• شنبه ۱۶ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 974-3086-5
  • خبرنگار : 1145
  • منبع خبر : ----

انتشار 5 مقاله استاد دانشگاه تبریز در «دانشنامه حافظ وحافظ پژوهی»


پنج مقاله دکتر «محمّد خاکپور» استاد دانشگاه تبریز در « دانشنامه حافظ وحافظ پژوهی» با سرویراستاری بهاءالدین خرمشاهی منتشر شد. 

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، در «دانشنامۀ حافظ و حافظ پژوهی» از میان مدخل‌های این اثر گران‌قدر، پنج مدخل مهمّ «خانقاه»، «شطح و طامات»، «کابین یا کاوین که به نوعی تصحیح دو بیت از دیوان حافظ است»،«حافظ پژوهی جدید در تبریز» و «مدایح حافظ» در 60 صفحه از سوی دکتر خاکپور عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تبریز نوشته شده است. 

 در میان این مدخل‌ها، مقالۀ «مدایح حافظ» یکی از مدخل‌های پر استناد معرفی و در مصاحبه‌ها و نیز روی جلد و مقدمه دانشنامه از آن نام برده شده است. 

همین گزارش حاکی است:«دانشنامۀ حافظ و حافظ پژوهی» در طیّ چهار سال(1397-1393) در چهار جلد با بیش از 1800 مدخل در 2650 صفحه و سرویرستاری استاد بهاءالدّین خرّمشاهی، مترجم توانا، محقّق خستگی ناپذیر، قرآن پژوه و حافظ شناس برجسته و بنیان‌گذار چندین دایره المعارف مهمّ ایرانی و اسلامی و به سرپرستی دکتر عبدالله جاسبی منتشر شده است. 

همچنین در به سامان رسیدن این طرح 14 نفر از اعضای فرهنگستان زبان و ادبیّات فارسی، بیش از60 نفر از استادان دانشگاه‌های ایران و اکثر حافظ پژوهان معاصر همکاری کرده‌اند. 

خاطر نشان می‌شود: تالیف کتاب «هزار‌و یک شب دریا»،  چاپ و ارایه 35 مقالۀ  در مجلات علمی-پژوهشی، علمی-ترویجی و همایش‌های داخلی و خارجی، ویراستاری چند کتاب چاپ دانشگاه تبریز از دیگر آثار علمی و پژوهشی دکتر محمد خاکپوراست.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: