد پیشرفته آمریکایی آرکیو 170و... از جمله فعالیت‌های این قرارگاه است. 
  
وی تاکید کرد: در نتیجه‌ی این تلاش‌ها، آسمان کشور از طریق سازمان بین‌المللی هوانوردی "ایکائو" به عنوان امن‌ترین آسمان در منطقه غرب آسیا معرفی شده و در سایه‌ی این امنیت روزانه بیش از هزار هواپیما از آسمان کشور عبور می‌کند در حالی که در گذشته این میزان برابر با ۲۰۰ الی ۳۰۰ هواپیما بود . 
  
عظیمی با تاکید بر این‌که کشور به 9 نقطه پدافند هوایی تقسیم شده است، افزود: منطقه پدافند هوایی شمالغرب از آسمان پنج استان "آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، اردبیل و بخش های کثیری از زنجان و کردستان" حفظ و حراست می کند. 
  
وی تشریح کرد: پدافند هوایی در عرصه جهاد و خودکفایی با تکیه بر توانمندی‌های داخلی و با اتکای به نیروهای جوان، متعهد، متخصص و در راستای تحقق شعار "ما می‌توانیم" و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توانسته سامانه‌های پدافندی بسیاری را طراحی، ساخت و به بهره‌برداری عملیاتی برساند . 
  
فرمانده منطقه پدافند هوایی شمالغرب (شهید داوود برادری) تاکید کرد: بهینه‌سازی و نوسازی تمامی سامانه‌های پدافند قدیم و تلفیق با تکنولوژی روز و در مدار عملیاتی قرار دادن، طراحی و ساخت انواع سامانه‌های راداری در پوشش وسیع فرکانسی متنوع که نفوذ جنگ الکترونیکی دشمن را به حداقل رسانده، طراحی و ساخت انواع سامانه‌های موشکی پدافند زمین به هوا متناسب با تکنولوزی و تهدیدات روز، طراحی و ساخت انواع سامانه‌های جنگ الکترونیک، طراحی و ساخت انواع سامانه‌های رادارهای غیرفعال، طراحی و ساخت انواع سامانه‌های پهپاد، طراحی و ساخت سامانه‌های جنگال، استفاده از فناوری‌های لیرز و اپتیکی در ساخت سامانه های پدافندی و... از جمله دستاورهای این قرارگاه به دست جوانان غیور ایرانی بوده است. 
  
وی تشریح کرد: پدافند هوایی با استقرار در بیش از سه هزار و ۷۰۰ نقطه‌ی کشور در صعب العبورترین مکان‌ها حضوری فعال داشته و کلیه هواپیماهای دشمن حتی ریزپرنده‌ها و هواپیماهای پنهان کار در رصد و پایش چشمان ریزبین پدافندیان است. 
  
وی با اشاره به این‌که آمادگی و توان بالای رزمی پدافند هوایی همگام با سایر نیروهای مسلح، اجازه هیچگونه تجاوز هوایی به مرزهای کشور را نمی‌دهد، افزود: پدافندیان توسط سامانه‌های کشف راداری(ساخت داخل) و با کشف و اخطار به موقع به هواپیماهای پنهان‌کار دشمن( U2 ) که لبه‌ی تکنولوژی دشمن محسوب می‌شود، این هواپیما را مجبور به ترک مرزهای کشورمان کرده است. 
  
عظیمی با بیان این‌که پدافندیان کشور لبه‌ی تکنولوژی دشمنان جمهوری اسلامی ایران را به چالش کشیده‌ و اجازه هیچگونه تعرض هوایی به مرزهای کشور را نمی‌دهند، خاطرنشان کرد: دشمن در صورت هرگونه اشتباه در محاسبات نظامی خود با آتش مستحکم نیروهای مسلح مواجه خواهد شد . 
  
وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاران با بیان این‌که منطقه شمالغرب از دیرباز از نظر تاریخی، سیاسی و مورد توجه بوده و اکنون نیز از اهمیت ویژه‌ای دارد، گفت: گاهی بازیگوشی‌هایی از سوی کشورهای فرامنطقه‌ای به دلایل مختلف (شاید برای شناسایی یا برآورد اطلاعات یا ارزیابی توان رزم پدافندی کشور) شده اما با کشف، شناسایی و اخطار به موقع مجبور به فاصله گرفتن از مرزهای هوایی کشور می‌شوند که تاکنون با آمادگی کامل پدافندهوایی شمالغرب و اخطار به موقع تاکنون مورد خاصی پیش نیامده است . 
  
وی به تعامل خوب قرارگاه پدافند هوایی حضرت خاتم الانبیاء(ص) با مراکز علمی و دانشگاهی و همچنین وزارت دفاع، افزود:750 جوان نخبه تراز اول کشور همکاری نزدیکی با قرارگاه داشته و ما در صنعت سامانه‌های زمین به هوا خودکفا شده‌ایم و همچنین تجهیزات لازم نیز براساس تهدیدات به دست جوانان کشور ساخته و تحویل یگان‌های پدافند هوایی می‌شود. 
  
فرمانده منطقه پدافند هوایی شمالغرب (شهید داوود برادری) با بیان این‌که سامانه موشکی برد بلند تا پایان سالجاری به دست جوانان ایرانی، قرارگاه پدافند هوایی حضرت خاتم الانبیاء(ص) و وزرات دفاع نهایی می‌شود که توانمندی آن بیش از اس-۳۰۰ روسی است، افزود: قرارگاه پدافند هوایی همه نوع تجهیرات را بصورت متمرکز دارد و تجهیزات لازم را منطبق بر تهدیدات هر منطقه تحویل می‌دهد. 
  
وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر این‌که نشست سران سه کشور به خاطر عدم تامین امنیت در تبریز به تهران منتقل شده است؟ گفت: در نشستی که با شورای تامین داشتیم نیز اعلام کردیم که به هیچ عنوان این خبر تایید نمی‌شود چرا که آسمان منطقه شمالغرب با توجه به ترافیک هواپیمایی بدون مخاطرات پروازی، دارای امنیتی مثال زدنی است و با توجه به توانمندی رزمی و سطح آمادگی مطلوب پدافند هوایی شمالغرب امنیت کامل هوایی در این منطقه حاکم است. 
  
وی در این رابطه خاطرنشان کرد: حتی کیلومترها دورتر از مرزهای هوایی کشور تهدیدات نیز در رصد و پایش شبکه یکپارچه منطقه هوایی شمالغرب قرار دارند. 
  
عظیمی در ادامه افزود: گروه پدافند هوایی ارومیه شامل "انواع سامانه‌های راداری، سامانه‌های موشکی پدافند زمین به هوا، سامانه‌های جمع‌آوری الکترونیکی و توپخانه ای و..." با پیشرفت خوبی شروع شده و امید است تا پایان سال نهایی شود و همچنین سامانه راداری زرینه رود میاندوآب نیز مستقر شده و در حال فعالیت است. 
  
وی در پایان تاکید کرد: در رژه 31 شهریور با آخرین دستاوردها و توانمندی‌ها‌ی خود حضور خواهیم یافت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: