• پنجشنبه ۴ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-1684-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی:

انرژی خورشیدی می‌تواند جایگزين دیگری برای تأمین معاش روستاییان باشد

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی معتقد است انرژی خورشیدی می‌تواند جایگزين دیگری برای تأمین معاش روستاییان باشد.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، دکتر جعفر محسنی در جلسه‌ای با حضور معاون سازمان حفاظت محیط زیست و مدير دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه اظهار کرد: جهاد دانشگاهی بعد از انقلاب فرهنگی به فرمان امام راحل تاسیس شده و اکنون ماموریت‌هایی در زمینه‌ی‌های مختلف پیگیری می‌کند. 

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی نهادی پژوهشی، آموزشی و فرهنگی است، افزود: باتوجه به اینکه کشورمان از نظر جغرافیایی در منطقه خشک واقع شده و تولید نیرو با مشکل مواجه است، بخش فنی و مهندسی سازمان جهاد دانشگاهی استان به حوزه بهره‌گیری از انرژی‌های خورشیدی و بادی برای تولید نیرو ورود کرده که نیروگاه‌های ۴۰ واتی مخصوص چادرهای عشایر تا نیروگاه‌های مگاواتی را راه‌اندازی می‌کند که امیدوارم ثبات بازار ارز به پیشبرد اهداف کمک کند. 

وی با اشاره به بحران آب در روستاها، ادامه داد: روستائیان درگیر بحران آب باید به سمت و سوی اشتغال جایگزین کشاورزی سوق یابند که جهاد دانشگاهی ضمن ارایه‌ی آموزش‌های لازم در خصوص محصولات و مشاغل جایگرین، می‌تواند با نصب نیروگاه ‌های خورشیدی در حوزه دریاچه به درآمد خانوارهای روستایی کمک کند.

محسنی در خصوص سایر بخش‌های جهاد دانشگاهی، گفت: خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا، مرکز افکار سنجی و سازمان گردشگری دانشجویان زیر نظر معاونت فرهنگی اين نهاد فعالیت می‌کنند. 

«مسعود تجریشی» - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست نيز در این جلسه گفت: نتیجه تحقیقات و مطالعات جهاد دانشگاهی باید به صورت پایلوت اجرا شود. 

وی ادامه داد: صرفه‌جویی در مصرف آب با مطالعات جهاد دانشگاهی و جایگزین کردن کشت گیاهان دارویی اقدام بسیار مهم و ارزشمندی است. 

وی نمک ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه را یک فرصت دانست و گفت: باتوجه به اینکه استحصال نمک دریاچه ارومیه منع قانونی نداشته و با مجوز محیط زیست انجام می‌شود، جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی می‌تواند با انجام مطالعه برای استحصال و بهره‌گیری از نمک دریاچه برنامه‌ریزی کند. 

تجریشی  خاطرنشان کرد: عناصر بسیار مهم در نمک دریاچه وجود دارد که می‌توان از آن برای مصارف مختلف استفاده کرد. 

«نجف قراچورلو» - رئیس پژوهشکده توسعه و برنامه ریزی جهاددانشگاهی نیز در این جلسه گفت: مطالعات جهاد دانشگاهی می‌تواند در بخش‌های مختلف احیای دریاچه ارومیه مفید واقع شود. 

به گفته‌ی وی، پژوهشکده توسعه و برنامه‌ریزی جهاد دانشگاهی در سه گروه جامعه شناسی توسعه، مدیریت توسعه و برنامه‌ریزی منطقه‌ای فعالیت کرده و بر اساس برنامه شش توسعه دو گروه جدید به فعالیت پژوهشکده توسعه و برنامه‌ریزی افزوده می‌شود. 

قراچورلو با بیان اینکه مرکز انرژی‌های نو و تجدید پذیر از سال ۸۷ به شکل اکتشافی فعالیت خود را آغاز کرده است، ادامه داد: عمده فعالیت‌های این مرکز در زمینه‌های آب شیرین‌کن‌های خورشیدی و تامین نیروی برق از طریق تابش خورشید و وزش باد است. 

وی با بیان اینکه بحران آب اشتغال روستاییان را با مشکل مواجه کرده است، گفت: جهاد دانشگاهی می‌تواند  با ایجاد نیروگاه‌های کوچک ۱۰۰ کیلو واتی در مزارع، برق تولید کرده و با فروش آن برای روستاییان درآمدزایی کند. همچنین با راه‌اندازی این نیروگاه‌ها صنایع پایین دستی آن هم ایجاد شده که اشتغال‌زایی مضاعف به دنبال دارد. 

وی خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی برای مددجویان کمیته امداد قم و پشت بام یکی از کارخانه‌ها نیروگاه‌های تولید برق راه‌اندازی کرده و در کنار آن روشنایی روستاهای بدون برق صعب العبور در استان‌های مختلف نظیر کهگیلویه و بویر احمد را تامین کرده است. 

قراچورلو با اشاره به فروش ۲۵۰۰ پکیج برای تولید برق چادرهای عشایر، تصریح کرد: ۵۰۰ پکیج برای عشایر استان خراسان شمالی در حال ساخت بوده و طی دو هفته آتی تحویل داده می‌شود. 

به گفته‌ی وی، اولین نیروگاه هیبریدی نیز با رعایت استانداردها در سال ۹۰ در جزیره خارک توسط جهاد دانشگاهی استان راه‌اندازی شده است. 

وی در خصوص نحوه‌ی کار آب شیرین کن نیز گفت: آب شیرین کن خورشیدی آب را تصفیه کرده و املاح آن را برای مصارف دیگر نگه‌ می‌دارد. 

رئیس پژوهشکده توسعه و برنامه ریزی جهاددانشگاهی با بیان اینکه ۶۵ درصد تجهیزات مرتبط با انرژی‌های خورشیدی وارداتی است، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی به دنبال تولید سلول‌های خورشیدی در تبریز بوده تا وابستگی‌های خارجی کم شود. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: