• چهارشنبه ۲۷ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۹
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 974-3385-5
  • خبرنگار : 1172
  • منبع خبر : ----

بیگی:

دیدگاه وزیر آموزش و پرورش غیرکارشناسانه است/ هیچ احدی نمی‌تواند فراتر از قانون اساسی سخن بگوید

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در مورد صحبت‌های وزیر آموزش و پرورش مبنی بر «ممنوعیت تدریس به زبان مادری در مدارس»، با بیان این‌که این‌گونه اظهارنظرها تاریخ یک ملت را متاثر می‌کند و خسارات بسیاری دارد، گفت: این نوع دیدگاه غیرکارشناسانه بوده و ان‌شاءالله آقای وزیر صحبت‌های خود را اصلاح کنند. 
  
احمدعلیرضا بیگی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان‌شرقی، اظهار کرد: نمی‌توان مردم را محروم کرد، رضا خان و در دوره‌ی کمونیستی نیز این راه را رفتند و جوابشان را هم گرفتند، زبان ترکی و زبان‌های محلی ماندگار هستند. 
  
وی با بیان این‌که زبان ترکی آذری، زبان احساس، شور، هنر، عشق به اهل بیت(ع) و زبان تامل و ژرف اندیشی است، افزود: اگر دولت را مجاب به اجرای قانون اساسی و تاسیس فرهنگستان زبان و ادبیات ترکی آذربایجانی کنیم، جلوی این‌گونه صحبت‌ها نیز گرفته می‌شود. 
  
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته متاسفیم که وقتی موضوع تاسیس فرهنگستان مطرح شد، رییس جمهور بسیار سطحی به موضوع نگاه کرد. حتماً باید موضوع تاسیس فرهنگستان را مدام پیگیری کنیم. 
  
وی با بیان این‌که هیچ احدی نمی‌تواند فراتر از قانون اساسی سخن بگوید، بیان کرد: همه باید طبق اصول قانون اساسی صحبت کنیم و در قانون اساسی این حق منظور شده که بتوانیم به فرزندان و کودکان خود زبان محلی را آموزش دهیم. 
  
وی به تجربه‌ی ترکیه در تغییر رسم الخط عربی به رسم الخط لاتین اشاره کرد و افزود: این تغییر سبب شده که وقتی افرادی از اهالی ترکیه به مزار پدرانشان می‌روند، نمی‌توانند با آنان ارتباط برقرار کنند، چرا که سنگ مزار با رسم الخط عربی نوشته شده است و فرد نمی‌تواند رسم الخط عربی را بخواند. 
  
بیگی با اشاره به قدمت هزاران ساله‌ی زبان ترکی آذربایجان، افزود: باید این فرهنگ را که همانند اکسیژنی است، به کودکان منتقل کنیم و به همین جهت پیگیر ایجاد فرهنگستان زبان و ادبیات ترکی آذربایجانی هستیم. 
  
وی با تاکید بر این‌که باید اصالت زبان خود را حفظ کنیم، یادآور شد: اگر زمینه آموزش زبان محلی فراهم نباشد، نمی‌توانیم ادبیات، شعر، موسیقی و فرهنگ اصیل خود را به فرزندانمان منتقل کنیم. 
  
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی فرهنگ را همانند اکسیژن برای انسان دانست و افزود: اگر خواندن و نوشتن ترکی آذربایجانی را از مردم مضایقه ‌کنیم، مردم به طرق مختلف در پی فرهنگ اصیل خویش خواهند بود. 
  
وی در این رابطه به سوءاستفاده برخی بیگانگان اشاره کرد و گفت: برخی بیگانگان نیز از احساسات مردم ما در رابطه با پیگیری برای فرهنگ اصیل خودشان سوءاستفاده کرده و خودشان را به عنوان مرجعیت فرهنگی به مردم ما قالب می‌کنند. 
  
وی در این خصوص خاطرنشان کرد: آنان سم و زهر خود را در قالب فرهنگ به جامعه تزریق کرده و اهداف سیاسی خود را بین مردم پیاده می‌کنند، از این رو عاقلانه است که فرهنگ و زبان ترکی آذربایجانی که با مرجعیت و متولی‌گری تبریز و آذربایجان شناخته شده و کشورهای اطراف نیز به نوعی متاثر از این فرهنگ شناخته می‌شوند، بتواند فرهنگ خود را مدون کند. 
  
بیگی با بیان این‌که تبریز، مرجع نوحه‌های ترکی آذربایجانی است، افزود: شهرهای زنجان، اردبیل، ارومیه و حتی جمهوری آذربایجان نوحه‌های ترکی را از شعرای ما گرفته‌اند. 
 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: