• سه شنبه ۶ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-5314-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری آذربایجان شرقی خبر داد

تصویب بیش از 170 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در بانک‌های عامل استان

مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری آذربایجان شرقی با اشاره به‌سرعت بخشی به ارائه تسهیلات اشتغال روستایی در استان گفت: با توجه به آخرین آمار سامانه کارا تا به امروز 1358 طرح در دبیرخانه و کمیته فنی تسهیلات اشتغال روستایی به مبلغ 530 میلیارد تومان به بانک‌های عامل ارجاع شده است که از این تعداد 395 مورد بیش از 170 میلیارد تومان در کمیته‌های تخصصی بانک‌ها مورد تصویب قرارگرفته است.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، حمید هاشم زاده در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: از مجموع تعداد طرح‌های معرفی‌شده به بانک‌ها در بخش تسهیلات روستایی تا به امروز 294 طرح به مبلغ 110 میلیارد تومان منجر به عقد قرارداد شده است.

وی، با اشاره به شرایط اعطای تسهیلات روستایی به متقاضیان واجد شرایط گفت: پرداخت تسهیلات بر اساس مزیت‌ها ،ظرفیت‌های مناطق روستایی و عشایری، بررسی توان فنی و اعتباری و اشتغال زا بودن  طرح ها با اعمال یارانه  و سود میانگین شش درصد صورت می‌گیرد، با توجه به موارد فوق روند حرکتی این تسهیلات ذاتاً حساس بوده و در ارائه تسهیلات فوق به متقاضیان باتدبیر و لحاظتمام مؤلفه‌ها  مذکوراقدام می‌شود.

مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری آذربایجان شرقی، در پاسخ به سؤالی در خصوص برخی از اخبار منتشرشده در رابطه با رتبه استان در جذب تسهیلات اشتغال روستایی اظهار کرد: آنچه برای ما مهم است تحقق اهداف عالیه این طرح در امر اشتغال‌زایی است و ازلحاظ عملکرد بانکی این طرح‌ها میزان طرح‌های مصوب در بانک‌ها  شاخص مناسبی برای ارزیابی قلمداد می‌شود  چراکه این طرح‌ها بعد از تصویب در بانک‌ها در قریب به‌اتفاق  موارد منجر به عقد قرارداد و پرداخت می‌شود که در این خصوص و در حال حاضر  استان آذربایجان شرقی رتبه 9 را کسب کرده است.

هاشم زاده خاطرنشان کرد: شاخص مقایسه استان‌ها در کل کشور با در نظر گرفتن کلیه موارد اعم از میزان مصوب بانکی، میزان عقد قرارداد، مبلغ موردنظر، تعداد اشغال موردنظر و ... اعمال می‌شود اما اینکه بخواهیم به‌صورت غیرمنصفانه تنها با یک شاخص عملکرد استان را زیر سؤال ببریم شایسته نیست ، متأسفانه در برخی از اخبار منتشره شاهد هستیم که صرفاً رتبه انعقاد قرارداد به‌عنوان رتبه استان در عملکرد اعطای این تسهیلات قیدشده است.

وی متذکر شد: نباید ازنظر دور داشت که ازنظر  فلسفه ارائه تسهیلات یارانه دار روستایی از سوی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی اساساً مقایسه استان‌ها مدنظر نیست اما  ما از همین مقایسه به‌عنوان محکی برای ارزیابی عملکرد دستگاه‌های ذی‌ربط اجرایی استان استقبال کرده‌ایم.

وی افزود: فرایند ارائه تسهیلات اشتغال از طریق سامانه کارا و به‌صورت هم‌زمان و سراسری در کل کشور در جریان است و بنابراین رتبه‌های اعلامی استان‌ها نیز گاه به‌طور ساعتی تغییر پیدا می‌کند.

مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری آذربایجان شرقی، با اشاره به رتبه تک‌رقمی استان ازلحاظ طرح‌های مصوب شده بانکی در ارائه این تسهیلات خاطرنشان کرد: در طی ماه‌های گذشته همت جمعی در استان بر بهبود شرایط حاکم بر روند ارائه تسهیلات اشتغال‌زا استوار بوده است و ما توانسته‌ایم در این خصوص رتبه زیر 10 را کسب کنیم این مهم موردتوجه و پیگیری  مستقیم مدیریت ارشد استان بوده و امورات مربوطه بدون حتی یک روز تعطیلی و تمام‌وقت در حال اقدام است.

هاشم زاده اشاره‌ای نیز به وضعیت استان در اعطای تسهیلات فراگیر داشت و گفت: در بحث اشتغال فراگیر که به‌طور موازی با تسهیلات روستایی در حال اجرا است با توجه به اعتبارات سه برابر تسهیلات فراگیر نسبت به روستایی، استان آذربایجان شرقی با 1338 طرح ارسالی به بانک‌ها به مبلغ 533 میلیارد تومان و با 154 طرح مصوب به مبلغ 150 میلیارد تومان  توانسته است. رتبه ممتاز  چهارم کشوری را به دست بیاورد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: